Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Netrebko jako Anna Boleynová otevře sezónu přenosů z Metropolitní opery

Netrebko in met
13.10.2011 23:21 | Již tuto sobotu 15. října začne další sezóna přímých satelitních přenosů z newyorské Metropolitní opery do českých kin. Na programu je první díl Donizetiiho trilogie o tudorovských královnách, tragedia lirica Anna Boleynová. Opera zachycuje pohnutý osud druhé manželky Jindřicha VIII. a matky slavné panovnice Alžběty I. V titulní roli mladé královny se v režii Davida McVicara a pod hudebním vedením Marca Armiliata představí hvězdná ruská diva Anna Netrebko. Recenzentem The New York Post byla za svůj výkon v této roli ověnčena titulem prima donna assoluta. Přenos bude k vidění ve 23 kinech ve 20 českých a moravských městech a to od Plzně po Zlín či od Jablonce po České Budějovice. Celosvětově bude v nadcházející sezóně Met: Live in HD k vidění ve více než 1600 kinosálech v 54 zemích. Nově se začne vysílat například do Ruska, Izraele, Číny, Maroka nebo Slovinska.


Na prahu páté sezóny

„Stojíme na prahu páté sezóny operních přenosů do ČR. Z Met: Live in HD se za dobu, co se k nám vysílá, stal zavedený a oblíbený projekt,“ uvedl za pořadatele Martin Cikánek a dodal: „věřím, že tomu tak bude i nadále. Dramaturgie nadcházející sezóny je opět mimořádně lákavá svou pestrostí a vynikajícím nejen pěveckým obsazením.“


O projektu Met: Live in HD

Přenosy Metropolitan Opera: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy Met: Live in HD se do České republiky uskutečňují od prosince roku 2007. V loňské sezóně shlédlo v České republice 11 přímých přenosů přes 40 000 diváků, dalších několik tisíc diváků vidělo opakování nejpopulárnější titulů ze záznamu v rámci oblíbené série Přidáváme! Nejnavštívenějším přímým přenosem byl v loňské sezóně celosvětově i v ČR Verdiho Trubadúr přenášený na konci dubna. V ČR ho sledovalo přes 5000 diváků. Celosvětově vidělo přímé přenosy v loňské sezóny více než 2,6 milionů diváků, čímž Metropolitní opera více než třikrát znásobila roční návštěvnost svých představení v samotném Lincolnově centru. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je distribuční společnost Aerofilms, která je uvádí ve spolupráci s uměleckou agenturou Cikánek management.

Pražská participující kina:
Praha – kino Aero, www.kinoaero.cz
Praha – kino Světozor, www.kinosvetozor.cz
Praha – kino MAT, www.mat.cz
Praha – CineStar Anděl, www.cinestar.cz

Oficiální web projektu pro ČR je www.metinhd.cz


Přidej komentář