Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pomáháme jim přežít: Projekce Charlieho země pro ohroženou faunu a flóru Austrálie

Charlieho země
Charlieho země
07.02.2020 11:47 | redakce ZaKulturou.cz

I drobná pomoc se počítá, proto se i tým Aussie & Kiwi Film Festu rozhodl uspořádat akci s cílem získat finanční podporu pro organizace, které usilují o ochranu ohrožených druhů a přírody v Austrálii zasažené lesními požáry. V pondělí 10. února 2020 v 18 hodin promítneme v pražském kině Ponrepo australský film Charlieho země. Všechny vybrané peníze odešleme do veřejné sbírky zaštítěné ZOO Praha: Pomáháme jim přežít

Požáry, se kterými hasiči bojují od září 2019, sežehly území o rozloze 103 000 kilometrů čtverečních (pro srovnání: Česká republika zabírá 78 900 km čtverečních). Australský kontinent se i přes příchod srážek v půlce ledna zatím nedokázal požárů kompletně zbavit. Živel zabil 28 lidí, zničil 2 000 domů a podle Univerzity v Sydney zahubil přes miliardu zvířat a poničil jejich přirozené prostředí a potravu. Bushfire Emergency Wildlife Fund, na který odejdou peníze vybrané pro Austrálii, rozděluje prostředky organizacím, které budou v následujícím čase pracovat na ochraně ohrožených zvířat i jejich přirozeného ekosystému.

 

Charlieho země (režie Rolf De Heer, 2013)

Charlie je svérázný, avšak všemi respektovaný starší Aboriginalec, který ctí přírodu a zemi svých předků – rezervaci Ramingining ve vzdálené a těžce přístupné Arnhemské zemi v Severním Territoriu na severu Austrálie. Moc nechápe pravidla pro život, která v jejich rezervaci určuje vláda z Canberry. Rozhodne se pro návrat k tradičnímu způsobu života a odejde do buše. Jenže doba se změnila a Charlie zjišťuje, že žít v souladu s přírodou není tak snadné. Kde je skutečně Charlieho místo a jeho země? Film o tradicích domorodých obyvatel a o zákonech, které je nutí žít jinak, než byli po staletí zvyklí, je velkým tématem nejen australské, ale celé dnešní společnosti.
Ve filmu exceluje výrazný australský domorodý herec a kmenový tanečník David Gulpilil (Walkabout, Rabbit-Proof Fence, The Tracker, Ten Canoes), na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes v roce 2014 získal ocenění za nejlepší mužský herecký výkon(sekce Určitý pohled). Austrálie také Charlieho zemi vyslala jako svého zástupce do nominací na Oscary za nejlepší zahraniční snímek. 

Před projekcí proběhne krátká přednáška na téma Austrálie a požáry, jak a proč vznikají a jak se jim bránit nejen obecně, ale i prakticky, když vás požár v buši zastihne. Hostem bude Filip Koubek, bývalý výkonný producent Českého vysílání Rádia SBS v Sydney, také cestovatel a kameraman, který prošel profesionálním školením od australských hasičů.

Krátce pohovoří také zástupce klimaskupiny Národního filmového archivu, který přiblíží její činnost.

Zároveň bude možné od 17:15 ochutnat vína od našeho tradičního festivalového partnera Foltýn Wine za příspěvek určený rovněž do sbírky.

Film Charlieho země nám pro charitativní projekci laskavě poskytla zdarma společnost Visit Films, majitel mezinárodních práv.

Příspěvek na projekci ve výši 150 Kč vybíráme před promítáním filmu 10. 2. 2020 v kině Ponrepo od 16:30. Vybrané peníze odešleme do veřejné sbírky ZOO Praha. Sledujte náš web www.aussieakiwi.cz nebo náš Facebook, Instagram a Twitter.

 

Těšíme se na vás na 7. ročníku Aussie a Kiwi Film Festivalu, který proběhne 13. – 18. listopadu 2020. Téma požárů, proměny australského prostředí a celospolečenské debatě na toto téma i globální vlně solidarity budeme věnovat pozornost v našem festivalovém programu.Tagy: Austrálie, fauna, film, flóra, kino


Přidej komentář