Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Benefiční koncert pro svatojakubské varhany

beneficni koncert pro svatojakubske varhany
13.12.2010 13:14 | V úterý 14. prosince od 18.00 hodin proběhne benefiční koncert pro největší pražské varhany. Tento nástroj nacházející se v bazilice svatého Jakuba v Praze slouží v současnosti nejen jako doprovod liturgií, ale i ke koncertům duchovní hudby. Sbírku na jeho modernizaci pořádá Nadační fond Sancti Jacobi Organum. (Praha, 13. prosince 2010) – Současná dispozice svatojakubských varhan obsahuje 91 rejstříku (hlasů) a jeho zvukové spektrum se podobá velkému symfonickému orchestru. Jsou zde zastoupeny jak smyčcové nástroje (housle, violy, violoncella a kontrabasy), tak i nástroje dechové (od nejrůznějších fléten přes hoboje, šalmaje, fagoty, anglické a lesní rohy až k trubkám, klarinám, pozounům a tubám).


Varhany však vzhledem k jejich současné omezující rejstříkové traktuře a nefunkčnosti žaluzií III. manuálu nezbytně potřebují modernizaci. Ta vyjde na 1 113 503 Kč a potrvá zhruba 6 měsíců. Práce provede krnovská firma Robert Ponča Varhany. Elektronická zařízení dodá německá varhanářská firma Otto Heuss.


Na programu benefičního koncertu konaného v bazilice svatého Jakuba v Praze zazní především skladby J. S. Bacha. Hrát se bude také Felix Mendelssohn-Bartholdy, či Alessandro Marcello. Průvodního slova se ujme Dalibor Gondík, člen divadla Kalich, na hoboj zahraje Jiří Zelba z České filharmonie a na varhany bude interprety doprovázet titulární varhanice baziliky svatého Jakuba Irena Chřibková.


Vstupenky lze zakoupit jednu hodinu před zahájením koncertu v místě jeho konání. Zájemci mohou na opravu varhan přispět také prostřednictvím bankovního účtu č. 537 141 0001/5500. Bližší informace najdete na internetové adrese www.sanctijacobiorganum.com.


Organizátoři děkují všem za pomoc a dary.

Přidej komentář