Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Benefiční večery Jaroslava Svěceného vyvrcholí vánočním koncertem v Pražské křižovatce

Jaroslav Svěcený - benefiční koncert
Jaroslav Svěcený - benefiční koncert
13.11.2015 19:08 | redakce ZaKulturou.cz

Recitál tří generací aneb Sláva houslí je název závěrečného koncertu z benefiční řady, kterou Nadace Dagmar a Václava Havlových připravila a realizovala od července tohoto roku, a jejíž výtěžek bude věnován na opravu fasády kostela sv. Anny – dnešního duchovního a kulturního centra Pražská křižovatka. Série nabídla čtyři zcela unikátní koncertní večery a výjimkou nebude ani pátý závěrečný; na pondělí 21. prosince si Jaroslav Svěcený pozval dva výborné interprety - houslistku Julii Svěcenou, a klavíristu Václava Máchu. Hostem večera bude mistr houslař Dalibor Bzirský. Program i místo koncertu slibují nezapomenutelný zážitek v čase těsně před vánočními svátky.

Během benefičního večera zazní například hudba z pohádky Radúz a Mahulena od Josefa Suka,  skladby J. S. Bacha, W. A. Mozarta, L. van Beethovena, virtuózní dobové transkripce ze známých oper v úpravě pro dvoje housle či filmová hudba Dmitrije Šostakoviče. Mistr houslař Dalibor Bzirský představí exkluzivní housle italské a české školy 18.-21. století. „Pro mne osobně tento večer bude více než sváteční také proto, že si budu moci na pódiu Pražské křižovatky zahrát s mojí dcerou, která je žačkou prof. Rodney Frienda, nositele Řádu britského impéria, " dodává Jaroslav Svěcený. Koncert začíná v 19 h. Vstupenky jsou k dostání v běžných předprodejích. Více na www.prazskakrizovatka.cz.

  •  „RECITÁL TŘÍ GENERACÍ ANEB SLÁVA HOUSLÍ“
  • 21. prosince 2015 v 19:00 hod.
  • Jaroslav Svěcený – housle a průvodní slovo
  • Julie Svěcená – housle, Václav Mácha – klavír, host večera: Dalibor Bzirský – mistr houslař
  • kostel sv. Anny, Praha 1- Staré Město, vchod z Liliové ulice
  • vstupenky na všechny koncerty ze série jsou dostání v běžných předprodejích nebo před koncertem na místě
  • více informací naleznete na webu www.prazskakrizovatka.cz nebo na Facebooku

Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 připravila od července do prosince 2015 sérii koncertních benefičních večerů s houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným. V cyklu s názvem „Housle a Houslaři“ se v bývalém kostele sv. Anny, dnešním duchovním a kulturním centru Pražská křižovatka odehraje pět koncertů, chtějí přilákat české i zahraniční posluchače krásné hudby do prostředí s nezaměnitelnou atmosférou, jehož vzniku dal impuls bývalý prezident ČR Václav Havel, a které disponuje vynikající akustikou. Výtěžek z koncertů bude použit na rekonstrukci fasády tohoto odsvěceného kostela.

Jaroslav Svěcený je mezinárodně uznávaný houslový virtuos a expert v oboru smyčcové hudební nástroje. Řadu let mapuje bohatou historii pražských houslí 18.-20. století. Koncertní řada bude díky kombinaci hudby, slavných mistrovských hudebních nástrojů a historického prostředí naprosto unikátní. „K této prostoře chovám vzhledem k její dávné i nedávné historii obrovskou úctu. Díky setkávání s panem prezidentem Václavem Havlem se na toto magické a energeticky silné místo nesmírně rád vracím“, říká Svěcený.

Pražská křižovatka – podnět k rekonstrukci odsvěceného kostela sv. Anny, založeného v r. 927 n. l. sv. Václavem, dal bývalý prezident ČR Václav Havel. Jeho představou bylo vytvořit sugestivní místo pro nejrozmanitější setkávání, přednášky, diskuze, koncerty, představení, výstavy, happeningy i meditace. V odkazu a práci Václava Havla pokračujeme. A nyní společně s veřejností – protože výtěžek z prodeje vstupenek půjde celý na rekonstrukci fasády kostela, do kterého vás zveme na naše koncerty. Děkujeme vám, Nadace VIZE 97

Přehled koncertů   červenec – prosinec  2015:

1. KONCERT - 28. 7. 2015 – Koncert k 265. výročí úmrtí J. S. Bacha                                                            
J. Svěcený - housle a průvodní slovo, Zdeněk Rys - hoboj, Dana Vlachová - housle  a  komorní orchestr Virtuosi Pragenses                                                                                                                               
Slavnostní zahajovací koncert cyklu nabídne hudbu J. S. Bacha, A. Vivaldiho, F. Kreislera a F. Bendy. Zazní housle pražských mistrů 18. století a slavné italské dobové nástroje.

2. KONCERT - 27. 8. 2015  - Barokní seance                                                             
Jaroslav Svěcený - housle a průvodní slovo,  Jitka Navrátilová - cembalo                                                

Hudba autorů italského, francouzského, německého a českého baroka bude dobově dokonale souznít se prostorou Pražské křižovatky. V jednotlivých skladbách se představí unikátní dobové nástroje ze soukromých sbírek a posluchači se v průběhu koncertu seznámí i s historickými špičkovými houslemi, které spatřily světlo světa na území Starého Města pražského a Malé Strany.

3. KONCERT - 30. 9. 2015  - Jaroslav Svěcený & Cigánski Diabli                                                                           
Známý česko-slovenský koncertní projekt, jehož autorem je Jaroslav Svěcený, se stále rozvíjí a prostřednictvím etnicko-klasické hudby přináší obrovskou dávku emocí a virtuozity. Ukázka českých, slovenských a rakouských houslí v souznění s etnickými nástroji.

4. KONCERT - 13. 10. 2015  - Koncert pro všechny generace                                    Jaroslav Svěcený-housle a průvodní slovo, Miloslav Klaus - kytara, Ladislav Horák – akordeon           

Předposlední koncert cyklu nabídne nejen hudbu N. Paganiniho pro housle a kytaru či argentinské ,,tango nuevo" Astora Piazzolly s renomovaným akordeonistou a zástupcem ředitele Ladislavem Horákem, ale také filmová hudba Johna Williamse, Václava Trojana a dalších autorů. Představí se také česká houslařská současnost.

5. KONCERT - 21. 12. 2015  - Recitál tří generací aneb Sláva houslí                                                                       
Jaroslav Svěcený - housle a průvodní slovo, Julie Svěcená - housle, Václav Mácha - klavír
                           
Skladby J. S. Bacha, J .M .Leclaira, W. A. Mozarta,L. van Beethovena, A.Piazzolly, D. Šostakoviče, J. Svěceného a dalších autorů budou hrány na závěrečném koncertě na exkluzivní housle slavné české a italské školy 18.- 20.století.

web: www.prazskakrizovatka.czTagy: benefiční koncert, Jaroslav Svěcený, Pražská křižovatka


Přidej komentář