Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Barokní podvečery Collegia Marianum vrcholí, soubor se na Vánoce spojí s Buchtami a loutkami

Collegium Marianum
Collegium Marianum, zdroj: Smart Communication
18.11.2011 13:40 | Navodit atmosféru hudebních setkání počátku 18. století a zároveň objevovat dosud neznámé či méně zavedené klenoty staré hudby, často v nových souvislostech – takové jsou hlavní cíle Barokních podvečerů hudebního souboru Collegium Marianum. Podzimní řadu podvečerů zakončí tuto neděli 20. listopadu od 19.30 v Refektáři kláštera dominikánů v Jilské ulici 7a komorně laděný program, který bude odrážet rozličné podoby hudební dramatičnosti ve skladbách italského baroka. Mezi láskou pozemskou a duchovní se ocitne sopranistka Hana Blažíková a Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové, v jejichž podání publikum uslyší árie od Claudia Monteverdiho, Francesca Gaspariniho, Antonia Vivaldiho, Antonia Caldary a Georga Friedricha Händela.

Vedle podzimní série podvečerů připravilo Collegium Marianum pro diváky unikátní představení České vánoce – na jeho přípravách se hudebníci poprvé ve své historii spojili s proslulou loutkohereckou kompanií Buchty a loutky. Mistrovský kus plný fantazie a zábavy vychází z jednoho z nejstarších a nejoblíbenějších lidových textů s vánoční tematikou – Rakovnické hry vánoční. České vánoce budou uvedeny v prostorách bývalého kláštera servitů  v Melantrichově ulici v Praze 28. a 29. prosince, vždy od 16.00 a 19.30.

Soubor Collegium Marianum Českými vánoci navazuje na své dosavadní úspěšné hudebně-divadelní projekty jako Scapinova šibalství nebo Cestopis tanečního mistra. V Českých vánocích se propojí hudební improvizace a vánoční pastorely z Kroměřížského archivu s dialogy prostých pastýřů, nafoukaných králů a vznášejících se andělů, chybět nebudou ani všudypřítomné ovečky, psi a vlci... Další informace na www.baroknipodvecery.cz.

„Duchovní téma získá díky spolupráci obou souborů jiskru lidového humoru i nadsázky. Na všech čtyřech představeních vystoupí vyhledávané sopranistky Hana Blažíková a Barbora Sojková, které bravurně ovládají i barokní gestiku,“ láká Jana Semerádová, umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum. Staročeskou vánoční hru doplní fragmenty z děl Georga Philippa Telemanna, Josefa Antonína Sehlinga nebo Václava Karla Holana Rovenského.

Ačkoliv bývá u Rakovnické hry vánoční uváděn vznik v polovině 16. století (podle některých pramenů však až v půli 19. století), většina odborníků na barokní a lidové divadlo se u jejího vzniku kloní ke konci 17. století. Stejně záhadný je i název: hra s největší pravděpodobností nevznikla v Rakovníku ani jeho okolí, nýbrž v jezuitské rezidenci v Luži u Chrudimi.

A konečně – ani lidový charakter Rakovnické hry vánoční není úplně zřejmý; i když jsou protagonisty děje, podobně jako v Betlémské hvězdě, pastýři, tři králové a anděl, mají netradiční a nečeská jména: Corydon, Tityrus a Pindaros. Tím odkazují spíše k antickému dramatu než lidové tvorbě. Bez ohledu na to však Rakovnická hra vánoční patří mezi divadelníky k vyhledávaným kusům. A lze očekávat, že v případě spojení souborů Collegium Marianum a Buchty a loutky půjde o nastudování originální a pro mnohé nezapomenutelné.

PŘEDPRODEJ A REZERVACE VSTUPENEK NA ČESKÉ VÁNOCE 
Maďarské kulturní středisko, Rytířská 27, Praha 1 (metro Můstek), pokladna otevřena každé pondělí 10–18 hod.

tel.: 224 229 462, 731 448 346, e-mail: vstupenky@collegiummarianum.cz
Ticketpro – Rytířská 12, Praha 1, prodej on-line www.ticketpro.cz
Vstupné: 270 - 350 Kč

Slevy vstupného:
Senioři a studenti sleva 10% z ceny vstupenky. 
Držitelé průkazu ZTP a ZTP-P a doprovodná osoba sleva 50% z ceny vstupenky. 
 

Barokní podvečery se konají s laskavou podporou hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR.

 

Mediální partneři: Český rozhlas 3 - Vltava, Harmonie, Opera Plus, Hudební rozhledy
Pořadatel: Collegium Marianum – Týnská vyšší odborná škola

Spolupořadatel: Nadace Collegium Marianum

České vánoce jsou součástí projektu „Podvečery pro hudbymilovnou společnost“, jehož spolupořadatelem je Městská část Praha 1.



Přidej komentář