Magazín kulturního dění v Praze a okolí

NaFilM: V Praze se na půl roku otevře filmové muzeum!

NaFilM - Národní filmové muzeum
NaFilM - Národní filmové muzeum
19.11.2014 12:35 | redakce ZaKulturou.cz

Pojďte NaFilM do muzea! Český film si to zaslouží.

Studenti filmových studií z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se pustili do ambiciózního projektu - snaží se vyvolat společenskou diskuzi a zasadit se o založení Národního filmového muzea (NaFilM). Ve spolupráci s Museem Montanelli (MuMo, nezisková organizace Nadace DrAK) proto připravují výstavu Trailer NaFilM, která by měla motivovat veřejnost k zájmu o český film a představit, jak by české filmové muzeum mohlo vypadat. Výstava bude probíhat od května do října příštího roku.

Film není jen to, na co se chodí do kina, zdůrazňují studenti. Trailer NaFilM proto návštěvníky zavede i do zákulisí filmové tvorby. "Jsme přesvědčení o tom, že český film si svoje vlastní muzeum opravdu zaslouží, a rádi bychom to dokázali i ostatním. Názor veřejnosti je pro nás důležitý a do projektu bychom ji rádi zapojili," uvedli realizátoři projektu NaFilM. Kromě toho návštěvníci uvidí návrhy, jak by mohlo filmové muzeum vypadat.

Snahu studentů můžete libovolnou finanční částkou podpořit i vy. Na webu Hithit.cz právě teď běží kampaň Pojďte na film do muzea!, která potrvá až do 20. prosince. Jako výraz díků si pak můžete vybrat některý z originálních dárků od filmových perníčků až po dobrodružnou filmovou bojovku v ulicích Prahy. Studenti zároveň natočili poutavé video, které divákům připomíná proslulé scény ze známých českých snímků...

O stoletém vývoji českého filmu se návštěvník chystané výstavy dozví mnoho zajímavých informací. Odhalí například tajemství filmových zvuků a ruchů, seznámí se s osudy a filmy tvůrců, kteří z politických důvodů odešli do zahraničí, získá také přehled o tom, jak promítání vnímali avantgardisté první poloviny 20. století. Výstava je interaktivní. Spoustu prvků si tak ti, kteří do Musea Montanelli zavítají, ozkouší sami.

Výstavu doprovodí také přednášky a diskuze, workshopy, speciální komentované prohlídky a programy pro školy.

Projekt vzniká pod záštitou Univerzity Karlovy, podpořen byl i programem Evropské unie Mládež v akci. A pakliže se na Hithit podaří vybrat cílovou částku, NaFilM finančně podpoří také Nadace Vodafone ČR.

Více informací naleznete na webových stránkách projektu NaFilM - www.nafilm.org. Projekt vám rádi představíme i osobně.


NaFilM - Národní filmové muzeum
NaFilM - Národní filmové muzeum
NaFilM - Národní filmové muzeum
NaFilM - Národní filmové muzeum


Tagy: film, kino, muzeum, muzeum filmu


Přidej komentář