Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Benefiční koncertní večery Jaroslava Svěceného a jeho hostů pokračují Koncertem pro všechny generace

Jaroslav Svěcený
Jaroslav Svěcený
08.10.2015 11:22 | redakce ZaKulturou.cz

Společný zářijový koncert Jaroslava Svěceného se slovenským orchestrem Cigánski Diabli posluchači ocenili dlouhými standing ovations. Koncert, který je v rámci série benefic na opravu fasády kostela sv. Anny připraven na 13. října, je další hudební lahůdkou a slibuje umělecký zážitek doslova pro všechny generace.

„Koncert pro všechny generace“ osloví příznivce houslí, klasické kytary a akordeonu, milovníky hudby slavného argentinského hudebního mága a tvůrce stylu ,,tango nuevo" Astora Piazzolly či třeba originálních skladeb Niccoló Paganiniho pro housle a kytaru. Skladby zazní na italských, francouzských a tentokrát především na tuzemských houslích. Hlavním hostem večera bude nejrenomovanější český houslař současnosti Jan Špidlen, který představí světově proslulý rod Špidlenů. Temperamentní jihoamerická hudba se bude i díky různorodé barevnosti špičkových houslí a akordeonu prolínat s legendární hudbou Václava Trojana z pohádky Princ Bajaja a zazní také hudba z filmu Schindlerův seznam. Další host - vynikající akordeonista a zástupce ředitele Pražské konzervatoře Ladislav Horák - byl jedním z prvních propagátorů hudby Argentince s italským původem Astora Piazzolly u nás a v současnosti je zván do porot prestižních akordeonových soutěží po celém světě. Kytarista Miloslav Klaus, který se v době studií stal laureátem soutěže Radio France v Paříži, se zas zabývá historií a současností klasické španělské kytary.Koncert pro všechny generace bude originálním způsobem nabitý pestrobarevnou hudbou, houslařskými klenoty i zajímavými informacemi přímo z pódia Pražské křižovatky. Po skončení koncertu posluchači budou moci opět podívat na prezentované nástroje zblízka a setkat se s hlavními protagonisty večera“, dodává Jaroslav Svěcený. Výtěžek ze vstupného bude věnován na opravu fasády kostela sv. Anny.

Koncert „Pro všechny generace“ – úterý 13. října 2015 v 19:00 hod. – kostel sv. Anny, Praha 1- Staré Město, vchod z Liliové ulice. Vstupenky na všechny koncerty ze série jsou dostání v bežných předprodejích nebo před koncertem na místě. Více informací naleznete na webu www.prazskakrizovatka.cz nebo na Facebooku.

Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 připravila od července do prosince 2015 sérii koncertních benefičních večerů s houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným. V cyklu s názvem „Housle a Houslaři“ se v bývalém kostele sv. Anny, dnešním duchovním a kulturním centru Pražská křižovatka odehraje pět koncertů, chtějí přilákat české i zahraniční posluchače krásné hudby do prostředí s nezaměnitelnou atmosférou, jehož vzniku dal impuls bývalý prezident ČR Václav Havel, a které disponuje vynikající akustikou. Výtěžek z koncertů bude použit na rekonstrukci fasády tohoto odsvěceného kostela.

Jaroslav Svěcený je mezinárodně uznávaný houslový virtuos a expert v oboru smyčcové hudební nástroje. Řadu let mapuje bohatou historii pražských houslí 18.-20. století. Koncertní řada bude díky kombinaci hudby, slavných mistrovských hudebních nástrojů a historického prostředí naprosto unikátní. „K této prostoře chovám vzhledem k její dávné i nedávné historii obrovskou úctu. Díky setkávání s panem prezidentem Václavem Havlem se na toto magické a energeticky silné místo nesmírně rád vracím“, říká Svěcený.

Pražská křižovatka – podnět k rekonstrukci odsvěceného kostela sv. Anny, založeného v r. 927 n. l. sv. Václavem, dal bývalý prezident ČR Václav Havel. Jeho představou bylo vytvořit sugestivní místo pro nejrozmanitější setkávání, přednášky, diskuze, koncerty, představení, výstavy, happeningy i meditace. V odkazu a práci Václava Havla pokračujeme. A nyní společně s veřejností – protože výtěžek z prodeje vstupenek půjde celý na rekonstrukci fasády kostela, do kterého vás zveme na naše koncerty. Děkujeme vám, Nadace VIZE 97

Přehled koncertů   červenec – prosinec  2015:

1. KONCERT - 28. 7. 2015 – Koncert k 265. výročí úmrtí J. S. Bacha                                                           
J. Svěcený - housle a průvodní slovo, Zdeněk Rys - hoboj, Dana Vlachová - housle a  komorní orchestr Virtuosi Pragenses                                                                                                                                               
Slavnostní zahajovací koncert cyklu nabídne hudbu J. S. Bacha, A. Vivaldiho, F. Kreislera a F. Bendy. Zazní housle pražských mistrů 18. století a slavné italské dobové nástroje.

2. KONCERT - 27. 8. 2015  - Barokní seance                                                                                               
Jaroslav Svěcený - housle a průvodní slovo,  Jitka Navrátilová - cembalo                                               
Hudba autorů italského, francouzského, německého a českého baroka bude dobově dokonale souznít se prostorou Pražské křižovatky. V jednotlivých skladbách se představí unikátní dobové nástroje ze soukromých sbírek a posluchači se v průběhu koncertu seznámí i s historickými špičkovými houslemi, které spatřily světlo světa na území Starého Města pražského a Malé Strany.

3. KONCERT - 30. 9. 2015  - Jaroslav Svěcený & Cigánski Diabli                       
Známý česko-slovenský koncertní projekt, jehož autorem je Jaroslav Svěcený, se stále rozvíjí a prostřednictvím etnicko-klasické hudby přináší obrovskou dávku emocí a virtuozity. Ukázka českých, slovenských a rakouských houslí v souznění s etnickými nástroji.

4. KONCERT - 13. 10. 2015  - Koncert pro všechny generace                                                                        
Jaroslav Svěcený-housle a průvodní slovo, Miloslav Klaus - kytara, Ladislav Horák – akordeon           
Předposlední koncert cyklu nabídne nejen hudbu N. Paganiniho pro housle a kytaru či argentinské ,,tango nuevo" Astora Piazzolly s renomovaným akordeonistou a zástupcem ředitele Pražské konzarvatoře Ladislavem Horákem, ale také filmová hudba Johna Williamse, Václava Trojana a dalších autorů. Představí se také česká houslařská současnost.

5. KONCERT - 21. 12. 2015  - Recitál tří generací aneb Sláva houslí                                      
Jaroslav Svěcený - housle a průvodní slovo, Julie Svěcená - housle, Václav Mácha - klavír                           

Skladby J. S. Bacha, J .M .Leclaira, W. A. Mozarta,L. van Beethovena, A.Piazzolly, D. Šostakoviče, J. Svěceného a dalších autorů budou hrány na závěrečném koncertě na exkluzivní housle slavné české a italské školy 18.- 20.století.

předprodej vstupenek: síť Ticketpro, TicketON, Bohemia Ticket a Via Musica

web: www.prazskakrizovatka.czTagy: housle, Jaroslav Svěcený, koncert


Přidej komentář