Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Česká filharmonie zahájí svou 116. sezonu Lisztovou Faustovskou symfonií

zahajovaci koncert
Plakát zahajovací koncert
20.08.2011 12:42 | Pro svůj zahajovací koncert, který odehraje 2. září 2011 od 20 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina, zvolila Česká filharmonie Faustovskou symfonii pro tenor, mužský sbor a orchestr. Spolu s naším předním hudebním tělesem vystoupí pod vedením šéfdirigenta České filharmonie Eliahu Inbala tenorista Aleš Briscein a Pražský filharmonický sbor se svým sbormistrem Lukášem Vasilkem.

Na zahajovacím koncertu 116. sezony České filharmonie se posluchači budou mít možnost seznámit s Faustovskou symfonií Franze Liszta, jíž jako předloha posloužil první díl Goethova Fausta a jako hudební předobraz dramatická legenda Hectora Berlioze Faustovo prokletí. Franz Liszt psal svou symfonii v době, kdy působil jako kapelník ve Výmaru. Zde se také konala 5. září 1857 její premiéra.

Důvod výběru právě této symfonie pro úvod do nové sezony objasňuje ředitel České filharmonie David Mareček: „Celý hudební svět letos slaví 200 let od narození Franze Liszta a Česká filharmonie pochopitelně nemůže zůstat stranou. Faustovskou symfonii si pro zahájení své poslední sezony v roli šéfdirigenta zvolil Eliahu Inbal, který se s Prahou rozloučí v červnu příštího roku strhující Bernsteinovou symfonií Kadiš.“ O největších lákadlech nadcházející sezony pak dále prozrazuje: „V abonentních koncertech provede Eliahu Inbal významná díla Gustava Mahlera, Hectora Berlioze, Maurice Ravela a Igora Stravinského. S Českou filharmonií se v této sezoně opět představí i řada světových dirigentských osobností, mimo jiné Sir Colin Davis, Herbert Blomstedt, Christoph Eschenbach a Manfred Honeck. V prosinci nás čeká důležitý zájezd do Číny, při němž orchestr povede Claus Peter Flor.“

Tenorista Aleš Briscein, jehož umění budou moci posluchači zahajovacího koncertu ocenit, nejprve vystudoval hru na klarinet a saxofon a poté i operní zpěv na Pražské konzervatoři. Ve svých studiích následně pokračoval na Západočeské univerzitě v Plzni. Od roku 1995 vystupuje ve Státní opeře Praha a je také stálým hostem opery Národního divadla v Praze. Účinkoval na prestižních festivalech jakými jsou například Edinbourgh International Festival či Pražské jaro, spolupracuje s významnými hudebními tělesy. S Českou filharmonií vystoupil poprvé v roce 2003. Od října 2004 spolupracuje s Pařížskou národní operou a v roce 2008 vystoupil v Janáčkových operách v Teatro Real Madrid. V letošním roce jej mohli slyšet diváci mimo jiné na festivalu v Salcburku. Do svého repertoáru s oblibou zahrnuje také starou duchovní hudbu.

Vstupenky na zahajovací koncert mohou diváci zakoupit na pokladně České filharmonie na adrese Alšovo nábřeží 12 (vchod z ulice 17. listopadu a náměstí Jana Palacha) nebo online na webových stránkách České filharmonie www.ceskafilharmonie.cz.


Tagy: Česká filharmonie


Přidej komentář