Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival krátkých filmů již za pár dní představí snímky z Belgie či Izraele a další filmové lahůdky

amoire
Amoire
15.01.2011 15:25 | Během šestého ročníku Festivalu krátkých filmů Praha, který proběhne od 19. do 23. ledna 2011, bude soutěžit patnáct snímků o Hlavní cenu s finanční odměnou 5 tisíc eur a dvě Zvláštní uznání poroty v Mezinárodní soutěži, kde budou zastoupeny mimo tradičních západních destinací i snímky z exotických zemí jako Indie, Írán nebo Thajsko. V nesoutěžních sekcích budou představeny mimo jiné krátké filmy z frankofonní části Belgie a také izraelské filmy, které slavily v posledních letech velké úspěchy na významných filmových festivalech.

V letošní mezinárodní porotě zasedne švýcarská režisérka libanonského původu Eileen Hofer, která v minulém roce získala na Festivalu krátkých filmů Zvláštní uznání za film Kořeny (Racines), izraelská režisérka Hagar Ben-Asher, jejíž film Cesty (Mish‘ Olim) festival letos uvede v Izraelském fokusu, provozovatel art kin Světozor a Aero a ředitel distribuční společnosti Aerofilms Ivo Andrle, fotograf a autor fotografie vizuálu letošního festivalu Václav Jirásek a dramaturgyně Mezinárodního festivalu frankofonního filmu v Namuru v Belgii Anne-Francoise Reynolds.

Tematická sekce Muzikál expres uvede netradiční muzikály, ve kterých zuří národnostní konflikty (West Bank Story – režie Ari Sandel), monstra útočí na táborníky (Legenda od Bobří přehrady / The Legend of Beaver Dam – režie Jerome Sable), zubaři se učí trhat stoličky (Jak zubaři přicházejí o iluze / Dental Breakdown – režie Ian Power). Program Velmi křehké vztahy parafrázující jméno české televizní soap opery naznačuje, že se bude s humorným nadhledem zaobírat mezilidskými vztahy.

Tradičně budou uvedeny nejnovější české krátké filmy v sekci Check the Czech. Tentokrát se jedná o tři snímky z pražské FAMU - film Jana Těšitele People Involved, Příznaky Tomáše Winského a Otec Viktorie Dzurenkové. Hořká komedie Jana Vejnara Automatic for the People vznikla zase jako studentský počin na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku.

Ve svém programu se festival pravidelně věnuje experimentálním snímkům v sekci Labo a představuje také krátké filmy dnes již slavných režisérů v sekci První podání. Tentokrát v ní bude uveden jedenáctiminutový snímek Věry Chytilové Kočičina z roku 1960 nebo jeden z prvních filmů oscarového režiséra Roberta Zemeckise (Forest Gump, Trosečník) Pole cti z roku 1973. První podání představí také snímek Pekařka z Monceau (La boulangère de Monceau) z roku 1963 francouzského režiséra Érica Rohmera – jednoho z otců Nové vlny.

Oceněné snímky jako například vítězný krátký film Berlinale 2010 Přepadení (Händelse vid bank) režiséra Rubena Östlunda, držitel Oscara za krátký film snímek Noví nájemníci (The New Tenants) režiséra Joachima Backa nebo snímek Nadechnout (I Do Air) Martiny Amati, který získal cenu Britské akademie pro filmové a televizní umění (BAFTA) za nejlepší krátký film, představí programová sekce Panorama.

Sekce představující významné světové festivaly se zaměří na australský festival v Melbourne a jeho iniciativu pro krátký film Accelerator, která každoročně sestavuje kolekci nejvýraznějších australských a novozélandských krátkých snímků.
Publikum bude moci opět napříč všemi sekcemi vybrat film, který získá Cenu diváků. Navíc diváci, kteří se letos zúčastní hlasování, mohou vyhrát zapůjčení automobilu Audi A1 na prodloužený víkend s plnou nádrží. Vítězný film i vylosovaný výherce budou vyhlášení v rámci slavnostního zakončení 22. ledna.
Zájemci mohou zakoupit vstupenky na jednotlivé bloky za 70 korun; předprodej bude zahájen v pokladně kina Světozor od 17. ledna 2011.

Další informace na www.pragueshorts.com


Přidej komentář