Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zážitek z návštěvy Kratochvíle umocní dvě výstavy

krc01
Sochařský soubor z dílny Jiřího Kobra pod titulem Neděle zaplní po celou letní sezonu prostory v několika částech areálu státního zámku Kratochvíle u Netolic. Ve vstupní věži ho doplní fotografická výstava Ivany Řandové o umělecké rodině Reynkových z Petrkova
05.06.2020 16:10 | Ladislav Lhota

Prohlídku státního zámku Kratochvíle ve správě Národního památkového ústavu zpestří dvojice celosezonních výstav. V zahradním pavilonu Markéta, zámecké zahradě a interiérech renesanční vily je od 25. května veřejně přístupný sochařský soubor Jiří Kobra pod souhrnným označením Neděle. Slavnostní otevření této expozice se uskuteční v zámeckém kostele Narození Panny Marie 12. června od 17 hodin. Výstava fotografií Ivany Řandové nazvaná Svět zvaný Petrkov odstartuje ve vstupní věži 20. června.

KRATOCHVÍLE – Výtvarník Jiří Kobr (1974) pocházející ze Dvora Králové nad Labem se do novodobých dějin zámku Kratochvíle u jihočeských Netolic zapsal roku 2009 rekonstrukcí norimberského lustru. Aktuálně se prezentuje sochařským dílem. „Název výstavy snad nejlépe odpovídá zamýšlenému vyznění mých věcí. Ve všech smyslech toho slova. Něco nevšedního, svátečního, ale třeba i možnost mít na sebe čas a dělat věci člověku milé. Samozřejmě je to i odkaz na křesťanskou neděli,“ říká autor o expozici, která obsahuje figury sbité z prken, někdy řezbářsky zpracované, pokusy o zpracování božích muk, práce z kamene i betonu nebo grafiky na plátně.

Na výstavu Svět zvaný Petrkov od fotografky Ivany Řandové se příchozí mohou podívat ve vstupní věži zámku Kratochvíle premiérově v sobotu 20. června od 17 hodin. Snímky přinášejí svědectví o pokorné atmosféře legendárního statku v Petrkově na Vysočině, kde velmi skromně žil, zato plodně tvořil básník a výtvarník Bohuslav Reynek spolu s francouzskou manželkou Suzanne Renaudovou a jejich syny Danielem a Jiřím, rovněž umělecky nadanými. Po vernisáži následuje v zámecké zahradě od 18 hodin koncert píseckého folkového písničkáře a také básníka Jiřího Smrže, držitele několika hudebních cen Anděl. Obě výstavy vznikly s finanční podporou Jihočeského kraje.    

(lho)
Foto archiv státního zámku Kratochvíle


krc02
krc03
krc04


Přidej komentář