Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Znám jednu dívku, ta má dukáty a chalupu dostane od táty

pn01
V komické opeře Prodaná nevěsta na prknech Jihočeského divadla vystupují v hlavních úlohách Jana Šrejma Kačírková (Mařenka) a Amir Khan (Jeník)
16.10.2018 12:16 | Ladislav Lhota

Komická opera Prodaná nevěsta z dílny libretisty Karla Sabiny a hudebního skladatele Bedřicha Smetany se vrátila po více než dvou desetiletích na pódium Jihočeského divadla. Premiéru v DK Metropol odměnili diváci bouřlivým aplausem vestoje a dá se očekávat, že inscenace připravená mladým slovenským režisérem Markem Mokošem bude mít nadlouho pevné místo v repertoáru. Nejbližší reprízy jsou na pořadu 7. listopadu, 8. a 17. prosince.

Č. BUDĚJOVICE – Nedílná součást české operní klasiky měla premiéru v pražském Prozatímním divadle 30. května 1866. Byla druhou Smetanovou operou po Braniborech v Čechách. Slavný komponista přepracoval Prodanou nevěstu v dalších třech verzích. Definitivní, čtvrtá verze, zazněla poprvé 25. září 1870. Hudební anekdota o nevěstě, kterou ženich prodá sám sobě, se zásluhou pěvkyně Emy Destinnové hrála také v newyorské Metropolitní opeře, kde ji 19. února 1909 dirigoval Gustav Mahler. V Českých Budějovicích se dočkala uvedení 10. srpna 1919 v době zrodu Jihočeského divadla.

Současná inscenace vychází z českobudějovických reálií. Zvednutá opona otevírá prostor hlavního náměstí s výhledem na panorama s typickými střechami a věžemi. Scéna vytvořená Andrejem Ďuríkem se jednoduchými prvky proměňuje na interiér evokující Masné krámy nebo obydlí stěžejních postav operního kusu. „Snažím se poukázat na vztahy, vlastnosti a nedostatky lidí, různé pikantnosti, které fungují v jihočeské metropoli,“ připomíná režisér Marek Mokoš. Zdůrazňuje přitom, že ctí Smetanovu předlohu. „Nechci svoji koncepci nadřazovat nad dílo,“ říká.

Na jevišti se úspěšně realizuje Mokošův záměr vytvořit živou inscenaci a přinést dnešní společnosti určité poselství, které varuje před všudypřítomným byznysem a nabízí návrat k tradicím, skutečným hodnotám a spiritualitě. Hlavním prostředníkem je postava Jeníka, který přichází ze světa ovládaného materialismem do rodné vesnice a touží po domově, rodině, duchovnu. Zjistí, že také ve vsi vládne obchod, a přes svoji zralost, zkušenosti, skutky a lásku k Mařence se snaží ukázat, že opravdový smysl mají čisté vztahy, ne konzum.

Diváci se občerství budvarem

Jeníka představují Peter Malý, Josef Moravec nebo Amir Khan, který hostuje ze Slovenského národního divadla. Mařenku ztvárňují Jana Šrejma Kačírková (excelovala při první premiéře 12. října), Kateřina Špilauer Hájovská a Kristýna Vylíčilová. Obchod s nevěstami provozuje jeden z nejlepších současných Kecalů na českých pódiích Jan Šťáva v alternaci s Davidem Nyklem. Dalším postavám vdechují život Alexandr Beň, Aleš Janiga (Krušina), Iva Hošpesová, Romana Strnadová (Ludmila), František Brantalík, Peter Paleček (Mícha), Miroslava Veselá, Dagmar Volfová (Háta), Martin Javorský, Aleš Voráček (Vašek) a další.

V herecko-pěvecko-tanečním ansámblu nelze přehlédnout všestrannou Zuzanu Benešovou (Esmeralda). Značné oživení přináší do inscenace baletní soubor Jihočeského divadla, kterému sekundují členové sboru. Hudebního nastudování se ujal Mario De Rose, jenž také diriguje divadelní orchestr. Taktovku bere do ruky také Martin Peschík. Autorem kostýmů je Tomáš Kypta, dramaturgem František Řihout, sbormistrem Martin Veselý. Pod choreografií je podepsaná Michaela Motlochová, za světelným designem stojí Petr Baštýř a Jan Hořejší. 

Tištěný program k představení připomíná historické souvislosti. V ulici Dr. Stejskala, kde sídlí Jihočeské divadlo, stával už koncem středověku městský pivovar. V objektu současné divadelní budovy se nacházel sklad piva a lednice. „Kohosi z městské rady napadlo propůjčit nevyužité prostory o patro výš komerdiantům,“ uvádí Daniel Kovář ze Státního okresního archivu. Herci účinkovali v budově nynějšího divadla na nábřeží Malše poprvé roku 1763. Kovářův text v programu doplňují dosud nezveřejněné fotografie Milana Bindera. Diváky na kraji první řady obslouží účinkující budvarem.    

Ladislav Lhota
Foto Michal Siroň


pn02
pn03
pn04
pn05
pn06


Přidej komentář