Magazín kulturního dění v Praze a okolí

První výroční filmové ceny TRILOBIT 2019 budou rozdány již tuto neděli; večerem provede Martin Myšička s hudebníky Vladimírem Mertou a Jitkou Šuranskou

Trilobit 2019
Trilobit 2019
18.01.2019 21:19 | redakce ZaKulturou.cz

Nejlepší počiny ve filmu a v televizi za loňský rok se v neděli 20. ledna dočkají prvních ocenění. Vítězové budou vyhlášeni během slavnostního večera 32. audiovizuálních cen TRILOBIT 2019 v Kulturním domě Plzeňka v Berouně. Tato významná událost rovněž vstoupí na obrazovky České televize ve 20.20 hodin na programu ČT art. Večer filmových ocenění Českého filmového a televizního svazu FITES se odehraje v moderaci Martina Myšičky a za hudebního doprovodu písničkáře Vladimíra Merty a zpěvačky i houslistky Jitky Šuranské. Motto tohoto ročníku zní „Na světle a ve stínu“ a hlavní pozornost bude upřena na oceněné filmy a jejich tvůrce, kteří vyvstanou „ze stínu do světel ramp“.

Den udílení TRILOBITů bude uvozen doprovodným programem s názvem „Dopoledne s Večerníčkem“ pro nejmladší diváckou generaci v Městském kině Beroun. 32. ročník audiovizuálních cen TRILOBIT 2019 pořádá Český filmový a televizní svazu FITES s městem Beroun a Městským kulturním centrem Beroun.

„Akce, jako je TRILOBIT, jsou pro mne výjimečné, je to vlastně adrenalin a zároveň rád předávání těchto cen podpořím. Na moderování letošního udílení se těším i netěším, protože je to pro mne vždy skok do hluboké vody, a k tomu v přímém přenose. Navíc hlavní změnou je, že tentokrát budu večer moderovat sám, což mne i trochu mrzí, předchozí spolupráce nejprve
s Hynkem Čermákem a pak i s Vasilem Fridrichem byla výborná a oba pánové mi byli vlastně oporou. Ovšem respektuji zadání organizátorů a přiznávám, že je to zase nová výzva. Budu však spolupracovat s Vladimírem Mertou, který sice nebude moderátor, nýbrž jakýsi muzikant „trubadúr“ večera, takže nakonec vlastně tak úplně sám nebudu,“
říká herec a moderátor Martin Myšička, který stane za moderátorským pultem cen TRILOBIT 2019 potřetí v řadě.

Scéně bude opět dominovat polopropustná projekční plocha pro tentokrát lemovaná televizními obrazovkami a na každé poběží v danou chvíli jiný obraz, představující idylické i rozporuplné stránky světa, ve kterém žijeme. Tento scénický motiv má evokovat okénko 35 mm filmového pásu, předchůdce moderních filmových médií. V popředí kamer se ocitnou oceněné snímky, filmaři a tvůrci a dají divákům v sále i u televizních obrazovek blíže nahlédnout pod pokličku nejen své filmařiny, ale i tematického a hodnotového zaměření svých děl. Reflexí jejich práce budou též výroky porotců, ale třeba i cena diváků, hudební komentáře, scénické navození atmosféry či pantomimické vyjádření témat, hodnot a kvalit filmů navržených porotami k ocenění. Prostor pro své názory dostanou i berounští občané.

Názvy vítězných děl drží pořadatelé a odborná i dětská porota ještě v tajnosti, již teď je ale známo, že i letos najde nového držitele ZCELA ZVLÁŠTNÍ CENA – ZLATÝ CITRÓN, udělovaná za nechvalný čin. Odborná porota rovněž prozradila, že o CENU FERDINANDA VAŇKA, která oceňuje díla za přínos rozvoji občanské společnosti, se podělí po vzoru minulého ročníku dva laureáti. Letošní novinkou je divácká cena pro filmový počin, o němž hlasovali diváci v rámci doprovodného programu v Městském kině Beroun během víkendu 5. a 6. ledna. Nestatutární CENU DIVÁKŮ – BEROUNSKÝ KLEPÁČEK předá tvůrci vítězného filmu vylosovaný divák rovněž v rámci slavnostního večera 20. ledna.

Kritériem hodnocení audiovizuálních cen TRILOBIT, jež se zrodily už v 60. letech minulého století, není vyzdvihovat filmová a televizní díla podle sledovanosti a momentální popularity, ale poukazovat na jejich umělecké kvality sdělení, nadčasové hodnoty a společenský přínos. Ve dvaatřicátém ročníku cen TRILOBIT 2019 bude uděleno celkem 12 cen. O Hlavní cenu TRILOBIT 2019, trojici cen TRILOBIT 2019, CENU VLADISLAVA VANČURY, dvojici CEN FERDINANDA VAŇKA, CENU JOSEFA ŠKVORECKÉHO, „sladkou“ a „kyselou“ ZVLÁŠTNÍ CENU POROTY, CENU DĚTSKÉ POROTY – BEROUNSKÝ MEDVÍDEK 2019 a poprvé i CENU DIVÁKŮ – BEROUNSKÝ KLEPÁČEK se uchází celkem 104 přihlášených titulů hodnocených odbornou porotou a 23 snímků s dětskou či rodinnou tematikou, jež hodnotila dětská porota. Ve finálovém kole tohoto ročníku jsou síly hrané a dokumentární tvorby vyvážené. Ceny TRILOBIT z křišťálového skla pocházejí ze sklárny Rückl Crystal a symbolizují skálu, v níž byli trilobiti nacházeni. Pro tento ročník získaly trofeje inovativní podobu a již čekají na své majitele.

Vstupenky na slavnostní udílení cen TRILOBIT 2019 je možné zakoupit od 7. ledna
v Městském informačním centru Beroun za 250 Kč.
Součástí vstupenky je pozvání na raut po skončení programu. Více informací je možné získat na tel. 311 654 321 či emailu mic@mkcberoun.cz. Večer začíná v 19 hodin.

Jedno z nejstarších filmových ocenění najde své dějiště v městě Beroun po devatenácté v řadě a také letos zve na doprovodný program. 5. a 6. ledna se uskutečnily projekce filmů, „o nichž mluvila porota jako o žhavých kandidátech na ocenění“. V tomto projektu s názvem „Cena diváků“ hlasovali diváci o svém vítězném snímku. Tradiční „Dopoledne s Večerníčkem“ opět nabídne nejmenšímu publiku pásmo oblíbených večerníčků a také kvíz o ceny s dramaturgem České televize Milošem Zvěřinou, a to v neděli 20. ledna od 10 hodin v Městském kině Beroun. Vstup včetně doprovodu je zdarma. Bližší informace o programu a cenách TRILOBIT jsou k dispozici na www.cenytrilobit.cz a na www.kinoberoun.cz.


O audiovizuálních cenách TRILOBIT
Trilobit, tvrdá, roky prověřená zkamenělina oblasti Barrandienu z období starších prvohor, je pro své vlastnosti nadčasovým symbolem cen, které v 60. letech uděloval Svaz československých filmových a televizních umělců – FITES nejlepším uměleckým počinům za uplynulé roční období ve filmu a v televizi. Po Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary se tak jedná o jedno z nejstarších ocenění svého druhu v České republice. Cena TRILOBIT byla poprvé udělena v roce 1966 a dále v letech 1967, 1968 a 1969. V lednu 1970 byla činnost FITESu zakázána, tím se i udělování cen TRILOBIT na dlouhá léta přerušilo. Cena byla obnovena až v roce 1991. Ve svém oboru patří mezi nejprestižnější a současně není tak snadné ji získat.
V roce 1995 Český filmový a televizní svaz FITES zřídil CENU VLADISLAVA VANČURY, udělovanou za dlouhodobý či celoživotní přínos rozvoji české audiovizuální kultury. Jejími nositeli se v předchozích letech stali Jiří Menzel, Oldřich Daněk, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Hubač, Jiří Krejčík, František Pavlíček, Vladimír Körner, Věra Chytilová, Arnošt Lustig, Jan Švankmajer, Pavel Koutecký in memoriam, Petr Weigl, Ladislav Helge, Miroslav Ondříček, František Filip, Jan Němec, Drahomíra Vihanová, Zdeněk Svěrák, Miloš Forman, Vojtěch Jasný, Jaromír Šofr a naposledy v roce 2018 ji získal producent Čestmír Kopecký.
Z Ceny Václava Havla se stala CENA FERDINANDA VAŇKA, která je udělována za přínos audiovizuálního díla rozvoji občanské společnosti.
Od roku 2000 se slavnostní udílení audiovizuálních cen TRILOBIT v Berouně stalo tradicí, 32. ročník se zde 20. ledna 2019 uskuteční po devatenácté.
Pořadateli audiovizuálních cen TRILOBIT jsou Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., město Beroun a Městské kulturní centrum Beroun. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, která již počtvrté odvysílá ze slavnostního večera televizní přenos na programu ČT art.Tagy: film, filmové ceny, Trilobit


Přidej komentář