Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zemřela oblíbená herečka Hana Bauerová. Bylo jí 91

210522hab01
Divadelní a filmová herečka Hana Bauerová odešla do nebe, bylo jí jednadevadesát. Nositelka Ceny Thálie za celoživotní mistrovství pocházela z Prahy, ale prakticky celou kariéru strávila na českém jihu
21.05.2022 09:23 | Ladislav Lhota

Herecká asociace a Jihočeské divadlo oznámily, že v noci z 18. na 19. května 2022 zesnula ve věku jednadevadesáti let herečka Hana Bauerová. Na prknech znamenajících svět vytvořila v dospělé kariéře kolem 160 rolí a za svoje celoživotní mistrovství obdržela v roce 2000 Cenu Thálie. Stejnou poctu společně přebírala s Josefem Abrhámem, který byl o osm let mladší a opustil řady živých shodou okolností tři dny před svojí jihočeskou kolegyní.

Č. BUDĚJOVICE – Pražská rodačka Hana Bauerová (5. 2. 1931) začínala v Národním divadle dětskými úlohami, na které ve Zlaté kapličce navázala jako posluchačka Akademie múzických umění. Po krátkém angažmá v Realistickém divadle přijala v roce 1951 nabídku Jihočeského divadla, kde ukončila stálé angažmá v roce 2008. Celý ten čas měla po boku svého manžela a výborného herce Josefa Bulíka (1925 – 2012). Spolu účinkovali v mnoha inscenacích a velkou popularitu získali jako vůdčí osobnosti Hereckého kabaretu (HEC), s nímž v šedesátých a sedmdesátých létech objížděli celý jihočeský region a nebáli se zavítat do jeho nejzapadlejších koutů.

Na budějovickém pódiu začínala jako Stáza ve Šrámkově Létě a Máti v McDonaghově Mrzáku inishmanském. Erbovní rolí se pro ni stala Kitty ve Shawově hořké komedii Živnost paní Warrenové (1975). Smysl pro jevištní humor s přesně cílenou komickou pointou uplatňovala na poli světového veseloherního repertoáru. Nezapomenutelné byly její kreace v postavách tajnůstkářské Abby Brewsterové v Kesselringových Jezinkách a bezinkách nebo rozkošně hubatá paní Pollingerové ve veselohře Koncert od Hermanna Bahra (1991). Hrála v seriálu Dobrodružství kriminalistiky, také ve filmech Vstanou noví bojovníci (1950), Srpnová neděle (1960) a Miluška a její zvířátka (1977).

(lho)  
Foto archiv Jihočeského divadlaPřidej komentář