Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Queer festival Mezipatra zahájí cestu časem kultovní Sametovou extází

Festival Mezipatra
Festival Mezipatra 2011
04.11.2011 18:32 | Na cestu časem zvou diváky letošní Mezipatra. Výprava do tajů queer minulosti i budoucnosti začíná 2. listopadu v Brně, 10. listopadu pak v Praze.

To, že se festivaloví diváci vydají na cesty časem, naznačuje letošní znělka, ve které dva muži v kosmické lodi kojí dítě. Minulost zase naznačuje vizuál festivalu, jemuž dominuje starověká mumie. Queer pohled na časy minulé i na to, co nás může čekat, nahlíží také více než osm desítek filmů, které divákům nabízí dvanáctý ročník festivalu.

Mezipatra zahájí film hlavního festivalového hosta amerického režiséra Todda Haynese Sametová extáze. Ve fiktivním životopisu padlé hudební hvězdy více než náhodně připomínající Davida Bowieho excelují v hlavních rolích Ewan McGregor, Jonathan Rhys Meyers nebo Christian Bale. Film byl oceněn za umělecký přínos v Cannes, nominován na Oscara a ve své nostalgické vizuální okázalosti spojené se strhujícími hudebními výstupy má divácky kultovní status. Po projekcích se v Brně i v Praze mohou diváci těšit na zahajovací party.


V rámci retrospektivní přehlídky přinášejí Mezipatra další tři Haynesovy snímky: Jed, Safe a Daleko do nebe. Role v posledně jmenovaném snímku přinesla Oscarovou nominaci herečce Julianne Moore. Haynesův nejnovější scenáristický a režijní počin Mildred Pierce získal jedenadvacet nominací na ceny Emmy, se soškami pro herecké představitele Guye Pearce a Kate Winslet v titulní roli. Todd Haynes na festival přijede jen několik týdnu poté, co pracoval v hlavní porotě festivalu v Benátkách. Režiséra ověnčeného prestižními oceněními mohou návštěvníci festivalu potkat také na FAMU. Ve spolupráci s MIDPOINT se totiž bude konat jeho masterclass (12. listopadu od 14:30). V hlavní soutěži bude možné shlédnout jedenáct celovečerních snímků, vedle dalších třeba hit festivalu v Sundance a jeden z nejvýraznějších queer filmů posledních let Gun Hill Road. Ten je otevřeným a citlivým dramatem, které sleduje cesty otce, který se právě vrátil z vězení a transgender syna/dcery. V této sekci také Mezipatra uvedou mezinárodní premiéru filmu Mary Marie. Ty se po smrti matky vracejí do domu svého dětství na léto sladké nostalgie. Jemně provokativní erotičnost vztahu sester se proplétá s něžností podvečerních pikniků pod tmavě modrou oblohou ozářenou prskavkami. Svůj hravý, poetický a vášnivý celovečerní debut představí v mezinárodní premiéře režisérka a představitelka Marie Alexandra Roxo osobně v Praze. Mezi krátkými filmy bude soutěžit jedenatřicet neotřelých snímků. Jedním z nich je polsko-německý snímek Foucaltův pokoj, rekonstruující zážitky polského mladíka, který se jednoho dne na konci padesátých let opilý toulal Varšavou až do chvíle, kdy se jej ujal proslulý francouzský filosof (a proslulý homosexuál) Michel Foucault.

Mezi dokumenty uvidí diváci snímek legendárního německého filmaře, jehož retrospektivu Mezipatra uvedla za jeho účasti před třemi lety. Nejnovější dokument Rosy Von Praunheima Kluci ze stanice ZOO se vrací do prostoru nechvalně proslulého bývalého hlavního nádraží v Berlíně. Snímek je jedním z pěti promítaných dokumentů.

Mimo soutěž bude možné vidět osmičku filmů v čele s loňským vítězem Ceny diváků pianistou Sašou režiséra Dennise Todoroviće. Otrlejší diváky jistě v této sekci potěší novinka japonského pornoherce Imaizumiho Koichiho, který se tentokrát vedle hlavní role ujal také režie ve filmu Dědečku, jsi má femme fatale. V sekci Krize monogamie budou představeny filmy 3, Happy happy a Děcka jsou v pohodě, komedie nominovaná na čtyři Oscary, která vypráví o rodičovství a manželství s upřímností a chytrým humorem. Retrospektivní přehlídka vedle filmů hlavního festivalového hosta Todda Haynese nabídne také snímek natočený na motivy románu Virginie Woolf Orlando nebo českou klasiku Vláčilovo Údolí včel, které se také dočká tzv. queer čtení v rámci doprovodného programu, kdy budefilmový vědec ukáš Skupa znovu interpretovat českou filmovou tvorbu minulých desetiletí a dívat se na ni právě queer pohledem.Kompletní program QFF Mezipatra najdete na:
www.mezipatra.cz


Přidej komentář