Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zlatá stezka protíná šumavskou část Jihočeského kraje

ste01
Projekt Zlatá stezka – síť turistických cest na Zelené střeše Evropy – představují ředitel JčCCR Jaromír Polášek a Miroslav Mareš z agentury Kultur kontakt
07.06.2018 14:50 | Ladislav Lhota

Celkem 631 kilometrů nově značených turistických tras mezi Bavorskem a jihozápadem Čech symbolicky předali zástupci Jihočeského kraje návštěvníkům regionu ve středu 6. června. Stalo se na zahajovací konferenci k projektu Zlatá stezka. Konala se v Prachaticích. Zúčastnilo  se více než 120 manažerů, zástupců obcí a měst, podnikatelů a odborníků na cestovní ruch z obou stran hranice. Zlatá stezka je souhrnným názvem pro systém středověkých obchodních cest, po nichž se dopravovala především sůl – bílé zlato.

PRACHATICE – Projekt Zlatá stezka je příkladem dobře fungující přeshraniční spolupráce. Výsledkem je unikátní připomínka kousku naší společné historie a další konkrétně zrealizovaný záměr v oblasti podpory a rozvoje cestovního ruchu v regionu. „Úspěšná realizace projektu je současně příslibem úspěchu dalších podobných plánů v oblasti podpory turismu,“ uvedla na konferenci jihočeská hejtmanka Ivana Stráská.

Projekt Zlatá stezka – síť turistických cest na Zelené střeše Evropy – rozšířil stávající dálkovou trasu z Bavorska o jihočeskou a západočeskou část. Celkové náklady došplhaly k patnácti milionům korun. „Pětaosmdesát procent z této částky pokrývají zdroje z Evropského fondu regionálního rozvoje v rámci územní spolupráce mezi Českou republikou a Bavorskem. Pět procent hradí stát, zbytek kraj,“ konstatoval Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu.

Informace nabízí Prachatické muzeum

Nově vyznačené turistické trasy o celkové délce 631 kilometrů, které vznikly v rámci projektu Interreg, navazují na stejnojmennou síť ve východním Bavorsku (Goldsteig), s níž jsou propojené třinácti přeshraničními cestami. Trasy vedou po značených stezkách Klubu českých turistů a jsou nově vyznačené logem stezky ve tvaru oranžového S (hlavní trasa) a modrého S (propojovací a přiváděcí trasy). Trasy budou rovněž osazené odpočívadly a informačními panely.

Zlatá stezka vstupuje do jižních Čech na hraničním přechodu Mlaka/Bischofsreut a ubírá se po historické trase staré obchodní cesty se solí územím Národního parku Šumava přes České Žleby, Stožecká luka a vesničku Dobrá na Volary s typickými roubenkami. Z Volar stezka pokračuje do Prachatic, cestou míjí zříceninu hradu Hus a Libínské sedlo s nedalekou rozhlednou. O cestě bílého zlata se turisté nejvíce dozví v Prachatickém muzeu díky interaktivní expozici Zlaté stezky.

Z Prachatic míří Zlatá stezka přes Husinec, rodiště Mistra Jana Husa, do Vimperka, dalšího cíle karavan soumarů se solí. Z Vimperka pokračuje trasa přes Zdíkov, Stachy a Úbislav do Kašperských Hor, kde vstupuje do Plzeňského kraje. Z Kašperských Hor směřuje Zlatá stezka přes Velhartice, Nýrsko, Kdyni, Domažlice a dále krajinou Českého lesa do Chodovy Plané. „Hlavní trasa české Zlaté stezky je dlouhá 289 kilometrů. Jihočeská část měří 86 kilometrů a západočeská 203 kilometrů,“ upřesnila  manažerka projektu Zlatá stezka Eva Borsányi.

(lho, tzc)
Foto archic JčCCR



Přidej komentář