Magazín kulturního dění v Praze a okolí

3. ročník Festivalu izraelského filmu KOLNOA

Festivalu izraelského filmů KOLNOA
Festivalu izraelského filmů KOLNOA
10.09.2019 22:42 | redakce ZaKulturou.cz

2.–6. 10. 2019, Praha – Kino Pilotů

3. ročník Festivalu izraelského filmu KOLNOA přinese čtrnáct filmů převážně v české premiéře, pět bloků ukázek mladé tvorby předních izraelských filmových škol a doprovodný program v podobě přednášek zahraničních i tuzemských hostů.

Festival přivítá předního izraelského režiséra Erana Riklise a Netu Riskin – hlavní představitelku Riklisova snímku Úkryt, který je stěžejním snímkem festivalu.

Tvorbu „otce izraelského dokumentárního filmu“ Davida Perlova přijede představit jeho dcera, producentka a filmová editorka Jael Perlov.

Hlavním hostem festivalu bude režisér Eran Riklis, známý například filmy Citrónovník nebo Syrská nevěsta. Svůj snímek Úkryt o izraelské agentce Mosadu, která chrání libanonskou informátorku ve zdánlivě bezpečném úkrytu v Hamburku, přijede uvést spolu s představitelkou hlavní role, vycházející hereckou hvězdou Netou Riskin, kterou český divák může znát z filmů Příběh lásky a tmy a Touha, uvedeného na loňském ročníku festivalu KOLNOA. Druhý Riklisův snímek Olivovník vypráví příběh nečekaného spojenectví mezi dvanáctiletým palestinským uprchlíkem a izraelským vojenským pilotem sestřeleným nad Bejrútem v roce 1982.

Dalším významným hostem festivalu bude producentka a střihačka Jael Perlov (autorka filmu Ben Gurion – epilog), která seznámí české diváky s tvorbou zakladatele izraelského dokumentárního filmu, Davida Perlova. Vedle snímku Po stopách ladina, zaměřujícího se na kulturu izraelské ladino komunity, se diváci budou moci seznámit s pozoruhodným dokumentem Vzpomínky na proces s Eichmannem, který se zamýšlí se nad tím, jak proces proměnil izraelské vnímání holokaustu.

Tématu Adolfa Eichmanna se věnuje i další, tuzemský host – televizní zpravodaj Jakub Szántó, který působil v Izraeli. V rámci své přednášky Reportáž jako minifilm, představí i rozhovor s Eichamannovým katem a další silné minipříběhy, které se ukrývají uprostřed denního zpravodajství napříč historií, kontinenty a společenskými vrstvami.

Návštěvníci se mohou těšit na již tradiční přednášku izraelské filmové vědkyně Ruth Ben Hadar Hufnagel, která se tentokrát zaměří na fenomén izraelského seriálu. Součástí doprovodného programu budou i ukázkové lekce hebrejštiny připravené jazykovou školou Ulpan.

Festival si také připomene nedávno zesnulého Amose Oze. Na počest památky tohoto předního izraelského spisovatele bude uvedena filmová adaptace románu Můj Michael, který u nás vyšel i knižně v nakladatelství Paseka (2005).

V rámci zastoupení dokumentárních filmů je přichystán tematický blok zaměřený na literaturu zahrnující portréty významných literárních osobností Izraele. Vedle filmovými kritiky oceňovaného portrétu pozoruhodné osobnosti jidiš básníka Avrahama Suckevera budou mít diváci možnost zhlédnout výtvarně působivý snímek o sionistickém vůdci Zeevu Žabotinském a také se dozvědět o životě izraelského národního básníka Chaima Nachmana Bialika.

KOLNOA také nabídne šestici hraných filmů uvedených převážně v české premiéře. Po úspěšném filmu Vyplnit prázdnotu režisérky Ramy Burnstein, přinese festival její další film, komedii Svatební plán o hledání ženicha v rekordním čase a s boží pomocí. Utraortodoxní prostředí zachycuje také nejnovější snímek Aviho Neshera Jiný příběh. Diváci se mohou těšit na komedii z fotbalového prostředí Devadesátiminutová válka, která přináší neotřelé řešení izraelsko-palestinského konfliktu: fotbalový zápas o to, který z národů smí v zemi zůstat. Pro citlivější duše je přichystán křehký snímek Tkaničky o retardovaném mladíkovi a jeho znovunalezené cestě k biologickému otci. Výběr hraných filmů uzavřou dva dramatické snímky. Vedle Svědectví, mysteriózního příběhu o historikovi holokaustu, který náhodou zjistí, že jeho vlastní matka pravděpodobně od války žije pod falešnou identitou, je do programu zařazen i film V temnotě, představující novodobou varianci na příběh Romea a Julie ovšem zasazený do prostředí izraelsko-palestinského konfliktu a místní gay komunity.

Součástí letošního programu budou i ukázky z tvorby předních izraelských filmových škol (Filmová škola Steva Tische při Telavivské univerzitě, Filmová škola Maale, Filmová škola Sama Spiegela a Becalelova akademie umění a designu a seskupení nezávislých animátorů Tohu).

Vstupenky na festival budou v předprodeji od 9. září v Kině Pilotů či na www.kinopilotu.cz. Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými a anglickými titulky

více informací na:

www.kolnoa.cz

www.facebook.com/kolnoacz/Tagy: festival filmů, filmový festival


Přidej komentář