Magazín kulturního dění v Praze a okolí

10. jubilejní Mistrovství Evropy dechových hudeb udá nový takt světové dechovce

ME dechovek
10. jubilejní Mistrovství Evropy dechových hudeb udá nový takt světové dechovce
24.06.2009 20:48 | Praha, 12. června 2009 – Dechová hudba známá po celém světě se „vrací“ do země svého původu v podobě desátého ročníku Mistrovství Evropy dechových hudeb české a moravské dechovky. Už teď můžeme očekávat, že tento ročník bude patřit mezi největší v historii mistrovství a vůbec poprvé představí některé nové prvky v hodnocení. Česká republika tak opět dá další impuls české a moravské dechové hudbě, která se hraje nejen v Evropě, ale například i na obou amerických kontinentech.


Ve dnech 27. - 28. června 2009 se uskuteční poprvé na území České republiky jubilejní 10. ročník Mistrovství Evropy dechových hudeb české a moravské dechovky. Jde o nejvýznamnější evropskou akci v oblasti dechové hudby v roce 2009. Jak již bylo zmíněno 10. ročník bude mít zásadní význam na další celosvětové směrování dechové hudby. „Mistrovství Evropy není jen kláním nejlepších dechových kapel, ale zároveň stanovením trendů, které budou kapely v následujících letech následovat. Jsem velice rád, že právě desáté jubilejní mistrovství hostí Česká republika, protože chceme, aby se i zde lidé dozvěděli, jak je ve světě česká a moravská dechová hudba populární,“ komentuje Václav Hlaváček, prezident spolu pořádajícího Sdružení dechových orchestrů ČR.


„Velice mě těší, že se podstatná část mistrovství uskuteční na území sedmé městské části na Křižíkově fontáně a v Kulturním domě Vltavská. Účast desítek špičkových kapel z celé Evropy je zřejmým dokladem toho, že má dechová hudba na evropské i světové hudební scéně stále velice pevnou pozici,“ říká starosta MČ Praha 7 Marek Ječmének.


A čím je například jubilejní mistrovství unikátní? Odpovídá Václav Hlaváček: „Jak už sám název Mistrovství Evropy dechových hudeb české a moravské dechovky napovídá, soutěží se ve správné interpretaci české a moravské polky, valčíku a pochodu, ale tentokrát jsou poprvé mezi povinnými skladbami pouze skladby českých a moravských autorů.“


A další „NEJ“, poprvé či unikáty Mistrovství Evropy dechových hudeb 2009:
- Mistrovství Evropy se koná poprvé v hlavním městě pořadatelského státu
- Je pozváno nejvíce oficiálních hostů za celou historii – přes 350
- Mistrovství Evropy má nejvíce porotců za 10 let historie – celkem 5 (dříve okolo tří)
- Na Mistrovství Evropy je přihlášeno nejvíce českých kapel, celkem 10 (zcela tak naplnili limit, aby šanci k účasti měly i kapely zahraniční)
- Nejvíce míst, kde budu orchestry hrát (Křižíkova fontána, Pražský hrad, Pivovarská zahrada restaurace Pražan, Vstupní brána Výstaviště, Vyšehrad – o dalších místech se jedná)
- Mistrovství Evropy se koná v největších prostorách za dobu své existence – kapacita Křižíkovy fontány je 6.000 lidí)
- Největší mediální podpora – partnery je 12 rozhlasových stanic
- Nejmenší účastnící se kapelou je Blaskapelle Illeranka z Německa – má 9 muzikantů
- Největší účastnící se kapelou je Musikkapelle Kollmann z Itálie – má 25 muzikantů, dirigenta, dva praporečníky a dvě dámy, které po dobu vystoupení drží v ruce koše plné květin
- Nejvíce žen v kapele mají Waldzeller Musikanten z Německa – celkem 9 hrajícíchVíce informací na www.krajanka.eu


Doplňující informace:

Vstupenky na Mistrovství Evropy dechových hudeb české a moravské dechovky jsou k dostání v předprodejní síti Ticket Art. Ceny vstupenek jsou: sobota 27. června (program 11.00 – 22.00) 350,- Kč, neděle 28. června (program 11.00 – 18.00) 250,- Kč, oba dva dny 450,- Kč. V dny konání Mistrovství Evropy dechových hudeb bude zajištěn prodej vstupenek v pokladnách pražského Výstaviště.

Přidej komentář