Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zemřel režisér František Filip, rodák z Písku

frr01
Písecký rodák František Filip naplnil devadesát let svého života velmi plodnou filmovou a televizní tvorbou, která se zapsala nesmazatelně do paměti a srdcí vděčných diváků
10.01.2021 10:33 | Ladislav Lhota

Jihočeský Písek ztratil 9. ledna 2021 jednoho ze svých slavných rodáků, filmového režiséra a pedagoga Františka Filipa, který 26. prosince 2020 oslavil devadesátiny a při té příležitosti s ním TV Noe natočila ve filozofické knihovně strahovského kláštera zřejmě poslední rozhovor. Jeho tvorba vedle celovečerních snímků obsahuje na šest stovek televizních pořadů a čtrnáct seriálů. Stal se členem Síně slávy v rámci ankety TýTý a držitelem významných ocenění.

PRAHA / PÍSEK – Ve svém rodišti vystudoval František Filip reálné gymnázium a poprvé vystupoval na prknech amatérského divadla. Také se zde oženil. Od roku 1950 studoval pražskou FAMU a jako frekventant této fakulty natočil dokument Zpívající Prácheňsko. Do milovaného kraje, města svého dětství a mládí, ale i píseckých lesů se později vrátil při natáčení lyrické inscenace Lístek do památníku nebo bernardýnovské grotesky Bohoušův syn. Filmová akademie Miroslava Ondříčka (FAMO) v Písku vytvořila roku 2010 dokument, který posloužil jako inspirační základ Filipovy vzpomínkové knížky Přelet nad píseckým hnízdem.

Od roku 1954 působil v Československé televizi a zapsal se do divácké paměti kultovními seriály Tři chlapi v chalupě, Sňatky z rozumu, F. L. Věk, Chalupáři, Dobrá voda nebo Cirkus Humberto. Režíroval dramatické, hudební a zábavné pořady. V jeho filmografii stojí nejvýše snímky Utrpení mladého Boháčka s Pavlem Landovským v hlavní roli, Kočár nejsvětější svátosti s Janem Werichem či Ikarův pád s Vladimírem Menšíkem. V roce 2011 převzal Cenu Vladislava Vančury za dlouholetou kultivaci televizní tvorby a podíl na její proměně v umělecké odvětví, roku 2017 dostal Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi. Byl čestným členem umělecké rady FAMO.

Ladislav Lhota
Foto Facebook TV NoePřidej komentář