Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kocert Magdaleny Kožené zazní v českých kinech již tento pátek 27. ledna

Magdalena Kozena kino Aero
Magdalena Kožená a Sir Simon Rattle (© Sheila Rock / Deutsche Gramophon) (Zdroj: Aerofilms)
26.01.2012 18:09 | Deset českých kin uvede přímý přenos koncertu Magdaleny Kožené a Berlínských filharmoniků. Přenos koncertu se setkává s obrovským zájmem kin. Počet evropských sálů, jež tento zážitek živě zprostředkují, stoupl od začátku ledna na 110, z toho bude přes sedmdesát kin v Německu a deset kin v České republice. Zatímco berlínský koncert je již dlouho vyprodán, vstupenky na přenos do kin v České republice jsou stále ještě dostupné.

 

Na programu koncertu, který bude řídit slavný šéfdirigent Berlínských filharmoniků Sir Simon Rattle, budou skladby Antonína Dvořáka, Maurice Ravela, Franze Schuberta a Gustava Mahlera. „Mahler i Dvořák budou součástí mého nového alba pro Deutsche Gramophon spolu s Ravelovou Šeherezádou, kterou zazpívám na jiných koncertech Berlínských filharmoniků. Náhoda tomu chtěla, že do přenosu se dostal zrovna koncert s Dvořákem. Jsem ráda, že v kinech zazní česká hudba,“ prozradila Madgalena Kožená v čerstvém rozhovoru pro MF Dnes u příležitosti přenosu koncertu do kin.

 

K přenosu, jenž se uskuteční tento pátek 27. ledna od 19:30 hodin, se připojilo deset českých kin v devíti městech. A všechna kina potvrzují, že vstupenky jsou stále v prodeji. „Vstupenek k prodeji je dostatek, prodává se na třech předprodejních místech, možnost rezervace vstupenek trvá do 26. 1. 2012  na našem rezervačním portále www.kzoj.cz. Nabízíme také možnost zakoupení vstupenky z domova přes náš rezervační systém tzv. evstupenka,“ ujišťuje severomoravské fanoušky Magdaleny Kožené vedoucí kina Luna v Ostravě Jana Dulíková.

 

Také pražská kina Aero a Bio Oko, jejichž kvóta rezervací přes internet je již zaplněna, hlásí dobrou zprávu: vstupenky jsou stále k mání na pokladnách kin. Podle Zuzany Kameníkové z kina Aero zbývá přibližně 150 volných míst. I přes velký zájem publika tedy žádný z milovníků klasické hudby o tento výjimečný koncertní zážitek v podání špičkového hudebního tělesa a české mezzosopranistky v obrazové kvalitě High-Definition a v šestikanálovém prostorovém zvuku nemusí přijít. Při ceně vstupenky 300 Kč je živě přenášený koncert v kině výrazně dostupnější než lístek na podobné vystoupení do koncertních domů a především je na několik měsíců dopředu vůbec jedinou možností, jak v České republice Magdalenu Koženou vidět (až do ohlášených vystoupení na jaře a na podzim 2012).


Seznam kin


Boskovice – kino Panorama www.kinoboskovice.cz

České Budějovice - kino Kotva www.kinokotva.cz

Frýdek Místek - kino Vlast www.kinovlast.cz

Chomutov - kino Svět www.kultura-sport.cz

Náchod - kino Vesmír www.kinonachod.cz

Ostrava - kino Luna www.kzoj.cz

Plzeň - kino Měšťanská beseda www.mestanska-beseda.cz

Praha - kino Bio Oko www.biooko.net

Praha - kino Aero www.kinoaero.cz

Uherské Hradiště - kino Hvězda www.mkuh.cz


 

 

 


Program večera

Úvod koncertu bude patřit skladbě Maurice Ravela Náhrobek Couperinův a uzavře jej Symfonie h moll „Nedokončená“ Franze Schuberta. Sólo Magdaleny Kožené zazní v Biblických písních Antonína Dvořáka a v Písních na texty Friedricha Rückerta Gustava Mahlera, zařazených ve střední části večera.

V přestávce a před samotným začátkem přenos nabídne podrobné seznámení s přednášenými díly a kamery nechají nahlédnout i do zákulisí práce Berlínských filharmoniků.

 

Maurice Ravel – Náhrobek Couperinův (20min.)

Antonín Dvořák – Biblické písně, op. 99 (30min.)

přestávka (25min.)

Gustav Mahler – pět písní na texty Friedricha Rückerta (20min.)

Franz Schubert – Symfonie h moll, D 759, takzvaná „Nedokončená“ (25min.)

 

Předpokládaná délka přímého přenosu cca. 165 minut. Cena vstupenky od 300 Kč.

Přenos bude zajištěn v obrazové kvalitě High-Definition a v šestikanálovém prostorovém zvuku.

Magdalena Kožená

Mezzosopranistka Magdalena Kožená patří mezi nejproslulejší pěvkyně současnosti. Tuto její pozici dokládá řada domácích i zahraničních ocenění. Je pravidelným hostem předních světových operních i koncertních podií. Její recitály zazněly v Londýně, Paříži, Bruselu, Berlíně, Amsterdamu, Vídni, Hamburgu, Lisabonu, Praze, Kodani, Tokyu, San Franciscu a New Yorských Carnegie Hall a Alice Tully Hall. Koncertovala také v Mnichově, Salzburgu, Lucernu, na festivalech Schwarzenberg Schubertiade, v Aldeburghu a Edinburghu. Spolupracuje s klavíristy Danielem Barenboimem, Yefimem Bronfmanem, Malcolmem Martineau, Andrasem Schiffem a Mitsuko Uchida. V roce 2003 se stala Rytířem Řádu umění a literatury Francouzské republiky. Je manželkou dirigenta Sira Simona Rattla.

 

Orchestr Berlínských filharmoniků

Orchestr Berlínských filharmoniků, jehož počátky sahají do roku 1882, je považován za jedno z nejlepších koncertních těles na světě a hraje veledůležitou roli v berlínském kulturním a hudebním životě. Sdružuje 128 renomovaných hudebníků ze všech koutů světa, kteří jsou držiteli význačných ocenění, mezi jinými Classical Brit Award, několik cen Grammy, ECHO Klassic a dalších. Pod postupným vedením svých dirigentů, např. proslulého Herberta von Karajana či Claudia Abbada, dosáhl ansámbl vytříbeného zvuku i zvučného jména. Od roku 2002 těleso řídí dirigent britského původu Sir Simon Rattle na pozici uměleckého šéfa a šéfdirigenta. Je držitelem řady významných ocenění a poct, mimo jiné je Rytířem francouzského Řádu čestné legie. Přidej komentář