Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Balkánská party s Shantelem a Bucovina Club Orkestarem v říjnu v Paláci Akropolis

shantel
Balkánská party s Shantelem a Bucovina Club Orkestarem v říjnu v Paláci Akropolis
27.07.2009 17:08 | Praha, 22. července 2009 – 7. října roztančí svým mixem elektroniky a balkánské hudby pražský Palác Akropolis německý hudebník Shantel se svojí osmičlennou kapelou Bucovina Club Orkestar. Naživo uvede v klubovém prostředí koncertní party, se kterou slavil úspěch na loňských Colours of Ostrava: balkánské melodie a nástroje podložené elektronickými rytmy. V Praze Shantel představí kromě písní z desek „Bucovina“ a „Disko Partizani“ nové album nazvané „Planet Paprika“, které vychází letos v srpnu. Shantel, držitel prestižní ceny BBC Radio 3 Awards for World Music, proslul především jako jeden z prvních DJ, který zremixoval písně rumunských, srbských či makedonských kapel – například Taraf de Haidouks, Mahala Rai Banda nebo Boban Marković Orkestar. Remixy vydal na kompilacích „Bucovina Club Vol. 1 a 2“, z nichž druhá byla v mnoha výročních anketách world music zařazena mezi deset nejvýznamnějších nahrávek roku 2005. Jeho taneční party ve frankfurtském divadle Schauspiele nazvané „Bucovina Club“ si rychle získaly proslulost po celém Německu, vnesly do unaveného klubového prostředí nový – energický a živelný – impuls. Shantel svým přístupem inspiroval řadu dalších kapel a DJs – například Balkan Beat Box či BalkanBeats Berlin. Napsal také původní hudbu k filmu „Na druhé straně“ režiséra Fatiha Akina. Vstupenky jsou v prodeji od 21. července v sítích Ticketpro, Ticketportal a Ticketstream za 450 Kč včetně poplatku, v pokladně Paláce Akropolis za 410 Kč. Více info: www.charm-music.cz

Nápad propojit staletou balkánskou tradici s taneční scénou nosil DJ Shantel (alias Stefan Hantel) v hlavě od chvíle, kdy se vydal do Černovic, rodiště své matky. Město za časů habsburské monarchie tvořilo významné centrum obchodní a kulturní centrum korunní země Bucoviny. Ta po první světové válce připadla Rumunsku, ale dnes spadá pod Ukrajinu. Dosud na downtempovou taneční hudbu zaměřený DJ po návratu z Rumunska vyslyšel přání frankfurtského divadla Schauspiele, toužícího po novém, daleko bouřlivějším formátu tanečních party. Shantelovo své noční show, „kdy pot stékal ze stěn a vodka tekla proudem", nazval „Bucovina Club“. Za čas se s ním s velkým úspěchem představil i v jiných německých a evropských městech. Na svém labelu Essay pak Shantel vydal nadšeně přijaté album „Bucovina Club“ a podílel se na unikátní kompilaci „Electric Gypsyland“; originálně zremizovaných skladbách Kočani Orkestar, Taraf De Haidouks a Mahala Rai Banda. Na remixech se podílela celá řada světových producentů a elektroniků: DJ Dolores, Seňor Coconut, Bumcello, Arto Lindsay, Mercan Dede aj.

Oproti jiným, Shantel v žádném případě romské hudebníky lacině nezneužil pro svou slávu. Za jejich přímé účasti adoptoval do klubového prostředí taneční scény. Přišel s něčím, co už bylo stejně dávno na spadnutí. Nejenže romské hudbě z Balkánu pomohl vstoupit do 21. století, ale navíc ji pomohl najít další uplatnění na globální scéně. Na jeho práci například navázali dva newyorští DJs rumunského původu říkající si Balkan Beat Box nebo naposled bosenské trio BalkanBeats Berlín kralující berlínskému klubu Mudd. Tvoří ho Robert Ško, Marko Valič a Tatjana Šoko mixující svou party z balkánštiny, klezmeru, tureckých melodií a ska. Anglický novinář Charlie Gillett jejich debutové album přirovnal k postmodernímu diskotéce – „jakoby se Abba vydala na Balkán". „Globalizace je neúprosná, ničí jednu vzácnější tradici za druhou. Hudbu ovládají afro-latin-anglosaské elementy a Východ je pořád na druhé koleji. Do jisté míry si uvědomuji, že elektronika není to nejideálnější řešení, přesto je to jeden ze způsobů jak tradiční hudbu uchovat dalším generacím", řekl Shantel.

Přidej komentář