Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Závěr léta na Jihočeské univerzitě bude patřit češtině

110822lss01
Účast na třicátém ročníku Letní školy slovanských studií na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity ohlásilo více než padesát zájemců z Francie, Itálie, Polska, Německa, Velké Británie, Slovinska, Rumunska, Ukrajiny, Belgie či Chorvatska
11.08.2022 13:29 | Ladislav Lhota

Filozofická fakulta Jihočeské univerzity (JU) bude od 14. srpna hostit třicátý ročník Letní školy slovanských studií (LŠSS). Společně znovu zasednou lidé z celého světa se zájmem o český jazyk, literaturu, dějiny a kulturu. Třítýdenní intenzivní kurz, který se vždy koná na přelomu srpna a září, pořádá Ústav bohemistiky Filozofické fakulty JU v Českých Budějovicích. Do akce se tradičně zapojují středně pokročilí nebo zdatnější uživatelé češtiny, ale také úplní začátečníci.

Č. BUDĚJOVICE – Letní škola slovanských studií slouží hlavně zahraničním studentům, odborníkům (pedagogové, překladatelé, tlumočníci) či akademickým pracovníkům z oblasti bohemistiky a slavistiky. Vítaní jsou ale všichni zahraniční zájemci o český jazyk, literaturu, dějiny a kulturu. Účast na letošním ročníku ohlásilo přes padesát osob z Francie, Itálie, Polska, Německa, Velké Británie, Slovinska, Rumunska, Ukrajiny, Belgie či Chorvatska. Někteří studenti přijíždějí na LŠSS opakovaně. Účastníci kurzu společně s lektory budou po tři týdny pronikat do tajů češtiny díky výuce, která zahrnuje procvičování gramatiky, výslovnosti a četby. Pomůže jim i doprovodný program.

Obsah LŠSS se neomezuje na procvičování jazyka v univerzitních učebnách. Frekventanti mohou vybírat z pestré nabídky exkurzí a kulturních akcí, k nimž patří návštěvy muzeí, knihoven a galerií. „Všichni dostanou příležitost k seznámení s jazykem, ale také obecně s českou kulturou,“ zdůrazňuje Markéta Maturová, ředitelka LŠSS. Loni se kvůli hysterii spojené s covidem-19 dostavilo výrazně méně studentů, než je obvyklé. Nyní se pořadatelé těší na početnou skupinu česky mluvících cizinců, kteří si procvičí jazykové znalosti rovněž při vzájemné komunikaci a společných návštěvách jihočeských památek .

LŠSS se letos koná od 14. srpna do 5. září. Slavnostní zahájení bude v pondělí 15. srpna. Dosud se zapojila více než tisícovka zájemců.

(lho, tuh)
Foto archiv LŠSSPřidej komentář