Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zimní zámek ve Vimperku pokračuje v probouzení

270423vas01
Státní zámek Vimperk se zařadil mezi památky Národního památkového ústavu od 1. ledna 2015. Do jeho správy přešel ve velmi špatném stavu způsobeném dlouhým obdobím zanedbané údržby. Postupná obnova označovaná jako Probouzení zimního spánku, vstupuje aktuálně do druhé etapy, ale již jsou projektově připravené další fáze obnovy
27.04.2023 12:15 | Ladislav Lhota

Vimperský zámek se devátým rokem nachází pod správou Národního památkového ústavu (NPÚ). V tomto období se historický objekt dočkal obnovy v rozsahu, jakou naposledy zažil před 160 léty. Rekonstrukce v periodě 2017–2021 si vyžádala investici 137 milionů korun a podpořila ji dotace z IROP. Druhou etapu „Probouzení zimního zámku“ (2023–2025) za přibližně 100 milionů korun financuje vládní program Péče o národní kulturní dědictví I. Začínají stavební práce.

VIMPERK – První etapa byla zaměřená především na vytvoření lákavé nabídky pro návštěvníky. Vznikly nové prohlídkové trasy, nová expozice muzea a důstojné návštěvnické zázemí. Ve druhé etapě se budou odstraňovat stavební havárie. Prioritně dojde k odvodnění severní strany Dolního zámku. Výkopové práce začaly zhruba před týdnem. Opravy se dočkají střechy Černé brány a Horního zámku, které se nacházejí ve velmi tristním stavu. Chystá se přestěhování a modernizace konzervátorské dílny, také oprava míčovny. Největší viditelnou změnu přinese obnova zbývajících fasád Horního zámku. „Minimálně na rok se zámek skryje pod lešením,“ upozorňuje ředitel NPÚ Petr Pavelec.

Druhá etapa však není poslední. V časovém prostoru 2025–2026 by měl navázat třetí úsek, v jehož rámci dojde k opravě mostu při vstupu do Horního zámku a úpravě povrchů druhého resp. třetího nádvoří. „Připravujeme i další fáze. Podařilo dokončit osm rozsáhlých projektových dokumentací v rozsahu přibližně 350 milionů korun. V případě alokování dalších finančních prostředků můžeme okamžitě spustit další stavební práce. Trápí nás zejména interiér severního křídla Dolního zámku, který je těžce napadený dřevomorkou. Střechy Dolního zámku jsou v podobně špatném stavu,“ vysvětluje kastelán Vojtěch Brož. Provoz vimperského zámku pro návštěvníky zůstane téměř bez omezení.

(lho, tzv)
Foto Ladislav LhotaPřidej komentář