Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zusku unavily střevíčky. Popelka ztratí závoj

060223pop01
Klasickou baletní Popelku s hudbou Sergeje Prokofjeva nastudoval pro Jihočeské divadlo přední choreograf a režisér Petr Zuska. Pod jeho vedením v hlavní roli tančí Sophie Debou (alternuje Shino Fujii), úlohu Prince vytváří František Vlček (Sebastiano Mazzia). Představení trvá 100 minut s přestávkou, je vhodné pro rodiny s dětmi
06.02.2023 11:03 | Ladislav Lhota

První baletní premiérou roku 2023 v Jihočeském divadle (4. února) se stala Popelka, jeden z nejhranějších a nejslavnějších titulů v taneční historii. Režie se ujal autor choreografie a úpravy libreta Petr Zuska (1968), jenž úspěšně oslovil zdejší publikum velmi silnými předchozími inscenacemi Klíče odnikud a Rádio Svobodná Bystrouška. Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva se v Zuskově pojetí liší mnoha detaily od dosavadních nastudování, ale zůstává klasickým baletem.

Č. BUDĚJOVICE – Úspěšný sólista a poté dlouholetý šéf Baletu Národního divadla v Praze vytvořil choreografie velkých titulů – Labutí jezero a Louskáček na hudbu Pjotra Iljiče Čajkovského nebo Romeo a Julie na hudbu Sergeje Prokofjeva. „Další titul spojený s Prokofjevem jsem přijal jako výzvu. Přiznávám, že Popelka nebyla pro mne úplně srdeční záležitost. Dlouho jsem hledal cestu, jak to uchopit. Chtěl jsem, aby představení s živým orchestrem bylo čitelné i malému divákovi,“ vysvětluje syn někdejšího pražského primátora Zdeňka Zusky, proč se rozhodl pro pojetí, které je na první pohled blízké tradici, ale využívá trochu jiné prostředky, než bývalo zvykem.

V českobudějovické Popelce se tančí na špičkách a režisér nevykládá příběh nijak zásadně v rozporu s původní předlohou. Pomáhá si však četnými divadelními způsoby, náročným světelným designem a řadou speciálních detailů. Například v inscenaci není žádný střevíček, který ztratí Popelka při kvapném odchodu ze zámeckého plesu. Nastupuje jiná symbolika, v tomto případě jemný závoj. „Jsem už trochu unavený z těch střevíčků v Popelkách,“ říká Petr Zuska, jenž podle svých slov znovu našel v baletním souboru Jihočeského divadla skvělou partu lidí, v níž vládne tvůrčí atmosféra. „Doufám, že se divákům otiskne do duše obraz, na který se ještě rádi podívají ve vzpomínkách,“ přeje si.

Hlavní roli tančí Sophie Debou resp. Shino Fujii. V úloze Otce se střídají asistenti choreografa Zdeněk Mládek a Béla Kéri Nagy, Matku ztvárňují Tereza Szentpéteryová nebo Barbora Coufalová, v postavě Prince alternují Sebastiano Mazzia s Františkem Vlčkem. Účinkují rovněž Paolo Terranova, William Steers, Aurora Kubelíková, Petronela Bogdan, Mai Iwamoto a další. Autorem hudebního nastudování a dirigentem orchestru Jihočeského divadla je David Švec. „Představení nepostrádá dynamiku a mnoho vtipných momentů, je srozumitelné. Má hezkou scénu i kostýmy. Pohladí na duši. Vřele doporučuji rodinám s dětmi už od čtyř let, ideálně osmi až deseti let,“ zve šéf baletu Lukáš Slavický.  

Nejbližší repríza se koná v DK Metropol 25. března.

Ladislav Lhota
Foto autor (1) a Sergej Gerciu (5)


060223pop02
060223pop03
060223pop04
060223pop05
060223pop06


Přidej komentář