Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V Aeru začíná Festival konspiračních filmů

KONSPIRACNI FILMY
02.03.2011 20:08 | Zanedlouho v kině Aero začne další ročník festivalu konspiračních filmů Cinema Conspiracy věnující se chorobným náhledům skutečného světa. Festival během tří dnů od 3. do 5. března představí manipulativní filmy, které se tento rok budou věnovat tématům lokální České konspirace, tématu drog v tématickém bloku MarihuanaCon, tématu lidských potřeb se zdánlivě nesourodým názvem Sex, jídlo, a Slavoj Žižek a uvede skovosty konspirace světového měřítka z produkce Vesmírných lidí.Česká konspirace
Festivalová sekce Česká konspirace představí tři zajímavé snímky z minulých let, které vznikly v české produkci. Zahájení festivalu tak bude patřit snímku Babička aneb Jak to bylo doopravdy (ČR 2009, režie Pjeer van Eck), snímku Mňága - Happy End (ČR 1996, režie Petr Zelenka) a dokumentu Landův lektvar lásky (ČR 2009, Erika Hníková).

Snímek Babička odhlaluje konspiraci v dějinách české literatury, Landův lektvar lásky naopak přichází se zdánlivě seriózním přístupem v dokumentárním hávu. A aby se divákům zamotala hlava dostatečně, festival uvede starší polozapomenutý film Petra Zelenky Mňága - Happy End.

„Para-dokument Mňága – Happy End ze zákulisí hudebního průmyslu přináší silně znepokojující odhalení praktik korporací včetně traumatického zjištění stavu české "nezávislé" hudební scény,“ říká o filmu Filip Kršiak, koordinátor projektu.

„U dvou večerních projekcí bude navíc uveden skvost české konspirace, unikát vskutku světového významu, předfilm od skupiny Vesmírní lidé Předvibrování (ČR 2006, Vesmírní lidé) a Nebesa lidem – Nebe lidem – situace lidstva na planetě Zemi (ČR 2008),“ dodává Filip Kršiak.


Vesmírné předfilmy
Blok Česká konspirace a sobotní blok Sex, jídlo a Slavoj Žižek uvede jako předfilm snímky duchovního uskupení Vesmírní lidé, jejichž učení hlásá, že blízko země se pohybuje Velká vesmírná flotila pod vedením Aštara Šerana. Krátké výchovné filmy z produkce Vesmírných lidí upozorní diváky na nutnost ubránit se zlu. Dváci budou mít možnost zhlédnout snímky Prasečí chřipka je nástroj ještěrů k očipování lidí (ČR 2010), Výpovědi bývalých zaměstnanců americké armády o deaktivaci atomového arzenálu raket mimozemšťany (ČR 2009), Převibrování (ČR 2006) a Nebesa lidem – Nebe lidem – situace lidstva na planetě Zemi (ČR 2008).

Marihuana může zachránit svět
Páteční tematický blok s názvem MariuhanaCon podrobně prozkoumá aktuální démonizaci užívání marihuany. Snímek Tráva – dějiny hulení (Grass, USA 1999) prozkoumá vývoj přístupu americké společnosti ke kouření této aromatické byliny; Vládci konopí (Emperor of Hemp, USA 1999) mapující boj aktivisty Jacka Herera, známého především jako autora „bible konopí“ památné věty: „Vzhledem ke svému všestrannému využití může marihuana zachránit svět“. Filmová agitka Tráva způsobuje šílenství (Reefer Madness, USA 1936) může být vhodným výchovným filmem pro odvykání kouření marihuany a v němž se dozvíte o dosud utajovaných účincích, jimiž je úplná ztráta myšlení a bezohledné rodičovství.

Diskuse pod vlivem marihuany
V rámci pátečního bloku MarihuanaCon proběhne od 19.15 hodin i speciální debata Dočkáme se rehabilitace konopné rostliny?, která si s pozvanými hosty položí otázku, zda již nenastal čas dát šanci konopí a přehodnotit aktuálnost okolností jejího zákazu. Mezi pozvané hosty patří: Jiří Stuna, vrchní strážník Městské policie Skuteč, člen organizace LEAP MUDr. Pavel Kubů, předseda občanského sdružení Drogmen Robert Veverka, místopředseda občanského sdružení Legalizace.cz Mgr. Jaroslav Kabilka, předseda dozorčí rady Konopí je lék. Moderátorem debaty bude Václav Vašků – fotograf a novinář. Na závěr debaty bude vytvořen prostor na dotazy.

„Diskuse bude doprovázená speciální prezentací v předsálí kina, kde bude návštěvníkům festivalu k dispozici infostánek o.s. Konopa, který představí širokou škálu produktů vyráběných z konopí včetně ochutnávky konopných potravin. O.s. Legalizace bude prezentovat letošní již 3. ročník akce "Semínka seniorům" a magazín Legalizace,“ doplňuje Mirek Velš, koordinátor festivalu.

Sex, jídlo, a Slavoj Žižek
Závěr festivalu bude patřit základním potřebám každého člověka a dodává jim nečekané souvislosti. Festival nám ukáže, jak souvisí například potřeba víry se sexuálním chováním (Zbav nás všeho zlého, USA 2006, Amy Berg), jak souvisí zdravá výživa a agresivita (Na jídle záleží, USA 2006, James Colquhoun, Carlo Ledesma) a jak mají k sobě blízko dějiny anglo-americké kultury s falocentrismem (Perverzní průvodce filmem, UK 2006, Sophie Fiennes).

„Věděli jste, že když nebudete zdravě jíst, hrozí, že si pořídíte střelné zbraně, se kterými následně vystřílíte nejbližší střední školu? I to se můžete dozvědět v dokumentárním snímku Na jídle záleží,“ uvádí Filip Kršiak, koordinátor festivalu.


CINEMA CONPISRACY

3. – 5. března 2011 kino Aero

Čtvrtek 3.3.2011
CONSPIRACY CZ

18:00 || Babička aneb Jak to bylo doopravdy
20:30 || Mňága Happy End + Převibrování
22:30 || Landův lektvar lásky + Nebesa lidemPátek 4.3.2011
MARIHUANACON

18:00 || Vládci konopí
19:15 || Rehabilitace konopné rostliny | diskuse
21:00 || Tráva – dějiny hulení
22:30 || Reefer Madness „řekni to svým dětem“Sobota 5.3.2011
AKTA: JÍDLO, SEX A SLAVOJ ŽIŽEK

16:00 || Zbav nás všeho zlého
18:00 || Na jídle záleží + Vaše doklady, prosím
20:30 || Perverzní průvodce filmem + Prasečí chřipka je nástroj ještěrů k očipování lidíVíce informací o jednotlivých filmech:
www.cinemaconspiracy.cz
www.kinoaero.cz/cz/cykly-festivaly/97/Cinema-Conspiracy/216/2011/