Magazín kulturního dění v Praze a okolí

8. ročník festivalu Pražské znění představí evropskou špičku alikvotního zpěvu

Clarinet Factory
Clarinet Factory
12.08.2011 00:33 | Mezinárodní Alikvotní festival Pražské znění se bude konat v sobotu 3. září 2011. Na třech festivalových koncertech v Domě U Kamenného zvonu vystoupí renomovaní umělci z Česka, Německa, Švýcarska, Kanady a dalších zemí Evropy. Festivalu Pražské znění bude už tradičně předcházet týdenní soustředění Evropského alikvotního sboru na zámku Štiřín otevřené zájemcům o alikvotní zpěv. Pro laickou i odbornou veřejnost jsou navíc připraveny workshopy zpěvu a meditace.


Na programu letošního Alikvotního festivalu Pražské znění je společné vystoupení Wolfganga Sause, Michaela Reimanna, Miroslava Grossera, Kivy Šímové a torza skupiny Čankišou & hosté pod názvem Rainbow Dance. Představí se i Evropský alikvotní sbor vedený sbormistrem prof. Steffenem Schreyerem a Clarinet Factory uvede svou Dobrou meditaci.


„Alikvotní zpěv je technika zpěvu, při níž nad zpívanou melodií zní ještě další „nezpívaný“ tón nebo melodie, která není tvořena hlasivkami, ale rezonancí ústní dutiny. V evropském prostředí někteří zpěváci dovedli alikvotní zpěv na virtuózní úroveň a jsou schopni zpívat polyfonně, tzn. zazpívat sopránový i basový part současně.“, vysvětluje dramaturgyně festivalu a členka Evropského alikvotního sboru Ing. Radka Šindlerová a dodává: „Alikvotní zpěv vychází z prastarého způsobu zpěvu, který hraje dodnes v některých zemích důležitou roli při předávání příběhů. Je stále živý například v Mongolsku, Tuvě nebo Tibetu.“


Týden před začátkem Pražského znění se ve Štiříně sejde Evropský alikvotní sbor (European Overtone Choir), který bude pracovat pod vedením zkušeného sbormistra prof. Steffena Schreyera a experta na zvuk a alikvotní zpěv Wolfganga Sause. Součástí sborového týdne budou workshopy zaměřené na práci s hlasem, dechem, rytmem a barvou zvuku. Vyvrcholením soustředění bude závěrečný koncert na festivalu Pražské znění. Projektu se může zúčastnit každý, kdo má zkušenost se sborovým zpěvem. Znalost alikvotního zpěvu není podmínkou. Registrace probíhá na stránkách www.overtonechoir.eu.

Další workshopy povedou v Praze účinkující letošního Pražského znění – Kiva Šímová, Miroslav Grosser a Wolfgang Saus.



Kompletní program Alikvotního festivalu Pražské znění najdete na www.alikvotnifestival.cz. Vstupenky na koncerty je možné koupit v síti TICKETPRO nebo na místě před koncertem. Studenti mají slevu 30 % na všechny festivalové koncerty, děti do 12 let vstup zdarma.

Alikvotní festival Pražské znění pořádá Agentura Hathor. Festival se koná za podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Mediálním partnerem je Radio 1.


Tagy: Pražské znění


Přidej komentář