Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Baziliku sv. Jakuba o Velikonocích rozezní skladby Antonína Dvořáka

Svatojakubské varhany, Audite Organum
Svatojakubské varhany, Audite Organum
15.04.2014 00:08 | redakce ZaKulturou.cz

V bazilice svatého Jakuba v Praze pokračuje tradice velikonočních koncertů. Letos na Velikonoční neděli baziliku rozezní Biblické písně od Antonína Dvořáka a skladby německých romantiků. Koncert, který začíná v 17.00 hodin, zpestří komentovaná prohlídka svatojakubského kůru. Posluchači tak budou mít jedinečnou příležitost, nahlédnou do útrob největších varhan v Praze a také do tajů varhanní hry.

Slavnostní hudební podvečer
V den, kdy si křesťané připomínají vzkříšení Krista, zazní v bazilice sv. Jakuba cyklus deseti Biblických písní od Antonína Dvořáka, který patří vedle Stabat Mater či symfonie Z nového světa mezi jeho nejhranější skladby. Písně s hlubokým duchovním poselstvím zazpívá náš přední basista Pavel Horáček, na varhany jej doprovodí Irena Chřibková, zakladatelka společenství Svatojakubské Audite Organum, které koncert pořádá. (Úplný program koncertu najdete v příloze).

Ta také posluchače provede svatojakubským kůrem a zasvětí je do tajů varhanní hry. Světově uznávaná umělkyně a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba jim předvede, jak se tento složitý hudební nástroj ovládá a také jim nabídne nevšední pohled na prostory baziliky shora.

Vstupenky
Vstupenky na hudební podvečer lze zakoupit za 340 Kč v předprodeji sítí TICKETPORTAL a VIA MUSICA nebo hodinu před zahájením koncertu u vstupu do svatojakubské baziliky. Tam také tradičně budou k dostání zlevněné vstupenky pro studenty a seniory za 170 a 100 Kč.

Májový koncert - Svatojakubské Ave Maria

Další koncert, na který se příznivci svatojakubských varhan mohou těšit, se bude konat 1. května od 17.00 hod. Na májové akci se představí dva uznávaní umělci z Polska – sopranistka Malgorzata Urbaniak a varhaník Wiktor Lyjak. V jejich podání zazní nejen skladby polských romantiků ale i nesmrtelné dílo J. S. Bacha či známé Gounodovo Ave Maria. Více na www.auditeorganum.cz

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Svatojakubské varhany
Původ svatojakubských varhan spadá do počátku 18. století. Jejich překrásně zdobenou barokní skříň od Abraháma Starka z Lokte mohou návštěvníci baziliky obdivovat dodnes. V průběhu staletí by nástroj několikrát přestavěn a dnes jsou tyto varhany se svými 8 277 píšťalami největšími v Praze a druhými největšími v České republice.

Kontakty
Rezervace vstupenek a bližší informace obdržíte na tel. čísle 604 208 490, na e-mailové adrese info@auditeorganum.cz nebo na www.auditeorganum.cz.Tagy: Audite Organum, Koncert, Velikonoce


Přidej komentář