Magazín kulturního dění v Praze a okolí

7. ročník festivalu bulharských filmů 2015

Živé legendy
Živé legendy
01.02.2015 22:31 | redakce ZaKulturou.cz

Sedmý ročník Festivalu bulharských filmů organizuje Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR a Bulharský kulturní institut v Praze. Festival proběhne ve dnech od 5. do 11. února 2015 v kině Lucerna a v kině Evropský dům. Vstupné v kině Lucerna činí 100 Kč, do kina Evropský dům je vstup zdarma. Vstupenky je možné zakoupit v on-line prodeji kina Lucerna. Všechny filmy jsou opatřeny anglickými a českými titulky. Spoluorganizátory jsou Zastoupení Evropské komise v ČR, kino Lucerna a bulharské Národní filmové centrum. Více informací, synopse filmů a celý program včetně doprovodného naleznete na www.bki.cz. Letošní ročník je věnován 100. výročí bulharské kinematografie.

Festival jako jediný přináší českému publiku každoročně nejnovější bulharské hrané i dokumentární filmy, které byly uvedeny v rámci mnoha prestižních festivalů po světě. Na programu je nově sekce In Memoriam, věnovaná velikánům bulharské kinematografie, letos kameramanovi Dimo Kolarovi. Kolarov vystudoval na pražské FAMU a k jeho dílům patří bulharská klasika Kozí roh, která v roce 1972 získal Zvláštní cenu poroty na MFF v Karlových Varech.

Festival bude zahájen ve čtvrtek 5. února 2015 v kině Lucerna celovečerním filmem Stefana Komandareva, který se divákům vryl do paměti svým snímkem Svět je veliký a záchrana kyne odevšad. Letos do Prahy přiveze své zbrusu nové drama Soud, kterým mimo jiné otevírá dnes aktuální téma imigrace do Evropské unie. O uvolněnou atmosféru pátečního večera se postará komedie Nikiho Ilieva Živé legendy, která v létě získala cenu na Manhattanském Filmovém festivalu. Sobotní program bude patřit filmu Viktoria. Tento celovečerní debut režisérky Mayi Vitkové byl jako první bulharský film vybrán na festival Sundance. Filmy Soud a Viktoria společně s jejich tvůrci pokračují z pražského festivalu rovnou na Berlinale.

Dokumentární filmy budou i letos promítány v kině Evropský dům. Výběr filmů se tematicky točí kolem života v současné společnosti. Pondělním snímkem Moje škola je doma poodhalíme situaci domácího vzdělávání, které má i v Bulharsku své příznivce a odpůrce. V úterý se seznámíme s bratry Lilievovými, kteří se snaží bojovat o své místo ve světě a o Život téměř překrásný, jak zní název filmu. Festival ve středu zakončí Poslední černomořští piráti z kvalitní produkce Agitpropu Martičky Božilové.

Své filmy i letos představí filmoví tvůrci, režiséři Stefan Komandarev, Niki Iliev a Maya Vitkova. Dokumentární filmy představí odborníci na dané téma, například pan Zdeněk Blaha z IDF.

V rámci doprovodného programu je připravena výstava fotografií Reflexe, která v kavárně Lucerna a v Evropském domě poběží do 11. února 2015.

Záštitu nad sedmým ročníkem Festivalu bulharských filmů 2015 laskavě převzal ministr kultury České republiky pan Daniel Herman a ministr kultury Bulharské republiky pan Veždi Rašidov.Tagy: bulharský film, festival, filmový festival, kino


Přidej komentář