Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Týden dokumentů v pražském kině Evald

Evald
Evald
23.05.2010 23:47 | Od 13. do 19. května se představí v pražském kině Evald /Národní 28, Praha 1/ přehlídka současných dokumentů Týden českých filmových dokumentů. Akci zahájí premiéra dvoudílného celovečerního dokumentu 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna /2010/ režiséra Martina Šulíka, který se bude hrát v Evaldu 13. a 14. května. V předpremiéře 15. a 16. května bude uveden celovečerní dokument o Češích, kteří se v životě neztratili Generace 60 /2010/ režiséra Petera Hledíka. Kolekci domácích snímků doplní dva kvalitní dokumenty Oko nad Prahou /2010/ a Katka /2010/. Film o lásce, architektuře, politice a kontroverzním projektu Chobotnice Oko nad Prahou režisérky Olgy Špátové se bude promítat 17. a 18. května. Životní příběh narkomanky Katky, který zachytila dokumentaristka Helena Třeštíková ve stejnojmenném filmu je na programu 19. května. Všechny filmy se hrají v uvedených termínech v těchto časech: od 17, 19 a 21 hod. Cena lístku v Evaldu je u 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna 109 Kč a v případě ostatních zmiňovaných snímků 99 Kč. Dvoudílný celovečerní dokument 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna představuje ojedinělý pohled na fenomén československé nové vlny v kontextu domácí i světové tvorby šedesátých let. 25 profilů tvůrců a 25 filmů s komentáři filmových historiků nabízí divákům širší pohled na období zlaté éry našeho filmu. Dokument navazuje na oceňovaný televizní cyklus profilů Zlatá šedesátá /2009/ producenta Čestmíra Kopeckého, režiséra Martina Šulíka a scenáristy Jana Lukeše.

Strhující dokument Petera Hledíka Generace 60 mapuje generaci absolventů průmyslové školy jaderné techniky v Praze, která v době svého působení v letech 1955 – 1985 vychovala stovky specialistů a řadu výrazných světových osobností. Dnes v tomto oboru chybí v Evropě několik desítek tisíc odborníků. Film, který se vydal po stopách osudů lidí z Generace 60, vstoupí do našich kin na podzim tohoto roku.

Jedinečný časosběrný dokument Katka zachycuje čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího zápasu se závislostí. Začátek filmu ukazuje devatenáctiletou Katka žijící v terapeutické komunitě, která má své sny, touží mít přítele a rodinu. Místo šťastného konce sledujeme propady /nemoci, krádeže, prostituce/ střídané záblesky naděje /těhotenstvím Katky/.

Unikátní portrét světoznámého architekta Jana Kaplického Oko nad Prahou realizovala režisérka a kameramanka Olga Špátová, která je podepsána pod televizními dokumenty Dobře placená procházka '07 či Fenomén Gott. Film líčí společenské a politické drama doprovázející projekt Chobotnice – pražské Národní knihovny. Je i životopisem posledních let Jana Kaplického a jeho velké lásky.

Přidej komentář