Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zámek ve Vimperku přibližují interaktivní pomůcky

zav01
Model renesanční podoby zámecké zahrady ve Vimperku mohou návštěvníci sami poskládat ze součástí vyrobených v zámecké truhlárně
24.07.2019 15:27 | Ladislav Lhota

Areál státního zámku Vimperk, který byl původním majitelům zabavený roku 1947 v rámci bezprecedentního zákona Lex Schwarzenberg, prochází aktuálně rozsáhlou rekonstrukcí. Přesto nemá nouzi o návštěvníky, kterým správa zámku vychází vstříc v improvizovaných podmínkách a snaží se přibližovat historické prostory pomocí knihy omítkových vrstev nebo skládacího modelu renesanční zahrady.  

VIMPERK – Na prohlídkové trase Dolní zámek najdou příchozí hravé pomůcky, skrze něž mohou lépe objevovat ztracené či ukryté omítkové vrstvy vimperského zámku. Loni instalovanou knihu omítkových vrstev od letošní sezony doplňuje barevně vyvedený model, který ukazuje podobu zahrady vimperského zámku v době renesance. Obě pomůcky využívají průvodci během prohlídek a zpřístupňují návštěvníkům mnohá tajemství běžně skrytá jejich zraku.  

Kniha omítkových vrstev přibližuje souvrství omítek v jedné z místností Dolního zámku. „Na stěnách máme asi jednadvacet vrstev nátěrů, z nichž šest šablonových výmaleb se vzorem je v restaurátorské sondě odrytých tak, aby byl vzor rozeznatelný. U zbylých se často jedná o souvrství bílých nátěrů, výmalby poškozené do té míry, že je nedokážeme odkrýt ve větší ploše. V knize si návštěvník může prohlédnout všechny. Díky rozdílné tloušťce a struktuře papíru si lidé uvědomí, že i jednotlivé vrstvy mají různou tloušťku a strukturu,“ zdůrazňuje kastelán Vojtěch Brož.

Model zahrady vyrobený v zámecké truhlářské dílně nastiňuje renesanční podobu, kterou lze zachytit už jen archeologickým průzkumem podzemí. Zámecká zahrada se již mnohokrát proměnila. „Nemáme dost přesných informací o podobě zahrady v renesanci, proto model představuje jednu z možností, které připadají v úvahu. Vycházeli jsme také z obecných znalostí o struktuře renesančních zahrad a pěstovaných rostlinách. Děti a hraví dospělí mohou sami složit model, prozkoumat geometrickou strukturu záhonů nebo vyzkoušet, kolik poznají rostlin vyobrazených v záhonech,“ upřesňuje zástupkyně kastelána Lucie Budirská.  

(lho, tzz)
Foto archiv správy vimperského zámku


zav02
zav03
zav04
zav05


Přidej komentář