Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Život do Kendeho vily vnese Paměť národa jižní Čechy

060524kev01
Prvorepubliková vila se zahradou a garážemi, která kdysi patřila židovské rodině Kendeových, zůstala přes pohnuté dějinné události jednou z mála staveb v krajské metropoli zachovalých bez úprav poškozujících architektonickou hodnotu. Od roku 2023 je památkově chráněná a nový vlastník, Statutární město České Budějovice, ji zapůjčil k provozování neziskovce Paměť národa jižní Čechy
06.05.2024 12:41 | Ladislav Lhota

Historizující vila postavená roku 1920 pro významného židovského zákazníka prošla četnými peripetiemi. Statutární město České Budějovice zakoupilo objekt v první polovině roku 2023 s cílem zachránit cennou budovu, zpřístupnit ji a vložit důstojnou náplň. Podařilo se ve spojení s jihočeskou pobočkou neziskové organizace Post Bellum, která spravuje třetí největší archiv orální historie na světě – Paměť národa.  Kendeho vila se zpřístupní od 8. května. Vstupenky na jednotlivé akce lze pořídit v síti CBsystem.

Č. BUDĚJOVICE – Vilu nechal vybudovat továrník Viktor Konrad od stavitele Josefa Hauptvogla. Dalším vlastníkem objektu se roku 1924 stal Josef Kende (původně Kohn), spolumajitel firmy na čištění peří, jehož osud zpečetily události druhé světové války. Téměř celé příbuzenstvo Kendeových vyhladili němečtí nacisté, kteří také zabrali stavbu a zřídili zde sídlo obávané Sicherheitsdienst a následně Kriminalpolizei. Ve sklepení dokonce vybudovali vazební cely. Po válce se vrátil jediný přeživší Rudolf Kende, těžce fyzicky postižený hudební skladatel, jenž po krátkém čase prodal vilu dědečkovi poslední soukromé majitelky. Fungovala zde lékařská ordinace.

Kendeho vila zůstala jednou z mála staveb na území jihočeské metropole, u níž nedošlo k zásadním úpravám poškozujícím architektonickou tvář, a dosud vykazuje vysoké hodnoty architektonické, urbanistické a kulturně-historické. Celý areál se zahradou získal v únoru 2023 památkovou ochranu. Od letošního dubna si vilu vypůjčila nezisková organizace Paměť národa jižní Čechy. „Jihočeská pobočka Post Bellum je zárukou, že se tady budou konat velmi kvalitní, zajímavé a v mnohém poučné programy,“ ujistila náměstkyně primátorky Zuzana Kudláčková. Během testovacího provozu se zde konaly čtyři vzdělávací workshopy. Zájem o ně projevila více než stovka školáků.   

Stoletá stavba v Otakarově ulici se také dočká obnovy elektroinstalace, odvlhčení sklepů či připojení na veřejnou kanalizační síť. Vedle vzdělávacích aktivit se Kendeho vila otevře každou středu pro zájemce o komentovanou prohlídku. „Minimálně dvakrát do měsíce chceme uspořádat besedu, debatu nebo přednášku se zajímavými hosty na historická a společenská témata. Třeba 23. května tady vystoupí ředitel Jihočeské vědecké knihovny pan Ivo Kareš. Vyprávět bude o německy mluvících budějovických Židech a upřesní, co o nich lze nalézt na známém serveru Kohoutí kříž, jehož je spoluautorem,“ uvedl Tomáš Trantina, ředitel Paměti národa Jižní Čechy.

(lho)
Foto archiv Statutárního města České Budějovice



Přidej komentář