Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zvon Budvar na Černé věži oznamuje pravé poledne

zob01
Na uprázdněné místo v Černé věži po zvonu Poledník, který za první světové války posloužil jako materiál ke zbrojním účelům, byl usazený zvon Budvar. Stalo se přesně před pětadvaceti léty v rámci oslav 100. výroční stenojmenného pivovaru
26.05.2020 14:24 | Ladislav Lhota

Nejmladšímu zvonu na Černé věži v jihočeské metropoli je pětadvacet let a nese jméno Budvar, neboť jej nechali vyrobit a instalovat zástupci národního podniku Budějovický Budvar, když si před čtvrtstoletím připomínali stoleté výročí založení světoznámého pivovaru. Zvon Budvar od té doby každý den oznamuje pravé poledne a visí na místě bývalého zvonu Poledník, jehož osud zpečetila první světová válka. Z vojenského rozkazu byl sejmutý a rozřezaný pro potřebu zbrojní výroby. Vstup na Černou věž si letos může veřejnost dopřát od 26. května.

Č. BUDĚJOVICE – V čase pětadvacátých narozenin nejmladšího zvonu Budvar pozvala Římskokatolická farnost – Děkanství u Sv. Mikuláše představitele města, Budějovického Budvaru a další hosty na slavnostní prohlídku Černé věže a setkání u zvonu – jubilanta. Diecézní biskup Vlastimil Kročil, výrobní a technický ředitel Budvaru Adam Brož a primátor Jiří Svoboda popřáli nejen zvonu, ale také celému městu a jeho obyvatelům mnoho šťastných let bez válek a úspěšný start letošní turistické sezony. Věžný Jan Vančura upozornil na nejčerstvější rekonstrukční práce i původní omítku z 16. století. Minulý rok zdolalo 222 schodů vedoucích na ochoz celkem 32 600 návštěvníků.

(lho, wel)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice


zob02
zob03


Přidej komentář