Magazín kulturního dění v Praze a okolí

8. ročník Mezinárodního filmového festivalo outdoorových filmů vrcholí

MFOF
MFOF
25.11.2010 00:04 | 8. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů byl zahájen již 7. října, festivalové filmy byly uvedeny včetně doprovodných programů ve 23 městech České republiky a momentálně festival přijíždí do Prahy. Zde bude zahájen 26. listopadu a potrvá až do 4. prosince, kdy budou vyhlášeny vítězné filmy v pražském kině Lucerna. Festival v Praze proběhne v kině Lucerna, kině Atlas a Městské knihovně v Praze.

Praha se stává již popáté nejdůležitějším místem festivalu sportovních dobrodružných, adrenalinových a cestopisných filmů a právě z toho důvodu, aby zde v poslední den festivalu významné osobnosti sportovního a kulturního života předali vítězům ceny a tak ukončili tento 8. ročník. Slavnostní večer tedy proběhne v sobotu 4. prosince od 18 hodin v kině Lucerna a bude otevřen nejen pozvaným hostům, ale také poprvé divákům z řad široké veřejnosti.

Každopádně to ale není jediný program, který bude v Praze nabídnut. Tomuto slavnostnímu večeru předchází osm dnů, kdy diváci budou moci paralelně na třech místech navštěvovat filmové produkce. Vedle festivalových filmů, mezi kterými je letos opravdu značná konkurence, mohou diváci spatřit výstavy fotografií či besedy. Tento doprovodný program bude probíhat v Městské knihovně v Praze. Výstava fotografií s názvem Póly země již probíhá od 8. listopadu a potrvá až do 8. prosince, nabízí fotografie z jižního a severního pólu Zeměkoule od autorů Petra Horkého a Pavla Béma. Besedy jsou na programu od 1. do 3. prosince. Můžete se zde setkat se spisovatelem, etnografem a cestovatelem dr. Miloslavem Stinglem, horolezcem Leopoldem Sulovským, cestovateli a dobrodruhy Pavlem Bémem a Rudolfem Švaříčkem, polárníkem Václavem Sůrou nebo ředitelem festivalu a cestovatelem Jiřím Kráčalíkem. Všechny produkce v Městské knihovně je možné rezervovat na http:// lu.mlp.cz. V kavárně Lucerna proběhne navíc od 23. 11. výstava horské fotografie Jiřího Kráčalíka, výstava potrvá do 31. prosince. V kině Atlas budou probíhat projekce festivalových filmů od 26. 11. se začátky v 17 a 19 hodin, kino Lucerna nabídne projekce filmů od 29. 11. od 18.30 hodin a posledním programem je zde i v Praze v rámci celého festivalu zmiňované slavnostní zakončení, které proběhne 4. 12. od 18 hodin. V rámci slavnostního zakončení se diváci mohou těšit na ukázky vítězných filmů, vystoupení indonéských tanečnic, hudební skupiny Hamcora Jazz Band pod vedením Václava Harmáčka a dalších umělců. Tohoto večera se také zúčastní mnoho významných osobností sportovního a společenského života, které předají ceny. Bude jimi dr. Miloslav Stingl (čestný host, cestovatel, spisovatel a etnograf), Vladimír Čech (herec a moderátor), Karel Janák (režisér), Leopold Sulovský (první Čech na Mount Everestu), Vladimir Bojarskij (ruský polárník, který 50x stanul na Severním pólu a vlastní polární stanici Barneo), Tereza Huříková (olympionička MTB), Jan Červinka (reprezentant v horolezectví v 60. - 90. letech), Martin Šonka (nejlepší český akrobatický letec), Jiří Mužík (olympionik v atletice), Pavel Benc a Miloš Bečvář (olympionici v běžeckém lyžování) a další.

Diváci se také mohou těšit na sympatického moderátora Pavla Anděla, který je členem poroty festivalu a samozřejmě na autory filmových snímků, kteří si ceny převezmou. Nyní již můžeme prozradit, že bude vyhlášeno a předáno celkem 17 cen autorům z devíti států světa. Slavnostní zakončení je přístupné široké veřejnosti a vstupenky je možné zakoupit již nyní v předprodeji kina Lucerna (http://www.lucerna.cz/kino.php) za 70,- Kč.

Celkem bude v Praze uvedeno 67 filmů z celkových 90 festivalových filmů, 5 besed, 2 výstavy fotografií a nejsledovanější večer festivalu, slavnostní zakončení. Všechny produkce budou návštěvníkům zpestřeny soutěží o outdoorové ceny (kola, batohy, stany atd.) Diváci by jistě neměli opomenout některé z filmů, které byly velmi kladně hodnoceny v ostatních místech konání festivalu. Za zhlédnutí zcela jistě stojí film Alone on the Wall, který již získal v jiných festivalech mnoho cen a představuje neobyčejného sólo lezce Američana Alexe Honnolda, který zdolává více než 600 m kolmou stěnu bez jištění, také lezecký film, novinka Progression od amerických tvůrců, která popisuje lezecké osudy několika světových lezců, zaručí skvělou podívanou. Mezi adrenalinovými snímky garantuje kvalitu film The Asgard Project, film diváky zavede na Baffinovy ostrovy v severní Kanadě, kde uvidí jednoho z nejlepších horolezců světa Leo Houldinga, jak dobývá jednu z nejobtížnějších hor Mount Asgard a skáče z jeho vrcholu padákem. Kvalitní vteřiny na divoké vodě přinese film Brahmaputra a v cestopisných dokumentech by divák neměl přehlédnout filmy o Mongolsku, ať už v podání režiséra Pavla Barabáše (film Mongolsko – v tieni Džingichána) nebo australského tvůrce Tima Copa (film On the trail of Ghengis Khan). Vstupné na festival v Praze na jeden blok do Městské knihovny v Praze je 50,- Kč a 70 korun do kina Lucerna nebo kina Atlas. Také je možné zakoupit permanentku na 10 vstupů v hodnotě 500,- Kč.

Celkem bylo do festivalu v letošním ročníku přihlášeno 130 filmů, z nichž bylo vybráno porotou 90 soutěžních od filmařů z 21 států světa a ze čtyř světových kontinentů. Festival probíhá ve 24 městech, celkem bude uvedeno 220 filmových bloků. Festival urazil 4260 kilometrů. A předběžně je možné zhodnotit tento ročník jako doposud nejúspěšnější: - v letošním ročníku se do festivalu přihlásil největší počet filmů vysoké filmové kvality - 130 filmů, - festival se uskutečnil v největším počtu měst ve své osmileté historii - 24 měst (36 míst), - festival zařadil mezi svá místa konání nejvýše položené místo – chatu Luční bouda (1410 m n.m.), - v rámci letošního ročníku se uskutečnilo a uskuteční nejvíce produkcí doprovodného programu - celkem 45 besed, videoprezentací, výstav fotografií, divadelních představení, koncertů, venkovních akcí a slavnostních zahájení a zakončení, - festival letos rozdá nejvíce cen, filmoví tvůrci obdrží ceny v celkové hodnotě půl milionu korun a ceny také obdrží diváci, kteří se zapojili do několika soutěží, které festival připravil. Mohou tak získat ceny v hodnotě skoro 100 tisíc korun, - zájem diváků o festival v místech konání byl velmi značný, zájem o projekce vzrostl asi o třetinu, celková očekávaná návštěvnost festivalu bude asi 30 000 diváků.

Festival v Praze se uskuteční ve spolupráci se společnostmi LUCERNA – BARRANDOV s.r.o., HOLYWOOD C.E. s.r.o. a Městskou knihovnou v Praze a za finanční podpory hlavního města Prahy. Slavnostní zakončení festivalu v kině Lucerna je organizováno ve spolupráci s pražskou agenturou Seven Days.

Festivalu poskytlo záštitu Ministerstvo kultury České republiky, primátor hlavního města Prahy, statutární město Ostrava, hejtman Moravskoslezského kraje, primátorka statutárního města Zlín a hejtman Zlínského kraje.

Festival v letošním roce proběhl a doposud probíhá ve 24 městech české republiky: Zlín, Brno, Kralupy nad Vltavou, Ostrava, Malá skála, Havířov, Tábor, Pec pod Sněžkou, Opava, Dobřany, Frenštát pod Radhoštěm, Litomyšl, Olomouc, Hradec Králové, Bílina, Pelhřimov, Sanatoria Klimkovice, Frýdek – Místek, Kroměříž, Spálené Poříčí, Jeseník, Hranice, České Budějovice, Praha.


Přehled programu v Praze je v přiloženém programovém letáku nebo na www.outdoorfilms.cz

Tagy: Outdoorové filmy


Přidej komentář