Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Avishai Cohen na Strunách podzimu již ve středu, značný zájem je i o přidaný noční koncert

 lucille Reyboz - seven seas
(c) lucille Reyboz - seven seas
10.10.2011 23:28 | Hned dva koncerty nabídne svým fanouškům izraelský jazzový basista, skladatel a zpěvák Avishai Cohen při svém premiérovém vystoupení na festivalu Struny podzimu. Představí na nich především skladby ze svého nového oceňovaného alba Seven Seas. V Česku dobře známý muzikant, který jazz dokáže umně okořenit židovskou a arabskou hudbou, deskou dokládá svou příslušnost k jazzové špičce, ale i to, že se nebojí vydávat se v jazzu novým směrem. Cohen vystoupí v Divadle Hybernia 12. října od 19.30 hodin a pro velký zájem přidává ještě jeden koncert od 22.15 hodin. Novinkou je i Cohenovo trio - při festivalovém debutu ho doprovodí pianista Omri Mor a za bicí usedne Amir Bresler.

Cohenovo evropské turné, jehož součástí jsou i pražské koncerty, provází nebývalý zájem a řada jeho vystoupení je dlouho dopředu vyprodána. To se ostatně potvrdilo i v případě Strun podzimu. Zbývající vstupenky na přidaný koncert od 22.15 hodin lze zakoupit ve Festivalovém informačním centru, v síti Ticketpro i v Divadle Hybernia v cenně 350 a 460 Kč. Více informací na www.strunypodzimu.cz.

Album Seven Seas, které vyšlo letos na jaře na labelu Blue note, překvapilo mnohé posluchače svou svěžestí a novými směry v tvorbě Avishai Cohena. Nahrávka obsahuje autorské písně, které výtečně doplňuje úprava tradiční písně sefardských Židů. Časopis Voir Seven Seas zhodnotil slovy „Skoro filmová odysea mezi židovskou kulturou a arabsko-andaluskými vlivy... Cohen nás bere s sebou na výlet, nechá nás unášet zvukovým proudem tou nejkrásnější krajinou. Naprosté okouzlení."

Avishai Cohen, židovský muzikant s českými kořeny, se nebojí prolínání tradičního jazzu s jeho moderním pojetím ani s dalšími hudebními vlivy, například latinskoamerickou hudbou či s klezmerem. Tímto osobitým mixem zaujal i Chicka Coreu, s nímž se Cohen dostal na ta nejlepší světová pódia. Ke spolupráci jej vyzvali také například Bobby McFerrin, Alicia Keys či Herbie Hancock. Respektovaný časopis Downbeat Cohena označil za „jazzového vizionáře světového formátu”.

Avishai Cohen se narodil v roce 1970 v Izraeli v hudební rodině. V dětství se začal učit hrát na piano, ale brzy dal přednost elektrické basové kytaře. Po dvouleté službě v armádním hudebním souboru se vydal do světa a vzhledem ke své hudební vášni logicky zamířil do New Yorku. První chvíle byly pro mladého muzikanta těžké, přes den pracoval na stavbě a po večerech hrál v parcích nebo u podzemky. Teprve přes známosti s afro-kubánskými muzikanty a skrze kruhy oddané latinské hudbě pronikl na klubová pódia.

V roce 1996 ho objevil Chick Corea a hned ho přijal do svého tehdy nově vznikajícího akustického projektu. S Coreou hrál Cohen sedm let a za tu dobu si získal respekt jak mezi kritiky a posluchači, tak i mezi ostatními jazzovými muzikanty, kteří si ho začali zvát na hostování na své nahrávky. Už v době svého působení v Coreově kapele začal rozjíždět vlastní hudební kariéru, většího ohlasu se mu ale dostalo až v roce 2006 s deskou Continuo. Tehdy se definitivně potvrdila jeho hráčská i skladatelská originalita. Charakterizuje ji silně rytmické dno a průbojné basové figury, melodická témata nesená často souzvukem dvou nástrojů anebo obratná aranžmá v triu, popírající klavír jako hlavní nástroj.

Základem Cohenovy hudby je fúze jazzu, arabské a vážné hudby. Tu na své poslední desce, kterou v rámci turné přijíždí představit i do Prahy, posunul opět o kousek dál. Originální formu dostaly i dvě zlidovělé skladby a sefardský tradicionál Tres Hermanicas Eran, kde Cohen hraje na klavír a zpívá v ladinu. Jazyk sefardských Židů, který spojuje španělštinu s hebrejštinou, se naučil od maminky a písničky v něm napsané jsou pro něj velkou inspirací.


Struny podzimu, které pokračují až do 10. listopadu, nabízejí svým návštěvníkům i další významné hudebníky a interprety. Operní pěvec Sir Willard White vzdá na Strunách podzimu hold americkému zpěvákovi a bojovníku za práva Afroameričanů Paulu Robesonovi. Do specifického zvukového světa unikátní korsické vokální polyfonie přenese posluchače soubor A Filetta. Legendární tenor- a altsaxofonista Charles Lloyd představí v Rudolfinu společně s trojicí mladých hudebníků ukázky ze svého posledního alba Mirror. Festival představí dále cenami ověnčený multimediální projekt Uniko finského akordeonisty Kimma Pohjonena. Mladý jazzový pianista Robert Glasper pohybující se stejně samozřejmě ve sféře jazzu jako v hip hopu vystoupí díky Strunám podzimu vůbec poprvé, a to hned s oběma svými srdečními kapelami: jazzovým triem a hiphopovým Experimentem... Epilog festivalu ozdobí svým virtuózním vokálem mezzosopranistka Vivica Genaux, která je považována za jednu z nejlepších interpretek barokní hudby a bel canta. Ve Stavovském divadle ji doprovodí domácí soubor Collegium 1704.


Tagy: struny podzimu


Přidej komentář