Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Collegium 1704 uzavře jarní část cyklu Hudební most Praha – Drážďany Bachovými kantátami

Collegium 1704 - Václav Luks
Collegium 1704 - Václav Luks
12.06.2013 12:10 | redakce ZaKulturou.cz

Výjimečnou hudební událostí vyvrcholí jarní část cyklu Hudební most Praha – Drážďany prezentující výsledky spolupráce špičkových evropských souborů Collegium 1704 a Dresdner Kammerchor. V pražském kostele Sv. Šimona a Judy 13. 6. od 19.30 hodin zazní duchovní kantáty J. S. Bacha v podání Collegia 1704 mimořádně pod taktovkou věhlasného německého dirigenta Hanse-Christopha Rademanna. Koncert Smutek a naděje v kantátách lipského mistra bude následující den, 14. 6., uveden v Drážďanech.

„Tři kantáty pocházející z různých tvůrčích období jsou vynikající ukázkou Bachova mistrovství. Slovo a hudba jsou v těchto dílech v naprostém souladu, uchvacují a niterně se dotýkají posluchačů. Kantátu Christ lag in Todesbanden BWV 4 jsem poprvé slyšel v roce 1990 v Saintes v interpretaci Collegia Vocale Gent. Nejenom že Bachovy pašije jsou samy o sobě vrcholným dílem, ale speciálně tuto kantátu považuji za největší oslavu Velikonočních svátků. Což je o to pozoruhodnější, že jde o jednu z nejranějších Bachových kantát,“ řekl dirigent Hans-Christoph Rademann a dodal: „Po dosavadní úspěšné spolupráci Dresdner Kammerchor a Collegia 1704 mohu říci, že se už těším na další česko-saské společné koncerty!“

Hudební most Praha – Drážďany je koncertním cyklem pořádaným souborem Collegium 1704 již od roku 2008, jehož koncerty zaznívají souběžně v Praze a v Drážďanech. Je to také jediný stálý koncertní cyklus českého souboru v zahraničí. Ideou propojení obou měst je navázání na jejich bohatou kulturní tradici a jejich vzájemné historické kulturní vazby.


Vstupenky na závěrečný koncert jarní části cyklu Hudební most Praha – Drážďany, 13. 6. v kostele Sv. Šimona a Judy je možné zakoupit nebo rezervovat online na www.webticket.cz, nebo osobně zakoupit v Radioservisu – reprezentační prodejně Českého rozhlasu (Vinohradská 12, Praha 2, po — pá 9.00 — 18.00 h), vstupenky budou v prodeji taktéž hodinu před koncertem v kostele sv. Šimona a Judy.
Ceny vstupenek: 300 Kč, 250 Kč (I., II. kategorie), děti, studenti, senioři, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P snížené vstupné 50 %.


Collegium 1704 se obrací na své příznivce a všechny milovníky kvalitní hudby s atraktivní nabídkou:
Staňte se spolutvůrci nového CD Collegia 1704, podpořte vydání první české nahrávky Bachovy Mše h moll na historické nástroje!
Díky štědré podpoře dárců se již podařilo získat téměř 200.000,- Kč. Cílová částka, které chce Collegium 1704 dosáhnout, je 300.000,- Kč, což odpovídá 25% nákladů na pořízení nahrávky. Až do konce června je možné se ke sbírce připojit a získat tak podepsané premiérové CD Bachovy Mše h moll!

Příspěvky v jakékoliv výši je možné zasílat na účet 35-7219430277/0100, případně na adresu info@collegium1704.com v rámci služby PayPal. Více informací na www.collegium1704.com.

Nahrávka tohoto zásadního Bachova díla, na níž se podíleli sólisté Hana Blažíková (soprán), Sophie Harmsen (mezzosoprán), Terry Wey (alt), Eric Stoklossa (tenor), Tomáš Král a Marián Krejčík (basy) spolu se soubory Collegium Vocale 1704 a Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse, byla pořízena ve studiu Domovina na začátku tohoto roku. Dohlížel na ni a o její mastering se stará německý producent a zvukový mág, nositel dvou desítek cen Grammy Andreas Neubronner, dá se tedy očekávat, že nové CD vyvolá zájem odborníků a posluchačům nabídne mimořádný zážitek. Nahrávka Bachovy Mše h moll bude prezentována například na bachovské konferenci Bach looking East ve Varšavě 5. 7. a 10. 8. ji koncertně Collegium 1704 provede v rámci závěrečného koncertu 50. ročníku festivalu Musica Antiqua v Bruggách.Tagy: barokní hudba, barokní opera, Collegium1704, kostel Sv. Šimona a Judy


Přidej komentář