Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Fresh Film Fest otevře ve středu snímek Blue Valentine nominovaný na Oscara

Fresh Film Fest2
Fresh Film Fest
21.08.2011 12:15 | 8. ročník Fresh Film Festu oficiálně zahájí ve středu 24. srpna v 19 hodin v pražském kině Světozor americký film Blue Valentine. Jde o druhý celovečerní počin režiséra Dereka Cianfrance v hlavních rolích s Ryanem Goslingem (Drive, All Good Things) a Michelle Williams (Prokletý ostrov, Zkrocená hora, Dawsonův svět), která byla za snímek nominována na Oscara. Již ve středu odpoledne se ale rozběhne maratón 120 soutěžních a nesoutěžních „svěžích“ filmů a mnoha doprovodných akcí, který potrvá na sedmi místech v Praze do 28. srpna. „Do programu se nám podařilo na poslední chvíli získat několik nových výjimečných snímků, které by si diváci neměli nechat utéct,“ říká Martin Pošta, ředitel festivalu.

Prvním z nových „přírůstků“ je americký snímek Winter´s Bone, druhý film režisérky Debry Granik, který byl nominovaný na Oscara ve čtyřech kategoriích a oceněný již 12 cenami na světových festivalech, včetně Sundance a Berlinale. Velkou raritou je uvedení snímku Autobus 174 brazilského režiséra José Padilhy, který tak doplní dvojici jeho filmů Elitní jednotka 1 a 2. Autobus 174 mapuje na rozsáhlém materiálu únos autobusu v Rio de Janeiru včetně životního osudu únosce. Z letošního festivalu v Cannes na Fresh Film Fest míří dva filmy: snímek Akáty, křehká road movie argentinského režiséra Pabla Giorgelliho, a Carancho režiséra Pabla Trapera z prostředí, které obklopuje autonehody v této zemi. Návštěvníci festivalu také nově uvidí snímek Bobby Fischer proti celému světu, první celovečerní dokument, který mapuje tragickou a bizarní životní dráhu šachového velmistra Bobbyho Fischera. Uhrančivými a výstředními nápady překypující snímek Machotaildrop režisérů Corey Adamse a Alexe Craiga zavede diváky do prostředí skateboarding, které přirovnává k exkluzivním spolkům gentlemanů a dobrodruhů.

K již oznámeným celovečerním „tahákům“, které byly často uvedeny v Cannes, Berlinale či Sundance, patří například korejský akční snímek Žluté moře, humorný dokument o aktivistech Yes Men Fix The World, německo-íránský snímek Věznice Írán / The Green Wave, závěrečná bizarní - téměř pohádka - o Ježíškovi Rare Exports, upírské snímky Země kůlů a fiktivně-dokumentární Upíři, dvě celovečerní díla inspirovaná legendárním spisovatelem fantastiky H. P. Lovecraftem nebo snímky Poslední mlčení nebo Poll. K letošním porotcům patří například maďarský režisér Benedek Fliegauf, polská výtvarnice Katarzyna Kozyra nebo čeští tvůrci Robert Sedláček, Jakub Dvorský, Petra Hůlová či Tobiáš Jirous. Jako host přijede také belgická komediální skupina Neveneffecten. Festival nabídne řadu doprovodných programů – taneční představení v divadle Ponec, workshopy (například se skupinou Pode Bal), koncerty v Paláci Akropolis, výstavu a další.

Tři soutěžní filmy Fresh Film Festu jsou kromě samotného festivalu také k vidění exkluzivně na webu ČSFD.cz: hraný snímek Rousek režiséra Tomáše Kleina ze soutěže Fresh Czech, estonský dokumentární snímek Jáma českého režiséra Jiřího Stejskala o netypické rodině na Ukrajině a animovaný izraelský snímek Napsáno tužkou režiséra Yarona Bara.

Vstupenky a akreditace je možno zakoupit od 24. srpna na všech festivalových místech (Palác Akropolis, kino Světozor, divadlo Ponec a Kino 35 ve Francouzském institutu) s výjimkou Letního kina v Riegrových sadech, Polského institutu a FAMU, kde jsou projekce přístupné zdarma. Vstupenky i akreditace jsou univerzální. Zakoupením akreditace získá její držitel vstup na neomezené množství představení po celou dobu festivalu. Cena akreditací: 590 Kč / 5 dnů, zlevněné akreditace (studenti, senioři, pedagogové a držitelé ZTP): 390 Kč / 5 dnů. Cena vstupenek: 69 Kč / 1 projekce. Kdo si zakoupí akreditaci na celý festival, bude moci vyhrát pivo Pilsner Urquell na rok zdarma, popřípadě dvě menší ceny se stejným pivem.

Řada akcí bude také zdarma

Především Letní kino v Riegrových sadech nabídne zdarma každý večer od 20:30 zajímavé filmy: Banksy: Exit Through the Gift Shop (24. 8.), islandský Backyard (25. 8.), upírský Země kůlů (26. 8.) a skatařský Machotaildrop (27. 8.). Dále jsou zdarma přístupné workshopy a každý večer v Paláci Akropolis koncerty (např. kapely Fiordmoss, Vees. Le Pneumatiq) a DJ party.

Více informací o celém programu na www.freshfilmfest.net.
__________________________________________________________________________ Blue Valentine nominovaný na Oscara:


Tagy: Fresh Film Fest


Přidej komentář