Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Das Filmfest zachytí ženskou duši ve spárech neonacismu, komunismu a náboženského fanatismu

Das Filmfest 2012
Štěstí - Das Filmfest 2012
27.08.2012 22:53 |

Ženské hrdinky v mezních životních situacích, výkladní i odvrácená tvář Berlína, hrdinové v bývalém východním Německu i život náboženských menšin v německy mluvících zemích. Ale rovněž zjištění, že i Švýcarsko se ještě donedávna potýkalo s chudobou, údajný incestní vztah dekadentního básníka Georga Trakla, vnitřní pnutí fenomenálního soudobého umělce Gerharda Richtera či pohled na Alpy válcované lyžařskou a stavební lobby, zpěčující se reklamním prospektům… Také letošní, v pořadí už sedmý ročník Festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest nabídne publiku v Praze a Brně mezi 17. a 21. říjnem poutavou kombinaci hraných a dokumentárních snímků přibližujících minulost i současnost Německa, Rakouska a Švýcarska.

 

Podobně jako bude letošní Das Filmfest spojovat významné okamžiky či osobnosti 20. století s aktuálními tématy, nabídne i srovnání děl zavedených tvůrců s několika výraznými debuty. Osvědčeným klíčem pro výběr titulů čtyř základních dramaturgických linií – Fokus Frau, Berlín ve filmu, Das Filmfest Spezial a Die Doku – byl ohlas snímků na velkých mezinárodních festivalech nebo národních filmových přehlídkách. Rozptyl látky i autorských přístupů zastřešených vybranými leitmotivy – i to jsou tradiční přednosti přehlídky Das Filmfest, jíž v loňském roce navštívil rekordní počet 5 500 diváků.

 

„Německy mluveným filmům je vlastní existenciální charakter, vrstevnaté psychologické roviny, dotýkání se citlivých míst lidského nitra i historie, společenských tabu…,“ říká Simona Kopřivová ze spolupořádajícího Goethe-Institutu. Například Německo 70., 80. a 90. let vykreslí kritické realistické sondy velikánů filmového plátna Christiana Petzolda, Heinera Carowa či Herrmanna Zschocheho, jež zdejšímu publiku připomenou práce například Věry Chytilové. Proti tomu stojí v programu festivalu loňský debut rakouského tvůrce Umuta Dağa s názvem Kuma, odehrávající se v turecké rodině ve Vídni, případně naturalistická sonda do duše mladé neonacistky režiséra Davida Wnendta s výstižným názvem Bojovnice.

 

Letošní novinkou je souběh pražské i brněnské části festivalu: 17. – 21. října bude kolekce 25 vybraných snímků uvedena v kinech Lucerna v Praze a Kině Art v Brně. Více informací na stránkách festivalu www.dasfilmfest.cz či na Facebooku www.facebook.com/dasfilmfest.

 

Již zmíněný německý filmař Christian Petzold nadchl porotu i publikum na letošním Berlinale svým nejnovějším počinem Barbara. Vypráví příběh mladé východoněmecké lékařky, jejíž intimní i profesní život zásadně ovlivnil represivní komunistický režim. K pilířům sekce FOKUS FRAU patří i jiný titul, jenž uspěl na berlínském festivalu – filmová adaptace slavného románu Marlen Haushofer Zeď, v němž je hlavní hrdinka nucena čelit mezní životní situaci ve vysokých horách. Vedle celovečerního debutu Kuma mapuje postavení žen v islámské společnosti a jejich právo na sebeurčení také dokumentární snímek Zahalené švýcarské režisérky Marie Müller. Líčí životy tří muslimských žen různých generací a jejich odlišný vztah k tradičním náboženským atributům.

 

Mezilidské vztahy, ženský element nevyjímaje, se prolínají další sekcí DAS FILMFEST SPEZIAL. K nejpozoruhodnějším bezesporu patří snímek TABU – Jest duše cizinkou na zemi  inspirovaný údajně skandálním vztahem rakouského básníka Georga Trakla a jeho sestry Grete, talentované pianistky. Ceněná filmařka Doris Dörrie zvolila pro svůj poslední film nejen stejný název jako český režisér Bohdan Sláma – Štěstí, ale oba se věnují i vztahu mezi  dvěma mladými lidmi na okraji společnosti a jejich touze po troše štěstí v jinak velmi neutěšených životech.

 

Festivalovým návštěvníkům se představí nejúspěšnější švýcarský film loňského roku – Otloukánek režiséra Markuse Imbodena. Obraz chudého švýcarského venkova, kde po druhé světové válce svádí urputný boj o vlastní důstojnost sirotek Max, překvapí ty, kteří mají tuto nádhernou alpskou zemi spojenou výhradně s prosperitou a vysokým životním standardem. Na kontrastu prostředí a lidských příběhů, jež se v něm odehrávají, je vystavěn švýcarský snímek 180o – Tvůj svět je náhle vzhůru nohama nebo rakouské psychologické a napínavé road movie Na sklonku dne. Jeho tvůrci proti sobě i v  obrazové rovině postavili idylickou alpskou krajinu a temné zákruty duše aktérů tohoto thrilleru.

 

Čtyři tituly do sekce BERLÍN VE FILMU opět dodala nadace DEFA. Vybrala snímky natočené ve více i méně známých částech Berlína, jejž představuje jako dějiště mnoha pohnutých příběhů. Platí to jak pro citlivě natočený film  o uvědomění si homosexuální orientace Coming Out režiséra Heinera Carowa, tvůrce kanonické Legendy o Paule a Paulovi, tak pro jeden z nejdůležitějších kriticko-realistických snímků 80. let Ostrov labutí. Režisér Herrmann Zschoche v něm bez příkras a metafor obnažil syrové prostředí berlínského sídliště Marzahn.

 

Vyprodaná je každoročně většina filmů, které jsou uváděny v oblíbené sekci DIE DOKU. V programové nabídce jistě návštěvníky upoutá dokument This Ain’t California o historii skejtování v NDR kombinující unikátní archivní záběry s animovanými pasážemi. Režisér Marten Persiel sbírá se svým snímkem na mezinárodních festivalech jeden úspěch za druhým a na Das Filmfest jej přijede osobně uvést. Slušnou bilancí filmových cen se může pochlubit už i celovečerní dokument Gerhard Richter Painting režisérky Corinny Belz, jež velmi sugestivním způsobem sleduje práci tohoto, pro mnohé nejvlivnějšího německého malíře posledních let, na kolekci velkých abstraktních obrazů.

Silvie MarkováPřidej komentář