Magazín kulturního dění v Praze a okolí

MET: Anna Netrebko svedena na cestě do kláštera

manon
Manon - přímý přenos z MET. Zdroj: Aerofilms
04.04.2012 16:08 | V sobotu 7. dubna 2012 v 17:45 hodin naváže na úspěch předchozích částí série přímých satelitních přenosů z Metropolitní opery v New Yorku přenos zbrusu nové inscenace Massenetovy opery Manon. Francouzské zpracování slavného milostného příběhu mladičké Manon a rytíře des Grieux bude další šancí, při které diváci mohou vidět živě a v HD obrazovém rozlišení ruskou hvězdu Annu Netrebko.

 

Odzbrojující nadhled

„Anna Netrebko nás nenechá na pochybách ani vteřinu – tuto roli zvládá s nepřekonatelnou brilancí a odzbrojujícím nadhledem, které jsou jí tak vlastní,” uvedl za pořadatele Martin Cikánek.

 

Vášnivou a tragickou titulní hrdinku ztvární Anna Netrebko v Met poprvé. Jejím partnerem v roli rytíře des Grieux se pro sobotní večer stane českým zemím geograficky blízký Piotr Beczala, polský rodák, jehož hvězda právě stoupá po operním nebi strmě vzhůru. Debutovat budou rovněž Brazilec Paul Szot v roli bratrance Lescauta a David Pittsinger v roli hraběte des Grieux. Massenetovu Manon poprvé v Met povede nový šéfdirigent opery Fabio Luisi. Večerem provází Natalie Dessay, hvězda bezpočtu minulých úspěšných přenosů. 

 

Jedinečný francouzský šarm

Snad nejznámější opera Julese Masseneta Manon byla poprvé uvedena v roce 1884 v Paříži a rychle si našla cestu na světová jeviště. Šestnáctiletá Manon z Arrasu je právě na cestě do kláštera, kde má strávit zbytek svého mladého života, když potká smělého rytíře des Grieux a uteče s ním do Paříže. Opera čerpá svůj námět z románu Abbé Prévosta z roku 1713, který se tou dobou zřejmě těšil velké popularitě. O tom svědčí existence opery Manon Lescaut z pera Giacoma Pucciniho, uvedené roku 1893 v Turíně. Oproti své kolegyni je Massenetova Manon považována za křehčí a niternější: jedinečný francouzský šarm zde dostává přednost před pověstnou italskou vášnivostí. Inscenace divadelního génia Laurenta Pellyho s Annou Netrebko měla premiéru v roce 2010 v Královské opeře v Londýně, kde se dočkala mnoha oslavných kritik.  Pelly prohlásil, že bude pro diváky „dobrodružstvím, které je okouzlí, dojme i vyděsí“. K její realizaci svolal stejný tým, s nímž pracoval na inscenaci Donizettiho opery La fille du régiment (Dcera pluku) v roce 2008, kterou česká operní kritika nazvala „fantastickým divadlem“.

 

V rámci cyklu Přidáváme! uvede inscenaci Manon v repríze pražské kino Aero 7. června 2012.

 

O projektu Met: Live in HD

Přenosy Metropolitan Opera: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy Met: Live in HD se do České republiky uskutečňují od prosince roku 2007. V loňské sezoně zhlédlo v České republice 11 přímých přenosů přes 40 000 diváků, dalších několik tisíc diváků vidělo opakování nejpopulárnějších titulů ze záznamu v rámci oblíbené série Přidáváme! Nejnavštívenějším přímým přenosem byl v loňské sezoně celosvětově i v ČR Verdiho Trubadúr přenášený na konci dubna. V ČR ho sledovalo přes 5 000 diváků. Stejný počet diváků sledoval v ČR i druhý přenos letošní sezony Mozartova Dona Giovanniho. V kinech na celém světě pak Dona Giovanniho sledovalo 220 000 osob. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je distribuční společnost Aerofilms, která je uvádí ve spolupráci s uměleckou agenturou Cikánek management.   

 

 

 

Kina a divadla participující na Metropolitan Opera: Live in HD v sezoně 2011/12:

 

Boskovice – Kino Panorama, www.kinoboskovice.cz

Brno – Národní divadlo Brno, www.ndbrno.cz

České Budějovice – kino Kotva, www.kinokotva.cz

Děčín – kino Sněžník, www.kinosneznik.cz

Hradec Králové – kino Centrál, www.kinocentral.cz

Chotěboř – kino Družba, www.cekus.eu

Jablonec nad Nisou - kino Radnice, www.eurocentrumjablonec.cz

Kopřivnice – kino Puls, www.koprivnice.eu

Klatovy – kino Šumava, www.mksklatovy.cz/mkskt

Kutná Hora – Modrý Kříž, www.kino.kh.cz

Olomouc - kino Metropol, www.olomouckakina.cz

Ostrava – Dům kultury města Ostravy, www.dkmoas.cz

Pardubice – CineStar, www.cinestar.cz

Plzeň – CineStar, www.cinestar.cz

Praha – kino Aero, www.kinoaero.cz

Praha – kino Světozor, www.kinosvetozor.cz

Praha – kino MAT, www.mat.cz

Praha – CineStar Anděl, www.cinestar.cz

Semily – kino Jitřenka, www.kinosemily.cz

Teplice – Kino Květen, www.dkteplice.cz

Týn n. Vltavou – 3D Sokolovna, www.tnv.cz  

Zlín – Velké kino, www.velkekino.cz

Žatec – Městské divadlo a digitální kino, www.divadlozatec.cz

 

Oficiální web projektu pro ČR je www.metinhd.cz.

 

DALŠÍ MET PŘENOSY V SEZONĚ 2011/12:

 

G. Verdi

LA TRAVIATA

Luisi/Dessay, Polenzani, Hvorostovsky

14. DUBNA 2012, 18:45Přidej komentář