Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zlatá Koruna bude patřit Hořícímu srdci Sv. Bernarda

zkb01
Šestý ročník oblíbené výstavy květinových aranží tradičně doprovodí hlavní prohlídkovou trasu v klášteře Zlatá Koruna. Připomene Sv. Bernarda
09.08.2019 13:33 | Ladislav Lhota

Návštěvníky bývalého cisterciáckého kláštera ve Zlaté Koruně okouzlí již pošesté křehká krása květinových aranží vzešlá z nespoutané fantazie zručných jihočeských floristek. Jako inspirace jim letos posloužil cyklus obrazů, které zachycují život a zázračné skutky Sv. Bernarda. Výstava nazvaná Hořící srdce bude v gotických interiérech k vidění od soboty 10. srpna do neděle 18. srpna. Výjimečně bude otevřeno také v pondělí 12. srpna.

ZLATÁ KORUNA – Proč se autorky květinových aranží zaměřily na světce, který byl v raném středověku důležitým členem nově vzniklého cisterciáckého řádu a založil klášter ve francouzském Clairvaux? „Při loňské vernisáži jsme si uvědomili, že křížovou chodbu Zlaté Koruny kdysi zdobily výjevy z Bernardova života. Dnes je připomínají štukové rámy. Osobnost významného teologa, filozofa a mystika jsme se rozhodli připomenout květinovými aranžemi,“ vysvětluje Kateřina Tarantová, autorka libreta k provoněné výstavě.

Obrazy se dnes nacházejí v klášteře ve Vyšším Brodě, pro který je cisterciáčtí mniši zakoupili v dražbě po zrušení zlatokorunského kláštera roku 1786. Devatenáct barokních obrazů (původně jich bylo dvaadvacet) o rozměrech 310 krát 200 centimetrů stále slouží jako výuková pomůcka pro novice. Autorka libreta zvolila jako předlohu deset vyobrazených příběhů. Stejný počet zručných zahradnic ze Zlaté Koruny a spřátelených památkových objektů začalo s přípravou výstavy ve čtvrtek 8. srpna.

Květiny vyrostly za zdmi kláštera

Během několika málo hodin se floristkám podařilo vykouzlit impozantní aranže ze sezonních květin. Představují vánoční sen světcův, jeho vyhnání z kláštera, odolání tělesnému hříchu a také jeho smrt. Dostalo se tradičně na astry, gladioly, jiřiny, hortenzie, zlatobýl, pelyněk či nevěstin závoj, všechny vyrostlé v klášterní zahradě. „Naše výstavy jsou výjimečné tím, že používáme výhradně květiny z vlastních zdrojů, byť do poslední chvíle není jisté, zda květiny neponičí bouřka nebo je nezlikvidují slimáci,“ přiznává kastelánka Lenka Tondlová.

Aranže a květinové objekty ve Zlaté Koruně doplňují textilie, přírodniny i rozličné předměty zachycené ve zmíněném cyklu obrazů. Jak se floristkám podařilo jednotlivá témata zpodobnit, mohou návštěvníci porovnat se zmenšenými kopiemi obrazů. Výstavu Hořící srdce bude možné navštívit v rámci hlavního prohlídkového okruhu Klášter a kostel od 10. srpna do 18. srpna včetně pondělí dvanáctého denně mezi devátou dopoledne a půl pátou odpoledne. Nezměněné vstupné činí 110 korun na osobu.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚ


zkb02
zkb03


Přidej komentář