Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zámek ve Vimperku září fasádami a výmalbou, voní dřevem

vir01
Obnovené fasády na nádvoří Horního zámku ve Vimperku patří k nejvíce viditelným výstupům finišující obnovy, která trvala rok a půl. Vyžádala si mnohamilonové investice, z nichž větší část pokryly prostředky z Evropské unie
28.10.2020 17:45 | Ladislav Lhota

Jihočeští památkáři nezahálejí ani v nepřející době. Aktuálně dokončují stavební práce spojené s obnovou vimperského Horního zámku. Rok a půl trvající rekonstrukce obsahovala přeložení vodovodů a kanalizací, nové rozvody elektřiny, obnovu třech nádvorních fasád, opravy podlah a stropů, restaurování malovaného záklopového stropu a výmaleb na stěnách. Následující čas bude vyhrazený k přípravě prohlídkové trasy a expozic Muzea Vimperska.

VIMPERK – Při nástupu dělníků 26. března 2019 byl Horní zámek zdevastovaným objektem se ztrouchnivělými okny, podlahami napadenými dřevomorkou a nefunkčními elektrickými rozvody. Nyní místnosti voní dřevem a vápennými omítkami. Cenné výmalby a stropy prošly rukama restaurátorů. Chybí jen nastěhovat mobiliář a sbírky, které si veřejnost prohlédne od 1. května 2021. „Lidé se potěší pohledem na opravené nádvorní fasády, čeká je zbrusu nové návštěvnické zázemí, prohlídková trasa s restaurovaným záklopovým stropem ze 17. století a nová rozsáhlá expozice Muzea Vimperska,“ slibuje Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy v Českých Budějovicích.

Na projekt IROP „Horní zámek Vimperk (Winterberg)“ získal Národní památkový ústav přes 110 milionů korun, z nichž 85 procent pokryla Evropská unie. Obnova Horního zámku spadá do projektu Probouzení zimního zámku, jehož cílem je postupně vzkřísit celý zanedbaný areál. „Poetický název Probouzení zimního zámku jsme zvolili záměrně. Odkazuje na dlouhé šumavské zimy a desetiletí trvající období, kdy se objektu nedostávalo potřebné pozornosti a péče. Zámek se skutečně probouzí. Obyvatelé města to mohou pozorovat ze svých domovů. V některých oknech se začalo po mnoha létech znovu svítit,“ upozorňuje kastelán Vojtěch Brož.

V současnosti se projektuje další část obnovy vimperského zámku, která by měla pokračovat již bez zásadních omezení pro turisty.

(lho, tzp)
Foto archiv Státního zámku Vimperk


vir02
vir03
vir04
vir05
vir06


Přidej komentář