Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Brněnská art rocková legenda Progres 2 na Kytaře napříč žánry představí 40 let své tvorby

Pavel_Vane-Progres2_small.jpg
Pavel_Vane-Progres
03.11.2010 15:01 | Čtyřicet let, čtyři názvy, sedm alb, jedna legenda – Progres 2 si po zásluze vydobyl pověst zásadní formace nejen brněnské hudební scény. Art rockoví matadoři zrekapitulují čtyřicet let své bohaté hudební historie 7. listopadu 2010 v pražském Paláci Akropolis. V rámci 13. ročníku festivalu Kytara napříč žánry vystoupí v unikátním složení, kromě zakládajících členů Pavla Váněho a Zdeňka Kluka se na pódiu sejdou i další hudebníci z různých období historie Progresu 2. Pavel Váně během večera zahraje také sólově.


"V rámci festivalu se snažíme představovat publiku ty nejlepší hráče na kytaru, ať již domácí nebo zahraniční. Pavel Váně patří k těm kytaristům, kteří zanechali nesmazatelnou stopu na zdejší hudební scéně. Je skvělé, že kromě sólové části společně s ním vystoupí další legenda - kapela, se kterou je takřka nerozlučně spjatý – Progres 2. A to navíc exkluzivně ve speciální sestavě, která spolu nikdy živě nehrála, ale působila v různých obdobích Progresu 2,“ láká publikum dramaturg festivalu Stanislav Barek. Zpěvák a kytarista Pavel Váně, bubeník Zdeněk Kluka, jenž kapelu jako jediný nikdy neopustil, baskytarista Pavel Pelc, klávesista Roman Dragoun a kytarista Miloš Morávek jsou protagonisty nejzásadnějších období skupiny, doby vydání alb Dialog s vesmírem (1980) a Třetí kniha džunglí (1982).

Vstupenky lze zakoupit v síti Ticketpro, v kanceláři spolupořádající agentury Taktika Muzika nebo v místě konání. Podrobnější informace naleznete na webových stránkách www.kytaranapriczanry.cz.

Kapela, která vznikla v roce 1968 pod názvem The Progress Organization, představuje zřejmě to nejlepší z českého art rocku. Muzikanti se inspirovali třeba u skupin Pink Floyd, Cream, Vanilla Fudge, ale i u legendárních Beatles. Uvolněná atmosféra začátků formace trvala příliš krátce, ale ještě než se v dusné atmosféře normalizace rozhodli její členové činnost kapely poprvé ukončit, nahráli první LP Barnodaj. V roce 1977 se cesty muzikantů opět sešly. I po letech dokázali navázat na první desku – a k posluchačům putovala nahrávka Mauglí. V té době už, opět v novém složení, začalo vznikat přelomové koncepční audiovizuální dílo Dialog s vesmírem, se kterým skupina ještě před jeho studiovou realizací strávila dva roky na turné po tehdejším Československu. Po odchodu Pavla Váněho kapela navázala na předchozí desku albem a dalším audiovizuálním programem Třetí kniha džunglí. Následovaly rocková opera Mozek, album Změna! a koncem osmdesátých let pod názvem Progres-Pokrok parodie na budovatelské písně padesátých let s výstižným názvem Otrava krve. Poté přišla další pauza.

Na pódia kapelu vrátilo v roce 1992 turné Comeback. Kvůli četným aktivitám všech členů koncertuje Progres 2 sporadicky, což z jejich vystoupení dělá vzácnou událost, kterou není radno promeškat. Mají silnou základnu fanoušků, kteří si v posledních letech vyžádali řadu reedicí původních nahrávek. Naposledy vyšel záznam z velkolepých oslav čtyřiceti let od založení kapely, které se konaly v brněnském klubu Semilasso. Dvojalbum a DVD nese shrnující název Progres Story 1968-2008.



Festival Kytara napříč žánry, nad jehož pořádáním převzal záštitu primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, představil během minulých dvanácti ročníků světovou špičku ve hře na strunné nástroje. Do České republiky tak zavítali umělci, kteří reprezentují nejrůznější styly hry na akustické či elektrické nástroje. Za poslední dekádu na českých pódiích vystoupili například Paco de Lucía (E), Tommy Emmanuel (AUS), Jennifer Batten (USA), Biréli Lagrène and Gipsy Project (F), Dean Magrav (USA), Tomatito a Vicente Amigo (E), Peter Finger (D), Juan Carlos Laguna (Mexiko), John McLaughlin (GB) se skupinou indických hudebníků Shakti a další hvězdy kytarové scény.

Festival pořádá: Stanislav Barek, agentura Taktika Muzika a hlavní město Praha za podpory ministerstva kultury.

Přidej komentář