Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ze čtyř obrů dokončil Martin Zet nejdřív sádrovou dívku

sad01
Účastnice vernisáže a dernisáže se v otevřeném prostoru poměřují se sádrovým odlitkem urostlé dívky
16.12.2016 21:06 | Ladislav Lhota

Pětidenní akce Martin a obři v českobudějovické galerii Měsíc ve dne vyvrcholila v pátek 16. prosince večerní vernisáží a zároveň dernisáží, při níž sochař Martin Zet představil výsledek svého snažení. Ze čtyř urostlých lidských modelů vytvořil za necelý týden sádrové formy. Kompletně stihl dokončit sochu dívky a tři hlavy. Sochu ukázal mezi pracovním nepořádkem v galerii a také na ulici pro srovnání, zda působí stejně monumentálně i v otevřeném prostoru.
ČESKÉ BUDĚJOVICE – Odlévání vysokých lidí do sádry líčí kurátor Jiří Ptáček v tištěném minikatalogu jako humornou hříčku se vztahem mezi lidským a sochařským měřítkem. Zároveň připouští i další dimenze, skrze něž lze pohlížet na pohnutky, kterými se Martin Zet zřejmě nechal vést i při svém pětidenním počínání v pavlačovém domě uprostřed jihočeské metropole. Chtěl zprostředkovat modelům silný emocionální prožitek, kdy o ně pečuje druhý člověk při zaformování i osvobození z formy. Nakonec odcházejí s nezapomenutelnou tělesnou a citovou zkušeností.

Martin Zet (1959) se vydal ve stopách svého otce, sochaře Miloše Zet, a vystudoval sochařství na pražské AVU. Poprvé vystavoval v roce 1991 a od té doby absolvoval dlouhou řadu veřejných výstupů a prezentací. Poslední výstavy v letošním roce měl v pražské Futuře a brněnské Galerii U Dobrého pastýře. Tři roky tomu nazad se představil v Galerii Na shledanou v jihočeské Volyni, kde nechal prázdný hlavní výstavní prostor bývalé smuteční síně a zpřístupnil místnost pod ním i s pozůstatky po jeho obývání bezdomovci.

Autor sádrové sochy nad normu (u)rostlé českobudějovické dívky si nese ze své tvůrčí minulosti několik zajímavých ocenění. Redakce časopisu Umělec jej roku 2000 zařadila do Top Ten českých výtvarných umělců devadesátých let. V roce 2013 se stal laureátem přídomku Umělec má cenu, který udělují mladí výtvarní umělci, kritici a teoretici inspirativním osobnostem starší generace. Martin Zet je bezesporu takovou osobností, i kdyby se nedočkal takto oficiálního označení.

Ladislav Lhota
Foto autorsad02
sad03
sad04
sad05
sad06


Přidej komentář