Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Balet v kině: Spící krasavice

Spici krasavice
Spící krasavice, zdroj: Baletvkine.cz
18.11.2011 14:08 | SPÍCÍ KRASAVICE

POHÁDKA O ŠÍPKOVÉ RŮŽENCE

 

V neděli 20. listopadu v 15:45 nás čeká již druhý přenos z Bolšoj baletu v této sezóně přímých přenosů baletních představení do kin. V baletu Spící krasavice ožívá nesmrtelná pohádka o Šípkové Růžence ve skutku velkorysém stylu odrážejícím balet carského dvora 19. století. Spící krasavice bude také zároveň prvním baletním přenosem z již otevřené nově zrekonstruované historické budovy Velkého divadla. V hlavních rolích uvidíme Davida Hallberga, prvního Američana, který prorazil do Bolšoj baletu a Světlanu Zacharovou, princeznu mezi primabalerínami.

 

Princezna mezi primabalerínami

Spící krasavice bude první příležitostí pro diváky projektu Balet v kině vidět Světlanu Zacharovou, tanečnici s aristokratickou grácií a lehkostí. Světlana Zacharová patří mezi největší tanečnice současnosti.

 

"Královna veškerého dění na jevišti....Když se usměje, jste ztraceni. Je primabalerínou více, než kterákoliv jiná tanečnice současnosti."

                                             Clement Crisp (Financial Times, 2007)

 

Z Jižní Dakoty až do Velkého divadla v Moskvě

David Hallberg je historicky prvním americkým tanečníkem v Bolšoj baletu. Rodák z Jižní Dakoty se vypracoval na prvního sólistu v American Ballet Theater, aby se v sezóně 2011/12 stal členem Baletu Velkého divadla v Moskvě.  

 

Balet Spící krasavice odráží nádheru carského dvora 19. století

V Čajkovského melodické hudbě ožívají krásné valčíky, tanec dobré Šeříkové víly, zlé víly Carabosse, ale i dalších pohádkových bytostí, jako Briliantové víly, Safírové víly; Kocoura v botách, Červené karkulky, či Modrého ptáka. Klasické nastudování s úžasnými výkony tanečníků Bolšoj baletu v jednom z technicky nejnáročnějších baletů vůbec. Spící krasavice, balet typický pro rukopis svého choreografa Mária Petipy, je podívanou pro celou rodinu.

 

 

Spící krasavice

Hudba: P. I. Čajkovskij

Choreografie: Jurij Grigorovič podle Mária Petipy

Scéna: Ezio Frigerio

Kostýmy: Franca Squarciapino

 

 

Česká kina participující na přenosu Spící krasavice:

Praha, Kino Světozor: www.kinosvetozor.cz

Ostrava, Dům kultury: www.dkmoas.cz

Zlín, Velké kino: www.velkekino.cz

Olomouc, Kino Metropol: www.kinometropol.cz

Děčín, Kino Sněžník: www.kinosneznik.cz

Jablonec nad Nisou, Kino Radnice: www.kinajablonec.cz

Plzeň, Měšťanská beseda: www.mestanska-beseda.cz

České Budějovice, Kino Kotva: www.kinokotva.cz

Semily, Kino Jitřenka: www.kinosemily.cz

 

 

Bolšoj balet

Bolšoj balet je bezesporu jeden z nejlepších baletních souborů na světě. Jeho tradice se odvíjí už od carského Ruska (1776), ve 20. století si vybrousil svůj typický až atletický styl a i dnes je plně hoden svého jména. Soubor se pyšní hvězdnými tanečníky jako Světlana Zacharova, Natálie Osipová, Ivan Vasilijev, či Michail Lobukin. Bolšoj balet zvolil pro dramaturgii sezóny přímých přenosů do kin tradiční klasické klenoty svého repertoáru. Virtuozitou jejich provedení si dobývá srdce diváků po celém světě již řadu let. Umělecký šéf Sergej Filin dokáže těžit z obrovské tradice souboru a přenášet ji do souvislostí moderní doby. 

 

O projektu Balet v kině

Přímé přenosy baletů kombinují špičkové taneční umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Prvním přenosem byl složený večer Les Ballets Russes z Pařížské opery v roce 2009. V současnosti na projektu participuje více než 20 kin v České a Slovenské republice.

 

Aerofilms přináší to nejlepší v baletu z Východu i Západu!

Držitelem licence na přímé přenosy a projekce Bolšoj baletu z Moskvy, Královského baletu v Londýně a Mariinského baletu do České republiky je distribuční společnost Aerofilms.

 

 

Podrobné informace o přenosech a participujících kinech naleznete na

www.baletvkine.czPřidej komentář