Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Živé soboty v Sýpce Horní Stropnice začnou v červenci

sn01
Pekař a fotograf David Veis za asistence dětí sází bochníky do pece.
28.06.2016 15:34 | Ladislav Lhota

V sobotu 2. července odstartují Živé soboty v Sýpce Horní Stropnice – Muzeu Novohradských hor. Po celou dobu hlavních prázdnin každý šestý den v týdnu bude na programu sázení chleba do pece s přímou účastí návštěvníků, pohádková představení pro děti a tvůrčí dílny pro odvážné zájemce. První Živá sobota se neobejde bez patrona, kterým není nikdo menší, než Hejmon Novohrad.

HORNÍ STROPNICE – Sýpka ožije v 10 hodin dopoledne při slavnostním otevření. Potom se budou do pece sázet bochníky chleba a zároveň až do 14 hodin dostanou návštěvníci příležitrost zapojit se do fotografické dílny. Dojde také k přivítání patrona Novohradských hor – Hejmona Novohrada. Autorské čtení si přichystá Hynek Klimek, jenž rozevře Strašidlář s podtitulem Mezi námi lesními strašidly. Divadlo Já to jsem Víti Marčíka mladšího spustí kolotoč pohádek. Po celý den poteče pivo Žumberk. Hlad zaženou grilované dobroty.   

Co čeká na příchozí o následujících sobotách? 9. 7. se bude modelovat ze samotvrdnoucí hmoty s Barborou Španielovou a Téměř divadelní společnost zahraje představení Kouzelná píšťalka a labutí panna. Další program: 16. 7. Jiří Honiss – Malování na skle, Kejklíř Slávek. 23. 7. Leona Nýdlová – výroba mýdla, Divadlo Viďadlo. 30. 7. Tvůrčí dílna Ateliéru Tvor, Divadlo KOS. 6. 8. Hudební dílna s Podroužky, Divadlo Víti Marčíka. 13. 8. Eva Petelíková – Knihlů (stavba iglů z knih), Viďadlo. 20. 8. Výroba šperků s Lenkou Tůmovou, 27. 8. Modelování s Barborou Španielovou, Téměř divadelní společnost.

Sýpka v Horní Stropnici byla otevřená před rokem coby Muzeum Novohradských hor a může se pochlubit funkční technologií určenou ke skladování obilí. Návštěvníci mohou obdivovat zemědělské stroje, oživlé klasy, kouřící milíř, vyzkoušet pečení chleba a pečiva podle tradiční novohradské receptury, vystoupat na rozhlednu a zábavnou formou se seznámit s historií, přírodou a životem lidí v regionu Novohradska. Během letních prázdnin je otevřeno denně od 10 do 18 hodin (v září a říjnu jenom o víkendech a svátcích).

(tzm, lho)
Foto archiv Muzea Novohradských hor


sn02
sn03
sn04
sn05
sn06


Přidej komentář