Magazín kulturního dění v Praze a okolí

AMERICANO - Ensemble Inégal / Baroko, Glass a indiáni v Divadle Archa

Ensemble Inégal
Ensemble Inégal
21.10.2014 10:17 | redakce ZaKulturou.cz

Zdánlivě nečekané spojení latinskoamerické, španělské a české barokní hudby, hudby indiánských kultur a soudobé severní Ameriky nabídne divákům koncertní program Americano v provedení hudebního orchestru Ensemble Inégal. Jeho součástí je česká premiéra 3. symfonie Philipa Glasse. Koncert se koná v rámci programové řady Music Visions 8. festivalového cyklu Ensemble Inégal 2014 v jediném večeru 3. listopadu v Divadle Archa.

Fascinující hudební dobrodružství v podání Ensemble Inégal zahrnuje hudbu barokního Španělska, Latinské Ameriky, indiánských kultur a soudobé severní Ameriky. To vše velmi překvapivě prolíná česká barokní hudba, která se dostala v 18. století do jižní Ameriky během jezuitských misií.

Širší zájem o hudební odkaz jezuitů oživil roku 1986 například film The Mission s hudebním soundtrackem Ennia Morricone. Českému publiku se nyní nabízí v autentickém provedení jednoho z vysoce renomovaných hudebních těles.

Na koncertním programu zazní barokní skladby Čecha Jana Josefa Ignáce Brentnera dochované v jezuitských misiích Bolívii, skladby španělských skladatelů vydaných tiskem v 16. století v Praze nebo anonymní mariánský hymnus v indiánském jazyce Quechua ze 17. století. Vrcholem večera bude česká premiéra 3. symfonie Philipa Glasse, jejíž uvedení v Divadle Archa není náhodné. Právě v Arše proběhlo legendární vystoupení Philipa Glasse s básníkem Allenem Ginsbergem v roce 1996, v následujících dvou letech Archa uvedla koncertní verzi opery Pádu domu Usherů. V rámci Maratonu soudobé hudby v Arše rovněž zazněla v roce 2005 česká premiéra Glassovy opery V kárném táboře.


VSTUPENKY ZDE


Philip Glass (1937) patří k nejzásadnějším minimalistickým skladatelům současnosti. Proslavil se pětihodinovou operou Einstein on the Beach (Einstein na pláži), kterou spolu s režisérem Robertem Wilsonem v polovině sedmdesátých let šokoval divadelní svět. Vedle operní a divadelní hudby se Philip Glass intenzivně věnuje symfonické, komorní a filmové hudbě (například dokumentární trilogie Godfreye Reggia Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Naqoyqatsi či film Hodiny režiséra Stephena Daldryho). Čtyřvětá Symfonie č. 3 napsána pro 19 smyčců měla premiéru v roce 1995 v provedení Stuttgart Chamber Orchestra.

Ensemble Inégal  s dirigentem Adamem Viktorou získal evropské renomé díky svým vysoce ceněným koncertům a CD nahrávkám a stal se synonymem pro objevy z odkazu geniálního českého barokního skladatele, Jana Dismase Zelenky. Ensemble Inégal vznikl v Praze v roce 2000.  Jedná se o  všestranné hudební těleso, jehož interpretační záběr se pne od renesanční hudby až po hudbu současnou. Kromě staré hudby má soubor na svém kontě také novátorská provedení a nahrávky hudby romantické (např. A. Dvořák, G. Rossini) a moderní (B. Britten, A. Pärt). Koncertuje na prestižních evropských festivalech jako Pražské jaro, Musica Antiqua Brugy, Oude Muziek Utrecht, Lufthansa Festival London, Aschaffenburger Bachtage, Bach Festival Riga a mnoha dalších. Realizoval již 10 úspěšných CD ověnčených řadou významných ocenění (Diapason d´or, IRR Outstanding, Goldberg 5Stars aj.), objevuje se pravidelně ve vysílání českých i zahraničních televizních a rozhlasových stanic.



Tagy: baroko, divadlo Archa, Ensemble Inégal, koncert


Přidej komentář