Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival španělských filmů La Película v únoru opět rozehřeje pražské a brněnské publikum

caracremada
Caracremada
29.12.2010 21:21 | Horké novinky filmového plátna, divácky úspěšné i kritikou oceňované snímky a nádavkem jedinečný tematický cyklus představí pražskému a brněnskému publiku v druhé polovině února oblíbený filmový festival La Película. Již šestý ročník přehlídky současné španělské kinematografie proběhne od 15. do 20. února v tradičních prostorách pražského kina Světozor a nově také v Institutu Cervantes a od 21. do 27. února v v brněnském kině Art.


Stejně jako v předchozích letech přinesou organizátoři návštěvníkům ucelený pohled na nejaktuálnější španělský hraný i dokumentární film. Kromě filmové produkce posledních let však letošní dramaturgie nabídne i jednu lahůdku. „Připravili jsme pro diváky speciální filmový cyklus tzv. býčích filmů. Snímky s tématikou býčích zápasů a koridy tvoří ve španělské kinematografii svébytný žánr a my jsme se rozhodli představit zdejšímu publiku průřez touto částí kinematografie,“ líčí dramaturg festivalu David Čeněk. Diváci tak budou mít možnost spatřit aktuální tvorbu z ranku „býčích filmů“ stejně jako snímky staré čtyřicet i více let.

Kompletní program a detailní informace k jednotlivým snímkům budou od počátku roku 2011 průběžně zveřejňovány na www.lapelicula.cz.

Kromě filmového cyklu představí La Película aktuální španělsky mluvenou filmovou produkci. K magnetům bude patřit historický thriller z poválečných let Černý chléb (Pa negre, 2010), který si odnesl prestižní ocenění z filmového festivalu v San Sebastianu. Do minulosti se vrací i děj dalšího potvrzeného snímku Caracremada vyprávějící o posledním aktivním guerillovém bojovníkovi proti frankistickému režimu Ramonovi Vila Capdevila. V programu čítajícím na dvě desítky snímků nebudou chybět ani atraktivní dokumenty.

„Předchozí ročníky festivalu nás přesvědčily, že o španělskou kulturu a španělský film je v České republice zájem. Návštěvnost festivalu i festival samotný rok od roku roste a doufáme, že ani letošním programem diváky nezklameme,“ říká Álvaro Díaz Duque z Velvyslanectví Španělska.

Přidej komentář