Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Film Český mír od tvůrců Českého snu přijde do českých kin 6. května

film-cesky-mir
Český mír - Topolánek a Busch
24.03.2010 16:31 | Šest let po provokativním dokumentu Český sen, který vzbudil velké ohlasy a získal řadu ocenění po celém světě, přichází 6. května do tuzemských kin nový celovečerní snímek režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy nazvaný Český mír. Stejně jako u Českého snu půjde o dokumentární komedii, jejímž objektem se tentokrát stalo veškeré dění okolo plánu na výstavbu amerického radaru v Brdech. „Český mír zblízka s nadsázkou a humorem ukazuje zákulisí všech těch absurdních válek okolo něj. Všichni o radaru četli nebo slyšeli, my jsme ale u toho byli a s kamerou zaznamenali nevídané,“ vysvětlují tvůrci. Přesto nebo právě proto, že americká vláda svůj plán odvolala, film je stále aktuální. „Podle nás je to komedie o povaze a kvalitě české demokracie dvacet let od revoluce,“ říkají. „Radar představuje fenomén, který rozdělil českou společnost. Vedle sebe ve filmu vystupují vrcholní politici a normální lidé. Ti první se obvykle zapisují do dějin, bez těch druhých by žádných dějin nebylo.“ Ve filmu uvidíte Baracka Obamu, George Bushe, Mirka Topolánka i Tomáše Klvaňu, Jana Neorala, Ivana M. Jirouse, mírové aktivisty, obyvatele Brd a také ochočeného divočáka Jonáše. Navštívíte Oválnou pracovnu Bílého domu, Pentagon i paseky v okolí brdské kóty 718. „Je úlevné se zasmát sebezahleděným politikům i sám sobě,“ podotýkají Vít Klusák a Filip Remunda. Český mír s Českým snem nespojuje pouze slovo v názvu. „Jsou si až komicky podobné pointou: tolik humbuku, potištěného novinového papíru, křiku a vášní kvůli chiméře. V Českém snu se dav hnal k plachtě v domnění, že se za ní skrývá nákupní ráj. A v Českém míru se oba dva tábory vášnivě hádaly o něco, co Obama v kratičkém půlnočním telefonátu jako mávnutím prezidentského proutku zrušil. Kafka i Hašek by se podle nás náramně bavili, kdyby to mohli zažít,“ míní tvůrci. Stejně jako v Českém snu je štáb v několika scénách součástí situace: například když příslušníci Vojenské policie za pomocí hmatů a chvatů vyvádějí členy z vojenské zóny, nebo když zvukař prchá před trokaveckými honci, protože se bojí, aby jej v loveckém zápalu nepostřelili.
Základním popudem ke vzniku filmu bylo sledování nečekaně vyhraněných vášní - jak vehementně pro, tak ještě vehementněji proti – které propukly v lednu 2007, když Američané s radarem oficiálně oslovili českou vládu. „Okolo prázdnin už jsme to nevydrželi a začali točit. Paradoxně obě strany sporu velice přesvědčivě vyhrožovaly terorismem, či dokonce válkou, která zničí Česko - to je přeci téma jak hrom. Zalíbilo se nám to jako ideální námět na grotesku o demokracii,“ vysvětlují Vít a Filip. Film točili bezmála tři roky a střihali další rok. Celkem vzniklo 124 hodin hrubého materiálu. „Natočili jsme například pana Topolánka, jak se čepýří v Oválné pracovně, nebo napínavou partyzánskou válku o brdskou kótu 718 mezi policií a mírovými aktivisty, která vypadá jak boje ve Vietnamu. Nebo Ivana Martina Jirouse, jak se na jihlavském náměstí pere s aktivisty Ne základnám. Tohle vše v televizi nebylo,“ popisují konkrétní situace, ve kterých se ocitli.

O nečekané situace opravdu nebyla nouze: „Mrzí nás, že nás Vláda ČR vyhodila z vládního letadla, když pan premiér Topolánek letěl za prezidentem Bushem. Na palubě prý byla velká legrace, letušky pištěly hrůzou, když viděly, že si premiér hraje s darem, který vezl do Washingtonu. A jednou nám kdosi volal ze skrytého čísla, představil se jako novinář z Nového Zélandu a ptal se, jestli plánujeme naším filmem ovlivnit hlasování sněmovny o česko-americké smlouvě,“ vyjmenovávají režiséři. Český mír vznikl v koprodukci společnosti Hypermarket Film, České televize a Taskovski Films. Hudbu složila a nahrála kapela MIDI LIDI, která je čerstvým držitelem Českého lva za hudbu k filmu Protektor. Distributorem je Bontonfilm.Co se například diváci filmu dozvědí a co uvidí?
Jaký tajný červený vzkaz určený budoucím generacím ukryli tvůrci ve filmu?
Jaký dar vezl Mirek Topolánek Georgi Bushovi do Washingtonu?
Ovlivní Český mír české volby?
Jak reagovala americká vláda na píseň Vlasty Parkanové?
Dá se natáčet, pokud se dostanete do chvatu vojenské policie?

Scénář a režie: Vít Klusák a Filip Remunda
Zvuk: Václav Flegl, Michal Gábor, David Nagy
Kamera: Vít Klusák
Střih: Vít Klusák
Vedoucí produkce: Tereza Horská
Výkonný producent: Filip Remunda
Producent: HYPERMARKET FILM, Vít Klusák a Filip Remunda
Koproducenti: ČESKÁ TELEVIZE, TASKOVSKI FILMS, Irena Taskovski
Hudbu složili a nahráli: MIDI LIDI
Grafika filmu: Radim Peško
Malíř plakátu: Zdeněk Daněk
Distributor: BONTONFILM


Přidej komentář