Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Brad Mehldau a Anne Sofie von Otter vystoupí již v úterý na Strunách podzimu

Struny Podzimu
Struny Podzimu
24.10.2010 12:51 | Doslova orientační běh mezi hudebními žánry předvádějí ve své umělecké kariéře americký pianista Brad Mehldau a považovaná švédská mezzosopranistka Anne Sofie von Otter – oba mají ve svém repertoáru „artové“ jazzové skladby, náročnou klasiku i interpretaci téměř mainstreamového popu. Shodují se v tom, že určující je pro ně nálada a emoce hudby. A shoda mezi nimi panuje i v lásce – právě ta je ve svých rozmanitých podobách a citových odstínech jednotícím prvkem jejich společného dvojalba Love Songs a zároveň nadcházejícího koncertu na festivalu Struny podzimu. Už v úterý 26. října od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu představí pražskému publiku – jako vůbec prvnímu na svém turné k nové nahrávce – autorské zhudebněné texty básnířky Sary Teasdaleové (1884-1933) i o poznání slavnější skladby jako Some Other Time Leonarda Bernsteina, Blackbird Johna Lennona & Paula McCartneyho nebo Chanson des vieux amants Jacquese Brela.


Mehldau a von Otter některé skladby naživo představují publiku od loňského roku, Struny podzimu a jejich festivalové obecenstvo však čeká nefalšovaná premiéra nově sestaveného pásma s otevřeným závěrem – podoba finále koncertu bude totiž záviset na atmosféře v sále. Ta by rozhodně neměla být přemrštěně sentimentální; jak říká Brad Mehldau na okraj nového alba Love Songs vydaném na prestižním labelu Naïve, „Anne Sofie dokáže hlubokou citovou stránku písní podat bez patosu a plačtivosti, má navíc hluboké pochopení pro samotné texty, až už jsou v anglickém, německém nebo francouzském jazyce.“ Více informací o tomto romanticky laděném koncertu, včetně hudebních ukázek, na www.strunypodzimu.cz nebo www.naive.fr/#/work/love-songs. Vstupenky na koncert jsou v prodeji v síti Ticketpro a ve festivalovém centru za cenu od 350 Kč.


Sedm hloubavých duetů švédské pěvkyně Anne Sofie von Otter s hudbou Brada Mehldaua a texty inspirovanými básněmi Sary Teasdalové, britského poválečného básníka Philipa Larkina a amerického lyrika a malíře E. E. Cummingse tvoří první část nahrávky Love Songs. Druhý disk je věnovaný třinácti písním různých autorů populární hudby, například Léa Ferrého, Joni Mitchellové, Michela Legranda či Johna Lennona a Paula McCartneyho. Tato část alba svým charakterem volně navazuje na pianistovu spolupráci se sopranistkou Rennée Flemingovou, se kterou před čtyřmi lety vydali desku Love Sublime.


„Pro Struny podzimu je fakt, že se nám daří uvádět v Praze zbrusu nové projekty bezprostředně po jejich světových premiérách, velkou poctou. V letošním roce to platilo o Janu Garbarkovi a Officium Novum. Stejně tak Love Songs od Mehldaua a von Otter uslyší české publikum vůbec jako první ze světových kulturních metropolí, kde bude tento projekt později uveden,” říká umělecký ředitel Strun podzimu Marek Vrabec.


Program pražského koncertu načne klasická část programu Love Songs, během které ještě nedávno pěvkyni von Otter doprovázel švédský pianista Bengt Forsberg. Mehldau tehdy na pódium přicházel až poté, se svými autorskými písněmi. Nyní už se ale sám od začátku ujímá klavírního doprovodu, a tak budou návštěvníci Obecního domu svědky jeho interpretace skladeb jen zřídka uváděného norského skladatele Edvarda Griega následovaných kompozicemi švédských autorů Wilhelma Stenhammara a Larse-Erika Larssona a dalších klasiků – Jeana Sibelia, Johannese Brahmse či Richarda Strausse.


Po přestávce zazní pět skladeb Brada Mehlauda, které na zmíněném albu tvoří jádro první autorské části. České publikum si vychutná písně Child, child, Twilight, Because, Dreams a Did you Never Know. Anne Sofie von Otter v nich zpívá o lásce odevzdané, ztracené, zoufalé i věčné. Posluchačům tak nabídne lyrický a silně emocionální zážitek. Program uzavřou písně, jež umělci zvolí podle své chuti, momentální inspirace a nálady v sále. Vyberou některé z kompozic z pera populárních umělců, posluchači se patrně mohou těšit i na hudbu zmíněné dvojice Lennon & McCartney.


Festival Struny podzimu nabídne během podzimních týdnů další dobrodružné výpravy za hudebními zážitky. Neotřelý přístup ke staré hudbě nabídne například 3. listopadu seskupení pod názvem Dowland Project pod vedením Johna Pottera. Letošní patnácté výročí připomínají meditativní Reflexe Jiřího Bárty, jež zavedou publikum Strun podzimu 7. listopadu do Národního památníku na Vítkově. Struny podzimu vyvrcholí 21. listopadu poctou nezapomenutelné Sarah Vaughan v podání jazzové královny Dianne Reeves.


Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně Národního divadla (provozní budova v Ostrovní ulici). Festivalové centrum je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 11.00 do 18.00 hod. Rezervace a informace jsou též na telefonním čísle 224 901 247, na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz a www.strunypodzimu.cz. Předprodej probíhá také v síti Ticketpro.

Přidej komentář