Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Do kin přichází Cesta za horizont, poslední film mladého Depardieu s hudbou The Young Gods

Cesta za horizont
02.05.2011 17:33 | Ve čtvrtek vstoupí do českých kin nový snímek mladého švýcarsko-rumunského režiséra Alexandre Iordachesca „Cesta za horizont“ v hlavní roli s Guillaumem Depardieu, synem Gérarda Depardieu. Pro Guillauma, považovaného za velký herecký talent (několikrát byl mimo jiné nominován na cenu César), to byla bohužel poslední role před jeho předčasným úmrtím v roce 2008. Snímek, který se pohybuje na hraně sci-fi, dramatu a thrilleru na téma života, smrti a nesmrtelnosti, byl v předpremiéře uveden loni na 13. Festivalu francouzského filmu. Příběh hlavního hrdiny v náznaku odkazuje na osud jeho představitele: Jonathan Vogel (Guillaume Depardieu) by rád vrátil čas a nehodu, která mu způsobila ochrnutí a zničila život. Když se dozví, že Stivlas Karr (Carlo Brandt), světoznámý profesor a genetik, vyvinul genovou terapii pro regeneraci lidského těla, domluví si s ním schůzku kvůli klinickým vyšetřením. Léčba ale nevychází podle plánu profesora Karra a vede k neočekávaným výsledkům. Jonathan, jehož život je ohrožen, přichází na to, že jediným člověkem, který mu může pomoci, je profesorova dcera Alice. Zajímavostí filmu je, že hudbu složila švýcarská kapela The Young Gods a vedle Depardieu se v hlavní ženské roli představila Alysson Paradis, sestra slavnější Vanessy Paradis. Veřejné premiéry 5. května od 20.45 v kině Lucerna se zúčastní i režisér Alexandre Iordachescu. Více informací na www.kinobox.cz/cestazahorizont.

Trailer filmu:


„Jádro příběhu vzniklo až díky setkání s Guillaumem Depardieu“, říká režisér. „Měl podobné filozofické obavy (uvědomoval si politiku biotechnologie a její snahy redukce života na objekt, kterým lze manipulovat) a obavy o existenci (lékařská věda pomáhá, ale i ničí), chtěl říct věci, které s tím vším rezonovaly.“ Volba na Guillauma padla ale v první řadě díky tomu, že byl vynikající herec. „Pro mě byl ze své generace on ten nejlepší. Přitahovala mě jeho osobnost a energie, kterou vyzařoval. Jakmile jsem se rozhodl s ním pracovat, bylo ale jasné, že scénář přepíši pro Guillauma jako postavu po nehodě, jež mu způsobila postižení,“ doplňuje Alexandre Iordachescu. Guillaume byl známý jako velmi citlivý herec, který často zazářil, ale na druhé straně byl občas nekontrolovatelný. „Naopak - byl velmi profesionální. Jakmile jsme začali natáčet, spoléhal na mě s neuvěřitelnou důvěrou. V jeho hraní bylo tolik inteligence, stejně tak schopnosti cítit a porozumět tomu, co hrál. Byl jsem ohromen jeho schopností pohybovat se z jedné protichůdné situace do druhé a proměňovat se i fyzicky,“ říká režisér. Zhoršující se zdraví Guillauma se během natáčení nijak neprojevovalo. „Byl sice dlouhodobě nemocný, ale nikdo nevěděl jak vážně. Po natáčení vypadal dokonce lépe než před ním. Na dotočné jsme spolu strávili velkou část noci a povídali si o dalším filmu, který jsme chtěli udělat společně, který by nebyl tak vážný jako Cesta za horizont,“ uzavírá Alexandre Iordachescu.


Distribuční síť EuCiGo


„Cestou za horizont“ zahajuje svoji činnost v České republice nová distribuční síť EuCiGo (European Cinema Group Of Distributors, www.eucigo.com). „Tento snímek je jedním z příkladů kvalitních evropských filmů, které budeme v síti EuCiGo distribuovat“, říká Richard Němec z distribuční společnosti Verbascum Imago, místní člen sítě, která sdružuje zakládající členy - producenty a distributory z deseti evropských zemí. V průběhu roku 2011 budou pod její hlavičkou uvedeny do českých kin i další filmy, například „předposlední“ film s Guillaumem Depardieu „Au Voleur“ režisérky Sarah Leonor, švédský film „Slečna Kicki“ režiséra Hakon Liu, který byl úspěšně uveden na MFF Karlovy Vary a festivalu Mezipatra, dále švédský psychothriller „Corridor“ s výborným Peterem Stormarem a další. „EuCiGo vzniklo z iniciativy několika producentů a distributorů, kteří zjistili, že je čím dál tím náročnější dostat evropské filmy do distribuce mimo domácí teritorium. Cílem EuCiGo je vzájemná pomoc a spolupráce při distribuci kvalitních filmů. Společně vybíráme filmy, sdílíme zkušenosti s distribucí v jednotlivých teritoriích a také spolupracujeme na výrobě distribučních materiálů včetně digitálních kopií a DVD masterů, čímž dochází k úsporám. Hledáme i nové cesty, jak filmy dostat k divákům jinou cestou než jsou projekce v klasických kinech,“ doplňuje Richard Němec. Verbascum Imago je nová distribuční společnost, sesterská firma produkční společnosti Verbascum Richarda Němce, který se věnuje producentství filmů hraných (např. „Čert ví proč“) i dokumentárních (zejména dokumentární filmy Miroslava Janka – „Vierka“, „Chačipe“ ad). V současné době dokončuje celovečerní dokumentární film „Nutnost Volby“ (režie Veronika Sobková) o volbách lidí z vězení pro televizní stanici HBO a připravuje debut Slobodanky Radun „Rok tygra“. Na Českém lvu 2009 získal Richard Němec Cenu ČFTA za audiovizuální počin roku za první počin v oblasti digitálního restaurování filmů „Restaurované filmy Jana Špáty“. Výběr ze Špátových filmů byl uveden v kinodistribuci. Richard Němec se i v minulosti podílel na distribuci dalších titulů, které vznikly v jeho produkci, výrazný byla jeho aktivita v oblasti kinodistribuce dokumentárních filmů (zejm. Bitva o život), které se postupem času vrátily na plátna kin. Richard Němec zvažuje i distribuci dalších filmů mimo EuCiGo, například dokumentárních filmů domácí i zahraniční provenience. Jedním z prvních by měl být dokumentární film režisérky Jany Počtové „Generace singles“ o jehož kinodistribuci probíhá finální jednání s producentem a v kinech by se měl objevit v červenci tohoto roku.Tagy: Cesta za horizont


Přidej komentář