Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Adventní Třináctého na třináctce s Irenou a Vojtěchem Havlovými

advent-13na13
Adventní Třináctého na třináctce s Irenou a Vojtěchem Havlovými
02.12.2009 01:46 | Letošní poslední (celkově již dvacáté) pokračování koncertů z cyklu Třináctého na třináctce, do kterého si východočeský zpěvák a kytarista, zakladatel kapely Oboroh, Slávek KLECANDR zve rozličné hudební hosty, se chystá na třináctý prosincový den. Tentokrát budou hosté večera dva, manželé Irena a Vojtěch HAVLOVI se svým adventním programem.

Koncert se koná v neděli 13. prosince 2009 od 19.30 v Komunitním centru sv. Prokopa na Slunečním náměstí v pražských Nových Butovicích (metro Hůrka), vstupné je dobrovolné a vstup bezbariérový.

Petr Střešňák v Perspektivách KT o Slávkovi Klecandrovi píše: „Zvláštní pozornost si zasluhují jeho texty. Právem lze hovořit o rockové poezii, o současné poezii. Klecandr básnivým jazykem, srozumitelným ovšem, bez houštin "neprůchodných" metafor, předkládá příběhy a pocity dnešního člověka. Texty jsou plné tázání a tísní, nesklouzávají však do dekadentních či nihilistických poloh, naopak - prosvítá v nich zakoušená oprávněnost křesťanské naděje.“

Manželé Havlovi představí citlivé autorské úpravy známých koled a adventních písní v netradičním a minimalistickém duchu. Dnes již legendární světoběžníci Irena a Vojtěch Havlovi pořádají vánoční koncerty už řadu let. Se svými violami da gamba nikterak neomezují své hudební myšlení, zároveň ale prvořadně ctí podstatu lidových koled, které interpretují jak s maximální věrností, tak ve výrazných, ale přesto citlivých úpravách. Většina koled nicméně stojí typem interpretace kdesi mezi těmito 'extrémními' póly a je zachována jejich klasická struktura, podmalováním zpěvu přece jen nepříliš obvyklým zvukem gamb, pohybujících se v minimalistických, ale emotivně působivých pavučinách, dostávají velmi zvláštní rozměr.

Místa je možné si rezervovat do sobotní půlnoci 12. 11. na mailové adrese 13na13@centrum.cz. Více informací najdete na www.trinactnatrinact.blog.cz.
www.centrumbutovice.cz www.oboroh.cz
www.havlovi.wz.cz
www.osamelipisnickari.cz


Irena a Vojtěch Havlovi - zpěv, violy da gamba


Za téměř dvacet let společného působení prošli čeští hudební umělci Irena a Vojtěch Havlovi celou řadou osobitých a pozoruhodných tvůrčích období. Počátek jejich vzájemné spolupráce se vyvíjel v experimentální formaci Capella Antiqua e Moderna. Od konce 80. let spolupracovali s celou řadou dalších vynikajících tuzemských i zahraničních osobností. Mezi jejich oblíbené partnery patřili například celosvětově uznávaný jazzový multiinstrumentalista Jiří Stivín, avantgardní bubeník Alan Vitouš či impulsivní kytarista Tony Ackerman, ale také tanečníci Karel Vaněk a Eva Černá, výtvarník Radek Pilař, duchovně spřízněný písničkář Oldřich Janota či filmový režisér Viliam Poltikovič.

Jedinečná dvojice multiinstrumentalistů, z nichž Irena je hlavně zpívající perkusistka a Vojtěch především komponující violoncellista (ale někdy si nečekaně role vymění), zaujmou na první poslech vytříbeným projevem, originalitou a stylem, matoucím většinu publicistů. Někteří z nich úporně hudbu Havlových hodnotí jako alternativní, globální, novou akustickou, improvizovanou, experimentální, minimalistickou, relaxační či dokonce meditační hudbu, ovšem většina z takovýchto obecných kategorií bývá právě v jejich případě natolik zavádějící a vlastně i nepřesná, takže o výsledném tvaru a obsahu muziky neříká zhola nic. Výrazový rozptyl používaných vyjadřovacích prostředků bývá totiž u Havlových ve většině případů natolik rozmanitý, mnohotvárný a hlavně neustále se proměňující, že jakýkoliv pokus o alespoň rámcové slovní zachycení podstaty jejich muzikantského dialogu za konkrétní skutečnosti nutně vymyká. Jde tu o výsostně poetickou hudbu, která niterně odhaluje ta nejskrytější zákoutí vnímavé lidské duše a zároveň ji i osvěžuje. To, co je na nositelích této čarokrásné muziky snad vůbec nejcennější, je ovšem především způsob, jakým Irena a Vojtěch Havlovi tenhle svůj neobyčejný dar předávají - činí tak bez výjimky vždy s naprostou upřímností, obdivuhodnou pokorou a současně i s nepopsatelným tajemstvím.

Tagy: Adventní koncert


Přidej komentář