Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival Francouzského filmu uvede v zimě již potřinácté lahůdky francouzské kinematografie

FESTIVAL FRANCOUZSKEHO FILMU
FESTIVAL FRANCOUZSKEHO FILMU
08.11.2010 17:00 | Už potřinácté se v Česku koná Festival francouzského filmu. V Praze bude od 25. listopadu do 1. prosince, některé ze snímků budou uvedeny i v sedmi městech České republiky.

"Festival uvede především pět filmů v předpremiéře ve spolupráci s českými distributory, dále snímek režiséra Xaviera Beauvoise O bozích a lidech, který získal Velkou cenu na letošním festivalu v Cannes a který bude reprezentovat Francii na letošním klání o Oscary," informovali ČTK zástupci Francouzského kulturního institutu.

Z předpremiér půjde o film Françoise Ozona Potiche, který byl uveden na festivalech v Benátkách a v Torontu. Hrají v něm Catherine Deneuveová, Gérard Depardieu, Karin Viardová a mladý belgický herec Jérémie Rénier. Dále bude uvedena road-movie s názvem Na mamuta režisérů Benoîta Delépina a Gustava Kerverna. Hlavní role ztvárnili Gérard Depardieu a Yolanda Moreauová.

Thriller Gillese Marchanda letos uvedený v Cannes nazvaný Druhý svět představí novou generaci mladých herců. Snímek Christopha Honorého Krásná Junie, který je volně inspirován románem Madame de La Fayette Kněžna de Cl?ves, akcentuje herecký výkon Louise Garrela, podobně jako výkon mladého herce Grégoira Leprince-Ringueta po boku mladé herečky Léy Seydouxové. Poslední z předpremiér představí snímek Cesta za horizont, který je debutem rumunského režiséra Alexandra Iordacheska.

Festival přestaví další francouzskou filmovou tvorbu v pěti sekcích a uvede retrospektivu francouzsko-izraelského režiséra Amose Gitaie. V Soutěži - výběru české kritiky se utká o Cenu diváků deset filmů zvolených filmovými novináři. Sekce Panorama věnovaná koprodukčním snímkům zavede diváka za hranice Francie. Večer krátkých filmů představí průřez současnou francouzskou krátkometrážní tvorbou. Francouzské Filmové hity budou uvedeny v devíti festivalových multiplexech.

Festival se uskuteční v 16 partnerských kinech v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, v Olomouci, Ostravě, Pardubicích a Plzni. Všechny filmy budou promítnuty v původním znění s českými titulky. Vstupné na festivalové projekce činí 89 korun.

Pořadateli festivalu jsou Francouzské velvyslanectví v České republice, společnost Unifrance, Francouzský institut v Praze a Francouzské aliance v České republice. Produkci zajišťuje společnost Union Film. Bližší informace získají zájemci na adrese www.festivalff.cz.Zdroj: ČTK

Tagy: Festival francouzského filmu, Francie, Francouzský film


Přidej komentář